ładuję stronę...
MENU
CO MÓWIĄ O NAS
BUDYNKI, KTÓRE STAWIAMY?

Jak współczesna architektura reaguje na potrzeby ludzi? Czy wyzwania i trudności globalne, takie jak: kryzysy ekonomiczne, bieda, przeludnienie i zachwiania społeczne wpływają na architekturę? Jak dyskutujący oceniają to co się dzieje w polskiej architekturze? Takie zagadnienia były poruszane przez uczestników debaty, jaka odbyła się podczas tegorocznej edycji 4DD w Katowicach.

Maciej Orłoś, zauważył, że powstaje coraz więcej fantastycznych budynków, a w architekturze pojawia się piękno. Czy mamy zatem szanse pozbyć się brzydoty i przejść na drugą stronę, pięknej nowoczesnej architektury?

Robert Konieczny z kolei mówił, że w Polsce poziom projektów jest bardzo nierówny, powstało kilkadziesiąt wybitnych budynków, ale króluje duży chaos przestrzenny. Dlatego ważna jest edukacja ludzi pod względem zagospodarowania przestrzennego. To nie tylko tworzenie odgórnych planów zagospodarowania przestrzennego, ale budowa świadomości, że przestrzeń która nas otacza wpływa na nasze życie.

Dla Ewy Kurytowicz natomiast Europa jawi się jako coraz bardziej przepiękny skansen na tle całego świata, a Polska z romantycznym chaosem wcale nie jest taka brzydka.

Robert Majkut jest optymistą, patrzącym na architekturę od środka. Problemem dla niego jest niebezpieczny elitaryzm, jak np. w Nowym Jorku, gdzie nie ma miejsca na awangardowe lofty, tyko eleganckie biurowce dostępne dla wybranej grupy ludzi. Należy pamiętać, żeby nie wyczyścić miasta z standardowego stylu.

Które projekty są najbardziej doceniana w nagrodzie Miesa van der Rohe? Nagroda uznawana za jedną z najważniejszych nagród w architekturze przyznawana jest przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe.

Roberta Koniecznego w architekturze interesowało zawsze szukanie nowych ścieżek i innowacji, poza dobrym wpisaniem w koncept i funkcje. Kładzie nacisk na nowe rozwiązania, jak na przykład w Filharmonii w Szczecinie. To obiekt który zmienił miasto, a architektura ma właśnie taką moc rozwojową i realny wpływ na to, co się dzieje. Filharmonia w ciągu dnia przypomina lodowy pałac, a nocą, dzięki podświetlonej fasadzie, wygląda niczym świecący lampion. Śnieżnobiała bryła o strzelistych wierzchołkach przyciąga uwagę każdego przechodnia. Autorzy projektu, Fabrizo Barozzi i Alberto Veiga, postawili na nowoczesność, ich inspiracją były organy. Budynek jest więc odzwierciedleniem muzycznego ładu i konstrukcji „króla instrumentów”. Widać to w każdym detalu. Od minimalistycznego białego holu, przez czarno-srebrną salę kameralną, na imponującej złotej sali symfonicznej kończąc.

Muzeum Narodowe w Szczecinie, częściowo jest budynkiem podziemnym. Stało się tak dlatego, że po drugiej stronie właśnie jest Filharmonia, Muzeum nie mogło z nią konkurować. Dlatego budynek chowa się częściowo pod poziomem zero, dzięki czemu powstał atrakcyjny plac miejski. Jego losy były dość burzliwe, dawniej był tam cmentarz, zginęli tam ludzie. Nowy plac był jednak świetnym miejscem do jazdy na rolkach, ale miasto zakazano jeżdżenia ze względu na historię cmentarza. Po otrzymaniu nagrody miasto zniosło zakaz, a dzisiaj przestrzeń służy wszystkim. Organizowane są tutaj koncerty, można jeździć na deskach, rolkach czy wrotkach.

Budynek stadionu miejskiego w Białymstoku jest z trzech stron otoczony wysoką zielenią. Delikatnie poruszające się korony drzew, przez które przesącza się światło słoneczne, tworzą bogactwo efektów świetlnych. Zamierzeniem autorów projektu było nawiązanie dialogu między bryłą stadionu a jego zjawiskowym otoczeniem. Gra świateł i cieni w prześwitach zieleni stała się inspiracją do stworzenia i zadaszenia obiektu.

Jak projektować dla pokolenia które urodziło się w świecie nowoczesnych technologii? Architektura się zmienia, bo zmieniają się ludzie i obecnie patrzy na nich zupełnie inaczej niż wcześniej. Młode pokolenie jest bardzo mobilne. Bardzo zmienili się ludzie, którzy studiują. Uczelnie zupełnie inaczej się projektuje. Duża cześć to przestrzenie integracji. Dawniej ludzie mieli się integrować wokół hal czy bibliotek. Obecnie studenci chodzą z laptopami, co odzwierciedla się to w rozwiązanych architektonicznych. Nie projektuje się dużo małych pokoi dla pracowników naukowych, czy dużej ilości małych sal wykładowych, ale znacznie więcej przestrzeni integracji w różnych formułach, które mają odpowiadać temu, w jaki sposób się w tej chwili studiuje i uczy. Przykład to: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy przemiany społeczne, jak mobilność, rzeczywistość cyfrowa zmieniają podejście do designu? Coraz więcej ludzi nie jest przywiązanych do miejsca, ale do siebie i zajęcia, jakie wykonuje. Migrują, aby spełniać się na różnych płaszczyznach. Praca spełnia wiele potrzeb społecznych potrzeb. Miejsce pracy zmieniło jednak diametralnie swój charakter. W pracy realizuje się idee tego, co chce się robić. Ludzie chcą wpływać na rzeczywistość, mają inny imperatyw do działania, pozyskują fundusze, szkolą się i cały czas uczą. A to z kolei ma pgromny wpływ na projektowanie biurowców. Doskonały przykład to Warsaw Towers, który przeplata z jednej strony typowych garniturowców, którzy zajmują się zachowaniem bezpiecznego status quo, a z drugiej ludźmi, którzy przyjeżdżają do pracy a deskorolkach, pracują w co-workingowej przestrzeni, w firmie zajmującej się grami komputerowymi. Ma to wpływ na wygląd wnętrz, restauracji czy inne elementów otoczenia.


POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
FESTIWALOWE TRENDY Z MEDIOLANU

Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Premiera systemu Pecasa

Ofertę marki wzbogaciły wyjątkowe nowości. Jedną z nich jest innowacyjny system Pecasa, na przykładzie którego pokazano aranżację salonu i wybrane dodatki do garderoby.

czytaj więcej