Kuchnia to pomieszczenie niezbędne w każdym wnętrzu, niezależnie od jego wielkości. Co więcej, jest to pomieszczenie, które odwiedzamy najczęściej w ciągu dnia. Warto zatem dać sobie czas, aby dobrze ją zaplanować i solidnie wykonać. W efekcie będziemy cieszyć się funkcjonalnymi rozwiązaniami, które ułatwiają nam pracę i chętnie spędzać w niej czas.
Przystępując do planowania kuchni warto znać odpowiedzi na kilka pytań:
1. Ile osób i w jakim wieku korzysta z kuchni? W tym wypadku możemy mieć do czynienia z różnymi modelami, ale wyjdziemy od podstawowych trzech przypadków.
Wariant 1. Singiel
W tym przypadku wystarczy niewielka pod względem metrażu kuchnia, ponieważ jedna osoba niewiele gotuje i nie potrzebuje dużo miejsca na przechowywanie produktów czy naczyń. Do przechowywania żywności idealne są podblatowe wyciągi SLIM czy SNELLO oraz Junior. Podzielenie przestrzeni szafki na mniejsze powierzchnie pozwoli na zachowaniu porządku, dzięki temu, że z łatwością można odnaleźć i wyjąć potrzebny nam w danej chwili przedmiot. W tym systemie istnieje możliwość indywidualnego dopasowania poziomu szafki oraz dowolność zestawiania koszyków i pojemników YoubooXx w zależności od potrzeb. Wystarczy jeden ruch, aby wysunąć zawartość szafki do przodu i mieć łatwy dostęp do wnętrza. W systemach podblatowych oferujemy obszerną gamę półek, zarówno jeśli chodzi o szerokości (150, 200, 250, 300 i 400 mm), jak i sposób wykończenia. Do wyboru mamy kuchnie w układzie jednorzędowym, dwurzędowym czy układ w kształcie litery L, w zależności od metrażu. Warto też zaprojektować jedno pojemne cargo, w którym zgromadzimy praktycznie wszystkie naczynia i suche produkty lub alternatywnie, jeśli korzystamy z szafek podblatowych i nie mamy już miejsca na stół, również mechanizm stołu z wysuwanym blatem, który chowa się do szuflady. Zazwyczaj w takich kuchniach mamy też szafki górne, warto skorzystać z systemów ułatwiających otwieranie – różne wersje systemów z podnoszonym frotnem FreeFlap lub wind – Pegasus lub iMove.
Wariant 2. Para
Para Pary gotują zawsze więcej niż singiel i potrzebują dlatego zdecydowanie więcej miejsca na naczynia i produkty. Warto przewidzieć dodatkowe szafki na akcesoria kuchenne oraz miejsce na „przysiadanie” - mały stolik lub fragment blatu, przy którym można postawić np. 2 krzesła. Jeśli mamy do dyspozycji nieco więcej miejsca warto pomyśleć o stole z regulowaną wysokością blatu, który może posłużyć za miejsce do przygotowywania posiłków ale również, jako wysoki stolik na szybką kawę, czy miejsce pracy. Świetną propozycją dopasowaną do potrzeb pary jest system CONVOY. Spełnia wymagania minimalistycznego wzornictwa i zapewnia najwyższą jakość funkcjonowania i przechowywania naczyń. Rozwiązanie jest dostosowane do szafek o wysokości od 1300 do 2300 mm. Doskonałą propozycją jest także system DISPENSA - pojemna, wysoka szafka typu cargo. Dzięki jednemu ruchowi ręki mamy dostęp do całej zawartości szafki, a ergonomiczna konstrukcja pozawala optymalnie zagospodarować przestrzeń i zapewnia dużo miejsca na produkty. Warto zwrócić uwagę na zastosowane tu technologie dodatkowe, jak hamulec działający podczas otwierania lub czujnik elektryczny. To rozwiązanie przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom minimalistycznego wzornictwa i wygody, ale też wszystkim, którym zależy na dobrej jakości i trwałości. Dla pary sprawdzi się niewielka kuchnia z wyspą, dobrym rozwiązaniem będzie też układ szaf w kształcie litery L lub C ze stołem z możliwością regulacji wysokości.
