ładuję stronę...
MENU
PRZEPIS NA SUKCES
Z TARGÓW 4 DESIGN DAYS

Podczas tegorocznych targów 4 design Days w Katowicach pięciu światowej sławy architektów dyskutowało o tym, czym jest dla nich sukces. Podczas sesji „Success Story: Ludzie” przedstawili uczestnikom swoje własne i jakże odrębne spojrzenia na proces projektowania oraz na społeczną rolę architektury i budynków.

Dla fińskiego architekta Reinera Mahlamäki, autora projektu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie nadrzędną ideą jest opowieść o historii miejsca. W jego zamyśle architektura to nie tylko budynki, to całe miasta. Muzeum Polin to jego pierwszy projekt, jaki stworzył dla miasta. Projektując go kierował się przede wszystkim emocjami, kwestiami duchowymi, bo jak deklaruje, to dla niego najważniejsza inspiracja. Budynek Muzeum, choć nawiązuje do historii wzbudza jednak pozytywne emocje. Autor projektu stawia na prostą, minimalistyczną architekturę i czystość formy. Projekty Fina udowadniają, że dobrze przemyślany budynek powinien wpasować się w swoje otoczenie i oddawać specyfikę miejsca, opowiadać jego historię, harmonizując ze stylem życia mieszkańców.

W dobrze zaprojektowanym wnętrzu każdy, nawet najmniejszy detal ma swoje znaczenie i funkcjonalność, czemuś służy.

Polski architekt, Robert Majkut podkreślił istotę podejmowania ambitnych działań i odpowiedzialności. Zaprezentował swoje najciekawsze projekty oraz coś, co zaciekawi przede wszystkim młodych adeptów architektury – swoisty przewodnik dla tych, którzy szukają inspiracji i motywacji do twórczej pracy. Wynikiem jest jego autorskie pojęcie „Design Superpower” - czyli cel, do którego projektanci powinni dążyć, mimo że niełatwo go osiągnąć. Osiągają go tylko najwięksi architekci wtedy, gdy zyskują wpływ na wszystkie aspekty projektowania: praca dla wybranego klienta, tworzenie takich projektów, jakie chcą i za ustaloną przez siebie cenę, w samodzielnie ustalonym terminie. Sytuacja idealna, powiedzmy to sobie wprost, niebywale rzadko spotykana. Kolejny architekt sukcesu - Marek Tryzybowicz zauważa, że obiekt ma wchodzić w interakcję z otoczeniem. Opowiedział o dużych projektach komercyjnych, które są znakiem rozpoznawczym jego międzynarodowej firmy Bose International Planning and Architecture. Centra handlowe, osiedla mieszkaniowe, dworce – to przykłady na to, jak architektura ewoluuje wraz ze zmianami funkcjonowania miast. Tryzybowicz uważa że do miast możemy wnieść przede wszystkim znakomitą architekturę. Według niego architekt projektujący budynki komercyjne powinien zwrócić przede wszystkim uwagę na to, by wchodziły w interakcję z otoczeniem i harmonijnie wtapiały się w otoczenie.

Kolejny prelegent – Edward Schwarz - General Manager, LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction wskazał, że zrównoważony rozwój to podstawa, która wymaga podejścia całościowego do projektu. Oszczędność przestrzeni, energii, kosztów to najistotniejsze według niego aspekty współczesnego budownictwa. Realizacja potrzeb ludzi przy jednoczesnej trosce o standardy etyczne, dotyczące środowiska naturalnego i zasobów to wyzwania dla architekta. Dużą rolę według niego odgrywa też innowacyjność projektu i maksymalne wykorzystanie dostępnych materiałów.

Robert Konieczny, autor projektu „Dom po drodze”, mówił o tym, że projektant i inwestor uczą się od siebie nawzajem. W przypadku projektu „Dom po drodze” prywatny inwestor miał oryginalny pomysł na dom, który w pierwszej chwili wydawał się wręcz absurdalny, a jednak architekt zdecydował się podjąć wyzwanie. Dzięki wzajemnemu zaufaniu powstał Dom po Drodze – jeden z najciekawszych projektów KWK Promes. Budynek jest częścią wstęgi, która ciągnie się przez cały rozległy teren ogrodu aż do brzegu rzeki. Po drodze „zawija się” tworząc zamknięty wstęgą dom. Architekt mówił, że podczas realizacji tego projektu zdał sobie sprawę z faktu, że zgadzając się na nietypowe pomysły inwestora uzyskał wyjątkowe efekty. Wiele budynków jest wynikiem spełnienia niestandardowych życzeń klienta, które czasem prowokują nieszablonowe myślenie i zaskakujące efekty.


POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
FESTIWALOWE TRENDY Z MEDIOLANU

Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Premiera systemu Pecasa

Ofertę marki wzbogaciły wyjątkowe nowości. Jedną z nich jest innowacyjny system Pecasa, na przykładzie którego pokazano aranżację salonu i wybrane dodatki do garderoby.

czytaj więcej