ładuję stronę...
MENU
DOBRY DESIGN
CO GO WYRÓŻNIA?

Design to temat rzeka, niezwykle obszerny i wielowymiarowy, słowo klucz naszych współczesnych czasów. Często używamy określenia mówiącego, że dany przedmiot jest „dizajnerski” mając na myśli zarówno pozytywne znaczenie, jak i negatywne – uważając, że ów przedmiot jest przesadzony. Dobry design posiada jednak kilka cech, które go zdecydowanie wyróżniają i sprawiają, że przedmioty, rzeczy czy meble zaprojektowane zgodnie z tymi wytycznymi są ponadczasowe i funkcjonalne.

Przede wszystkim należałoby zacząć od postawienia tezy, że design jest odpowiedzią na potrzeby epoki. Wystarczy krótki rzut oka na projekty mebli z minionych epok historycznych: styl Ludwika XIV kojarzy się z przepychem i złotem, Biedermeier pomimo, że nigdy nie wydał żadnego manifestu utożsamiany jest z XIX-wiecznym mieszczaństwem, a Bauhaus to czysta forma ogołocona ze zdobień, sprowadzona wyłącznie do funkcjonalności. Każdy z tych stylów we wzornictwie odpowiadał na potrzeby swojej epoki. Barokowe zdobienia, które teraz wydają się nam pretensjonalne i niepotrzebne w XVII wieku grały ogromną rolę na królewskich i książęcych dworach.

Dobry design jest ponadczasowy. Meble zaprojektowane w sposób przemyślany przetrwają każdą epokę i zmianę. Mogą być mniej popularne, kiedy zmieni się moda czy mniej znane w określonych kręgach odbiorców, jednak dobre wzornictwo zawsze z czasem utworzy kanon. Wystarczy wspomnieć o klasycznym krześle Marcela Breuera inspirowanym Bauhausem i już wiemy co jest klasykiem designu tej epoki.

Współcześnie design stawia sobie za cele kilka obszarów działania. Jednym z nich jest projektowanie mebli przede wszystkim funkcjonalnych, pozbawionych zbędnych szczegółów, które zakłócają czystą formę. Przejawia się to najlepiej w zdaniu: „Minimum wyrazu, maksimum funkcjonalności”. Oznacza to, że przedmioty, rzeczy, meble dobrze służące człowiekowi i użyteczne zawsze będą piękne, a dobry design obok ergonomii przynosi również przyjemność z używania.

W tym miejscu przywołajmy kilka przykładów z naszego świata designu i przyjrzyjmy się wybranym modelom systemów Peka. Z całą pewnością takie rozwiązania jak DISPENSA – moduł stworzony do wysokiej zabudowy, który umożliwia wypełnienia nawet najwęższych wnęk spełnia rygory dobrego designu. Jest funkcjonalna, elastyczna, pozbawiona zbędnych detali i jednocześnie charakteryzuje się pięknym designem. Popularność tego rozwiązania wśród klientów zdaje się potwierdzać tezę, że to dobry design. Na podobnej zasadzie możemy wywołać również system do szafek narożnych, który dodatkowo ma swoją ciekawą historię związaną z torem wyścigowym w LE MANS, od którego zaczerpnął nazwę. System ten, równie popularny co Dispensa, ma kształt półek zbliżony do toru wyścigowego w LE MANS, ale nie to czyni go ergonomicznym, lecz właśnie design, który sprawia, że doskonale zagospodarowuje miejsce w narożnikach kuchni czy pralni.

Dobry design charakteryzuje również spełnienie obietnicy danej użytkownikowi. Jeśli meble danego producenta obiecują ułatwienie życia np. osobom z ograniczoną sprawnością, które mają problem z dostępem do półek położonych zbyt wysoko lub zbyt nisko, to dzięki dobrze przemyślanemu designowi spełniają daną obietnicę swobodnego dostępu. Możemy jako przykłady przytoczyć takie rozwiązania, jak choćby windy Pegasus czy system Imove do szafek górnych, dzięki którym nawet niewysokie osoby, czy też z niepełnosprawnością zyskują bezproblemowy dostęp do przedmiotów. W dobie dojrzałych społeczeństw, którego poważną część stanowią osoby starsze, tego rodzaju design i rozwiązania stają się coraz pilniejszą koniecznością.

Wreszcie ekologia – słowo, które przestało być modą, a stało się wymogiem. Meble dobrze zaprojektowane są po prostu ekologiczne, wytworzone z dobrej jakości surowców, bez szkodliwych chemicznych odczynników. To również meble, które po okresie wieloletniego używania podlegają recyklingowi lub upcyklingowi.


POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
FESTIWALOWE TRENDY Z MEDIOLANU

Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Premiera systemu Pecasa

Ofertę marki wzbogaciły wyjątkowe nowości. Jedną z nich jest innowacyjny system Pecasa, na przykładzie którego pokazano aranżację salonu i wybrane dodatki do garderoby.

czytaj więcej