ładuję stronę...
MENU
JAK EWOLUOWAŁY
KOLORY I MATERIAŁY
W CIĄGU OSTATNICH 60 LAT?

Dagmara Jakubczak jest zapaloną podróżniczką wytrwale poszukującą trendów podczas swoich wojaży. Efekty swoich poszukiwań publikuje na stronie internetowej forelements.pl. Podczas jednego ze spotkań z architektami w salonie PEKA zaprezentowała nam bardzo ciekawą wystawę z targów DOMOTEX w Hanowerze. Dzięki swej podróżniczej pasji odkrywania nowych trendów przeniosła nas w świat wysmakowanego designu i niebanalnych projektów.

Ekspozycja Uniwersytetu Hildesheim zgromadziła 40 000 fotografii z ostatnich 60 lat, które zostały przeanalizowane pod kątem architektury, urządzenia wnętrz i designu. Dzięki tej wspaniałej wystawie można było zobaczyć, jak zmieniały się na przestrzeni lat preferencje kolorystyczne, ewoluowały formy i zmieniały się materiały używane do aranżacji przestrzeni. Podzielona na dziesięciolecia ekspozycja pokazała również bardzo dokładnie jakim zmianom podlegają preferencje kolorystyczne.

Wystawa prezentuje jak zmieniały się barwy w poszczególnych dekadach. Dzięki temu widz może ewidentnie przyporządkować je do aktualnie panujących warunków społecznych. Kolory dominujące w tych okresach zapewne stanowiły około 80% używanych w sferze ogólnej. Tak zestawione trendy pokazują nie tylko ewolucję gustów, ale również ewolucję techniczną i gospodarczą.

Wystawa oprócz zdjęć prezentowała również używane w tych okresach materiały oraz rozwój wzornictwa.

W roku 2018 hasłem przewodnim wystawy jest „DESIGN I NATURA”. Oznacza to, że na wszystkie możliwe sposoby próbujemy zbliżać się i wracać do natury, a co ciekawe - natura łączona jest z zaawansowanymi technologiami. Bez wątpienia dominującym kierunkiem jest personalizacja, a sposobem na jej osiągniecie - modułowość.


 

POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Barwy we wnętrzach - propozycja kolorów na rok 2018 wg Pantone

Pantone od lat proponuje określony zestaw kolorów, który uznaje się w modzie i wzornictwie za najbardziej aktualny wyznacznik trendów na dany rok. Publikacja informacji o kolorze roku odbędzie się w grudniu 2017 r., ale znamy już propozycje palet kolorystycznych Pantone dla wnętrzarstwa na rok 2018.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
FESTIWALOWE TRENDY Z MEDIOLANU

Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej