ładuję stronę...
menu
MATERIA NATURA
INSPIRUJĄCA WIZJA NA MILAN DESIGN WEEK 2024;

Natura zajmuje centralne miejsce w edycji 2024 Milan Design Week. Podczas Fuoriosalone możemy obserwować inicjatywy i projekty, które będą miały wpływ na naszą przyszłość. Materia Natura stwarza możliwość zgłębienia relacji między człowiekiem a środowiskiem w którym żyjemy  i eksplorowania nowych wizji dotyczących projektowania z myślą o zrównoważonym rozwoju.

Tegoroczna edycja Milan Design Week to czas pełen inspiracji, innowacji i refleksji nad relacją między człowiekiem a naturą. Pod hasłem "Materia Natura" wydarzenie to staje się areną dla głębokich dyskusji nad znaczeniem materiału i jego związku z naturą, a także miejscem, gdzie projekty i inicjatywy skupione na zrównoważonym rozwoju oraz świadomości ekologicznej biorą centralną scenę.

Relacje między materią a naturą to temat, który od wieków intryguje ludzkość. Milan Design Week 2024 kładzie szczególny nacisk na tę tematykę, przypominając nam o pilnych kwestiach przed którymi stoimy współcześnie. Słowo "natura" w kontekście dzisiejszych wyzwań ekologicznych nabiera szczególnego znaczenia, podkreślając potrzebę promowania zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań. Jednocześnie, pojęcie "materia" otwiera nam drzwi do świata projektowania, kreatywności i możliwości transformacji.

PEKA: Z myślą o naszym środowisku

Firma PEKA, świadoma swojej odpowiedzialności wobec środowiska, kładzie duży nacisk na długowieczność i zrównoważony rozwój swoich produktów. Wdrażając innowacyjne rozwiązania, PEKA konsekwentnie wybiera wysokiej jakości, trwałe materiały przyjazne dla środowiska. Rozumiemy, że im dłużej nasze produkty będą używane, tym mniejszy mają wpływ na środowisko. Dlatego korzystamy z wysokiej jakości i trwałych materiałów, które gwarantują długowieczność.

Zrównoważony rozwój naszych produktów i procesów jest stale optymalizowany. Proces produkcji oparty jest na zasadach minimalizowania wpływu na środowisko naturalne, korzystając z energii z odnawialnych źródeł, kontrolując emisję CO2 oraz stosując opakowania z certyfikatami FSC.

Peka Metal AG kupuje wyłącznie energię elektryczną wytwarzaną w szwajcarskiej elektrowni wodnej, a to dzięki fotowoltaicena na dachach halach produkcyjnych, nawet sami produkuje prąd. Na dachu o powierzchni 2000 m2 generowana jest moc szczytowa wynosząca 270 kilowatów. Dzięki temu możemy pokryć około 30% naszych zapotrzebowania na energię elektryczną. Nadwyżki energii wytwarzanej w weekendy wykorzystujy do produkcji azotu, którego potrzebuje w naszych zakładach produkcyjnych. Pozwala to zaoszczędzić około 10 000 kilometrów na przejazdach ciężarówkamitransportu gazu rocznie. Energię do ogrzewania pozyskuje poprzez system pomp ciepła z 36 odwiertami wykopanymi na głębokość większą niż 240 metrów. Do ogrzewania wykorzystujemy również ciepło odpadowe z systemów powłok i sprężarek.

Peka od 2015 roku jest częścią programu redukcji CO2, którego celem jest analiza i systematyczne ograniczanie źródeł CO2.

Peka jest producentem systemów do sortowania odpadów i od lat konsekwentnie segreguje własne surowce wtórne. W fabryce zbiera się, sortuje i ponownie wprowadza do obiegu 16 różnych materiałów nadających się do recyklingu. Większość produktów Peka wykonana jest z blachy stalowej, dzięki czemu po długim czasie można je łatwo poddać recyklingowi. Tam, gdzie to możliwe, unikamy łączenia różnych materiałów za pomocą klejów.

Budynek przyjazny środowisku. Wybudowana w 2020 roku hala produkcyjna to konstrukcja drewniana z elewacją drewnianą, której materiały mają niezwykle pozytywny wpływ zarówno pod względem klimatycznym, jak i energetycznym. Teren Peka położony jest we wspaniałym otoczeniu przyrodniczym pomiędzy dwoma jeziorami i przylegającym rezerwatem przyrody. W pełni wykorzystuje także własną przestrzeń, aby zwiększyć różnorodność biologiczną: dach jest częściowo porośnięte zielenią, tereny trawiaste zagospodarowane są na wzór łąk naturalnych, a naprzeciw nich znajdują się tereny trawiaste rezerwatu przyrody, na długości ok 150 metrów. Dodatkowo zaprojektowano zbiornik retencyjny wód opadowych jako siedlisko przyrodnicze.


POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Porozmawiajmy o designie - wspomnienia MILAN WEEK

O designie i trendach można rozmawiać zawsze, a szczególnie wspominać takie wydarzenie jak MILAN WEEK!

czytaj więcej
X F