Wariant 3. Większa rodzina
Rodziny, szczególnie te z małym dzieckiem lub dziećmi, potrzebują sporej i wygodnej kuchni. Mają często dużo produktów żywnościowych, różnych naczyń i urządzeń pozwalających na przygotowanie i podanie posiłków dla wszystkich domowników. Najlepszym sposobem przechowywania w tym przypadku są pakowne systemy TANDEM i DISPENSA. To idealne propozycje szafek, które zapewniają dużo miejsca i bardzo dobry dostęp do zawartości. Wystarczy jeden ruch ręki, aby mieć pełny i swobodny dostęp do wszystkich produktów i naczyń przechowywanych w tych szafkach. Zdecydowanie polecanym rozwiązaniem dla większej rodziny jest wysoka zabudowa. Warto postawić na dużą ilość blatów roboczych i wygodnych, szerokich szuflad, które pomieszczą nie tylko sztućce, ale również wkłady na talerze. W przypadku rodziny sprawdza się duża kuchnia z wyspą pośrodku, gdzie można nie tylko przygotowywać posiłki, ale również zajmować się w międzyczasie dzieckiem, duża dwurzędowa lub w kształcie litery L czy C. Warto również przemyśleć kwestię zagospodarowania narożników i skorzystać z systemów Magic Corner czy Le Mans, które zdecydowanie ułatwiają przechowywanie dużych garnków.
2. Jak często gotują domownicy?
Im mniej pracy w kuchni, tym większa dowolność w jej ustawieniu. Jeśli w kuchni posiłki przygotowywanie i jedzone są sporadycznie, nie musi być duża i ekstremalnie praktycznie urządzona – można wówczas postawić na efektowny design i cieszyć się urokiem kuchennych dekoracji lub przeciwnie – postawić na minimalizm i np. gładkie, lśniące fronty bez uchwytów. Taki model najlepiej sprawdza się w przypadku pary, która nie ma dzieci i może sobie pozwolić na modernistyczny design. Jeśli natomiast kuchnia będzie często używana, domownicy będą spędzać w niej mnóstwo czasu, gotować, jeść czy spędzać czas towarzysko, warto postawić na wygodę, ergonomię, dużą powierzchnię blatów roboczych, szaf na produkty i naczynia. W takiej kuchni najważniejsza będzie dostępność, zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi strefami pracy oraz ergonomiczne usytuowanie powierzchni magazynowania, przygotowywania posiłków, gotowania i jadalnia
3. Jakiego sprzętu AGD domownicy potrzebują?
Jeśli domownicy często korzystają z piekarnika warto zamontować go w szafie wysokiej, aby ułatwić sobie wkładanie i wyjmowanie pieczonych potraw. W innym wypadku piekarnik dobrze sprawdza się pod blatem. Kuchenkę mikrofalową czy ekspress do kawy można umieścić w wysokiej zabudowie (np. nad piekarnikiem), ale są również alternatywne miejsca, jak np. szafka wisząca. W przypadku ekspresu do kawy warto pamiętać o wszelkich akcesoriach związanych z zaparzaniem kawy oraz o słodyczach, które powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie. Lodówka w kuchni może być zabudowana lub wolnostojąca. W zabudowie zmieści się na szerokości i głębokości 60 cm i może stać obok szafki ze zlewem czy piekarnika. Lodówka wolnostojąca zwykle ma większą pojemność, zajmuje też więcej miejsca, zwykle ok. 65-70 cm. Im szersza płyta grzewcza, tym więcej potrzebuje miejsca. Najmniej ograniczeń generuje płyta indukcyjna, najwięcej gazowa, ponieważ okap musi znajdować się nad nią znacznie wyżej. Można go wybrać spośród okapów do zabudowy i tzw. wolnowiszących. Okap może pełnić funkcje filtra, który oczyszcza powietrze dzięki specjalnym wkładom lub wyciągiem, który dzięki podłączeniu do wentylacji budynku wyprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Aby wyciąg spełniał dobrze swoją rolę, powinien być bezpośrednio podłączony do wentylacji. Im prostsze podłączenie tym cichsza praca i lepsza wydajność. Zmywarkę o szerokości 45 lub 60 cm montujemy najlepiej przy szafce ze zlewem. Obecnie bardzo rzadko stosuje się zlewozmywaki z dwiema dużymi komorami i ociekaczem, częściej wybierane są modele kompaktowe z jedną komorą. Trzeba przewidzieć na niego ok. 70 – 100 cm w szeregu szafek podblatowych.
