Jednym z najistotniejszych elementów wyznaczających to, co się będzie działo na rynku jest kolor roku. Oczywiście najważniejszym graczen jest tutaj Instytut Pantone, który mieści się pod Nowym Jorkiem i który każdego roku wyznacza kolor, który będzie obecny przez najbliższe 12 miesięcy.
„Silnie prowokujący i jednocześnie skłaniający do myślenia fioletowy odcień Pantone® Ultra Violet komunikuje oryginalność, pomysłowość i wizjonerski sposób myślenia, który wskazuje drogę do przyszłości. Kolor roku, jaki ogłasza Instytut Pantone ® to coś więcej niż tylko określenie najbardziej modnej barwy w danym sezonie w designie, to również odzwierciedlenie tego, co jest poszukiwane i potrzebne we współczesnym świecie” – tak mówi Laurie Pressman wiceprezes Instytutu Pantone® o tegorocznym wyborze.
W dalszej części oficjalnej informacji o aktualnym kolorze możemy dowiedzieć się między innymi, że Ultra Violet skrywa pewną tajemnicę kosmosu, intryguje do myślenia o tym, co nas czeka, co jeszcze przed nami. Inspiruje i skłania do myślenia abstrakcyjnego, przekraczania granic, do poznawania świata poza naszą percepcją. Odzwierciedleniem takiego abstrakcyjnego myślenia jest bezkres nocnego nieba. Enigmatyczna purpura od zawsze symbolizuje swoistą kontrkulturę, niekonwencjonalność i artystyczną błyskotliwość. Fioletowy był również kolorem bezkompromisowych i wybitnych artystów takich jak np. Jimi Hendrix, David Bowie czy Prince, który z tego koloru uczynił swój znak rozpoznawczy – zatytułowawszy jeden ze swoich ikonicznych utworów właśnie „Purple Rain”.
Ultra Violet to kolor odważny i pełen emocji, uosabia potrzebę eksperymentowania i nonkonformizm, pobudzając jednostki do wyobrażania sobie ich wyjątkowej roli, jaką mają do odegrania oraz przesuwania granic poznawczych. Z całą pewnością nowy kolor roku 2018 jest stworzony dla odważnych indywidualistów. Ultra Violet uosabia mistyczną lub duchową sferę. Kolor kojarzony jest często z praktykami mindfulness (uważności), stosowany w pomieszczeniach do medytacji i miejscach gromadzenia energii, pobudza do twórczego myślenia i komunikacji..
Kolor fioletowy nie gości zbyt często w naszych wnętrzach, jednak z całą pewnością jest wart częstszego stosowania, nie tylko z powodu tegorocznego wyboru Instytutu Pantone® Fiolet to przecież kolor lawendy i bardzo u nas popularnej prowansalskiej stylistyki we wnętrzach. Kuchnia prowansalska nasycona kolorami, zapachami i słońcem to jeden z bardziej ikonicznych symboli południa Francji. Jest to źródło niezgłębionej inspiracji do projektowania, tym bardziej, że Prowansja kojarzy się nam zazwyczaj jako miejsce przepełnione szczęściem i pięknem. Fioletowy będzie się również dobrze komponował w wystrojach gdzie mamy kolory bieli, czerni, szarości czy też metaliczne i połyskliwe srebrne, a nawet złote motywy. Tym samym będzie świetnie pasował do antracytowych systemów Peka, niezmiennie modnych i eleganckich. Warto również zestawić go z połyskliwymi, chromowanymi elementami i zastosować w stylizacji glamour. Tutaj świetnie się sprawdzą m.in. takie systemy jak Convoy, Tandem i Dispensa, z koszami w linii Arena Classic czy Arena Style, które mają chromowane elementy. Kosze ze szklanymi barierkami połączone z chromowaną stalą to wręcz kwintesencja stylu glamour – taka szafka łączy w sobie zarówno rozmach, jak i błyszczące wykończenia. Dodajmy do tego Ultra Violet i uzyskamy najmodniejszy zestaw na ten rok, który dodatkowo będzie źródłem inspiracji i twórczego myślenia.
Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.
czytaj więcejJakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.
czytaj więcejCo zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.
czytaj więcejW roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?
czytaj więcejPandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.
czytaj więcejTegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.
czytaj więcejPandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.
czytaj więcejKuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.
czytaj więcejMinął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.
czytaj więcej