ładuję stronę...
MENU
JAK EWOLUOWAŁY
KOLORY I MATERIAŁY
W CIĄGU OSTATNICH 60 LAT?

Dagmara Jakubczak jest zapaloną podróżniczką wytrwale poszukującą trendów podczas swoich wojaży. Efekty swoich poszukiwań publikuje na stronie internetowej forelements.pl. Podczas jednego ze spotkań z architektami w salonie PEKA zaprezentowała nam bardzo ciekawą wystawę z targów DOMOTEX w Hanowerze. Dzięki swej podróżniczej pasji odkrywania nowych trendów przeniosła nas w świat wysmakowanego designu i niebanalnych projektów.

Ekspozycja Uniwersytetu Hildesheim zgromadziła 40 000 fotografii z ostatnich 60 lat, które zostały przeanalizowane pod kątem architektury, urządzenia wnętrz i designu. Dzięki tej wspaniałej wystawie można było zobaczyć, jak zmieniały się na przestrzeni lat preferencje kolorystyczne, ewoluowały formy i zmieniały się materiały używane do aranżacji przestrzeni. Podzielona na dziesięciolecia ekspozycja pokazała również bardzo dokładnie jakim zmianom podlegają preferencje kolorystyczne.

Wystawa prezentuje jak zmieniały się barwy w poszczególnych dekadach. Dzięki temu widz może ewidentnie przyporządkować je do aktualnie panujących warunków społecznych. Kolory dominujące w tych okresach zapewne stanowiły około 80% używanych w sferze ogólnej. Tak zestawione trendy pokazują nie tylko ewolucję gustów, ale również ewolucję techniczną i gospodarczą.

Wystawa oprócz zdjęć prezentowała również używane w tych okresach materiały oraz rozwój wzornictwa.

W roku 2018 hasłem przewodnim wystawy jest „DESIGN I NATURA”. Oznacza to, że na wszystkie możliwe sposoby próbujemy zbliżać się i wracać do natury, a co ciekawe - natura łączona jest z zaawansowanymi technologiami. Bez wątpienia dominującym kierunkiem jest personalizacja, a sposobem na jej osiągniecie - modułowość.


 

POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
FESTIWALOWE TRENDY Z MEDIOLANU

Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Premiera systemu Pecasa

Ofertę marki wzbogaciły wyjątkowe nowości. Jedną z nich jest innowacyjny system Pecasa, na przykładzie którego pokazano aranżację salonu i wybrane dodatki do garderoby.

czytaj więcej