4. Jak często robione są zakupy?
Im rzadziej dokonywane są zakupy, tym większa powinna być lodówka i szafki typu Cargo, służące do przechowywania produktów. Jeśli domownicy dużo gotują i rzadko robią zakupy, ale za to w dużych ilościach, to warto pomyśleć o spiżarni. Tutaj idealnym rozwiązaniem będzie system Tandem oraz Convoy, które umożliwiają przechowywanie znacznych ilości produktów. Jeśli zakupy są dokonywane często na niewielkie ilości wystarczą systemy przeznaczone do szafek górnych lub wąski wyciąg Dispensa oraz niewielka lodówka.
5. Czy domownikom nie przeszkadza, gdy inni widzą jak krzątają się w kuchni?
Jeśli domownicy cenią sobie dyskrecję i nie lubią kiedy ktoś ich obserwuje podczas pracy w kuchni – lepsza będzie kuchnia zamknięta, a przynajmniej oddzielona wysoką ścianą od salonu. Jeśli natomiast stawiamy na towarzystwo i lubimy rozmawiać podczas kuchennych prac – można pozwolić sobie na kuchnię otwartą na salon, w której komunikacja gra pierwszą rolę. Czy korzystasz z dużej ilości urządzeń elektrycznych? Jeśli odpowiedź jest twierdząca trzeba koniecznie zadbać o wiele gniazdek elektrycznych w pobliżu głównego obszaru roboczego, ponieważ będą potrzebne do podłączenia mikserów, blenderów, krajalnic, tosterów i wszelkich elektrycznych urządzeń. Czy kuchnia posiada okno, czy jest zamknięta?
6. Czy kuchnia posiada okno, czy jest zamknięta?
Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia obszarom roboczym i szafkom jest niezwykle istotne. Światło powinno być komfortowe dla oczu, może mieć regulowane natężenie. Nie powinno oślepiać użytkowników kuchni. Warto skorzystać z pasków LED i punktowego oświetlenia, aby doświetlić kuchnię w najbardziej ciemnych miejscach, oczywiście oprócz głównego, centralnego źródła światła.
Średnio w Unii Europejskiej na osobę przypada 41,7 m2 mieszkania, w Polsce natomiast tylko - 27 m2. To, w czym zdecydowanie ustępujemy krajom rozwiniętym, to rozmiar lokum. Aż jedna trzecia mieszkań w Polsce ma powierzchnię mniejszą od 50 m2. Co z tego wynika dla projektantów i architektów wnętrz?
czytaj więcejWszyscy marzymy o perfekcyjnie wyposażonej kuchni, w której każdy przedmiot doskonale spełnia swoją funkcję, a technologia idzie w parze z dobrym designem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jest to możliwe.
czytaj więcejMinął ponad rok od chwili, kiedy wraz z pojawieniem się koronawirusa nasz świat zmienił się nie do poznania. Dużo czasu musieliśmy i wciąż musimy spędzać w domu, a to uzmysłowiło nam, jak ważną rolę odgrywa kuchnia - centrum życia domowego i główny magazyn dla zwiększonych zapasów żywnościowych, które w dobie kryzysu zawsze warto mieć.
czytaj więcejMeble kuchenne wyposażone w cargo coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Co to jest system cargo? Co to jest cargo w kuchni? Jakie cargo do kuchni wybrać? Dlaczego warto postawić na tego typu szafki? Oto 7 powodów.
czytaj więcejOdpowiednio zaplanowany układ w szufladzie zapewnia nie tylko utrzymanie ładu w sztućcach czy kuchennych akcesoriach, ale przede wszystkim sprawia, że wszystkie niezbędne przyrządy nie gubią się i masz je zawsze pod ręką. Mamy w ofercie kilka naprawdę fajnych rozwiązań, które pomagają w utrzymaniu porządku w kuchni.
czytaj więcejCo zrobić, by kuchnia była dobrze zorganizowana? Podpowiadamy!
czytaj więcejKłopoty ze śmieciami towarzyszą nam od zawsze. Jak sobie z nimi poradzić, aby uniknąć wysokich rachunków i przykrych zapachów? Właśnie o tym piszemy w tym obszernym i mamy nadzieję praktycznym felietonie. Dzięki dobrej organizacji strefy odpadów, będzie Wam łatwiej je posegregować i pozbyć się z kuchni.
czytaj więcejCo gdzie trzymać w kuchni, jak zagospodarować szuflady, szafki kuchenne, półwysep, jakie meble do kuchni
czytaj więcejAby ułatwiać wykonywanie codziennych czynności marka PEKA tworzy innowacyjne systemy przechowywania, które nie tylko ułatwiają funkcjonowanie, ale również kreują estetyczne i uporządkowane otoczenie, w którym żyje się lepiej.
czytaj więcej