ładuję stronę...
menu
FESTIWALOWE TRENDY
Z MEDIOLANU

Salone del Mobile w Mediolanie obfituje przede wszystkim w nowości, wyznaczając trendy w designie w najbliższej perspektywie. Warto wiedzieć co pojawia się tam najpierw, ponieważ zazwyczaj mediolańskie nowinki można potem spotkać w ofercie dystrybutorów mebli, systemów i rozwiązań do kuchni oraz w propozycjach projektantów.

W tym roku w Mediolanie nie zaprezentowano białych kuchni. Zdaje się, że nowoczesny design pożegnał się z tą klasyczną wersją i przeszedł do zupełnie innych, nieraz ekstrawaganckich propozycji. jeśli chodzi o kolor, jak i materiał, z jakiego kuchnie są wykonywane. Co zatem królowało w Salone del Mobile? Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli. Również często spotykane były naturalne kolory ziemi, grafitowy, beżowy, a biel bywała zaledwie gdzie nie gdzie delikatnie akcentowana.

Szczególnie intrygująco prezentowały się kuchnie wykonane z blachy – industrialne, surowe, przywodzące na myśl fabrykę, a jednak zwracały uwagę swoją oryginalnością. Ta propozycja może się świetnie sprawdzić w loftach, dla wymagających i świadomych nowoczesnego designu właścicieli.

Dodatki w kolorze złotym to już nie ekstrawagancja dla bogatych, którzy lubią imponować szokującym wystrojem, ale tegoroczny „must have” z Mediolanu. Na złoto trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić – w roli akcentów sprawdza się jednak świetnie rozświetlając zbyt ciemne kuchnie wykonane w kolorach matowej czerni czy ziemistego grafitu.

A skoro już mowa o rozświetlaniu to w Mediolanie ogromną wagę przywiązano właśnie do oświetlenia kuchni. Podświetlenie półek, szafek i regałów zwłaszcza w przyciemnionym wnętrzu wywierało ogromne wrażenie na zwiedzających. W kuchni może być nie tylko interesującym elementem iluminacji, ale również pomóc w odnajdywaniu schowanych przedmiotów.

Szklane witryny również podświetlane oraz ogromnych rozmiarów regały to kolejny interesujący trend, który już wkrótce może zagościć w naszych kuchniach.

Tegoroczne trendy zdają się otwierać to, co dotychczas było schowane i eksponować na zewnątrz, dodatkowo podświetlając wnętrze. Zupełnie jakby projektanci mówili: „Spójrzcie! Jak piękne mogą być wnętrza szafek kuchennych i ich zawartość!” Rzeczywiście, eleganckie naczynia, minimalistyczny design, który sam w sobie jest ozdobą sprawiają, że takie kuchnie, aż chce się eksponować i chwalić nimi.





 

Na drugim biegunie tego trendu znajdują się całkowicie zasłaniane kuchnie, schowane zupełnie za jednolitą powierzchnią drzwi. Zwłaszcza urządzenia AGD są umieszczane za drzwiami i chowane, kiedy nie trzeba ich używać. Interesujące były też konstrukcje pod blatami – piękne drewniane półki i szuflady, jak również metalowe regały.


 

Ekspozycje na Salone del Mobile bywają zaskakujące, a czasem nawet kontrowersyjne. Niektoóre projekty wywoływały sprzeczne opinie i wiele emocji. Z tego rodzaju targami jest jednak tak, jak z modą haute couture – propozycje prezentowane podczas tej imprezy kreują wprawdzie trendy, jednakże w masowej produkcji ilość ekstrawagancji jest zawsze minimalizowana.

POLECANE artykuły

Trendy
Mała rzecz a cieszy – kilka słów o uchwytach meblowych

Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.

czytaj więcej
Trendy
Kuchnia sióstr ADIHD

Jakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.

czytaj więcej
Trendy
Czy pandemia zmienia podejście do ekoświadomości?

Co zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.

czytaj więcej
Trendy
Modna kuchnia 2021: jaka będzie?

W roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?

czytaj więcej
Trendy
Jak pandemia zmieniła naszą pracę?

Pandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.

czytaj więcej
Trendy
Wiosna w Twoim wnętrzu

Tegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.

czytaj więcej
Trendy
Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

Pandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.

czytaj więcej
Trendy
Gra w chowanego, czyli kuchnie już nie tylko do gotowania

Kuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.

czytaj więcej
Trendy
Przegląd najnowszych trendów wnętrzarskich z Mediolanu, Targi Eurocucina 2024

Minął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.

czytaj więcej
X F