Przy omawianiu tego, co w danym roku czy innym określonym odcinku czasu dominuje w urządzaniu wnętrz, należy pamiętać, by odróżnić sezonową efemerydę od trendu.
Ta pierwsza pojawia się i znika, szybko zastępowana innym chwilowym olśnieniem. Trendy zaś utrzymują się znacznie dłużej; są kierunkiem, w którym podąża i rozwija się dana dziedzina. Rzadko zmieniają się gwałtownie, raczej ewoluują, łagodnie przechodząc jeden w drugi, co daje dużo czasu na ewentualne zmiany w aranżacji. Warto więc wiedzieć, w co zainwestować, by potem nie odczuwać żalu, że kuchnia już nie jest trendy (o ile nam na tym zależy) lub nie jest funkcjonalna, choć od remontu minęło zaledwie kilka miesięcy.
Pandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.
Kuchnia się zaludnia
Nie ma wątpliwości, że kuchnia przestała być już tylko pomieszczeniem, w którym przygotowuje się jedzenie. Podczas pandemii w zasadzie tu przeniosło się życie, łącznie ze spotkaniami biznesowymi i konferencjami w trybie online, nie wspominając o zdalnym nauczaniu. Tradycyjny układ kuchni, tzw. trójkąt roboczy, przestaje być uzasadniony.
Pogłębiona wielofunkcyjność kuchni wymaga innej aranżacji przestrzeni; takiej, która wydziela strefy i gwarantuje komfort kilku osobom jednocześnie. Pojawiły się większe lub dodatkowe blaty (np. wyspy kuchenne), ogromny nacisk został położony na rozwiązania ergonomiczne i zwiększające wygodę oraz te, które pomagają w utrzymaniu porządku, są ekologiczne i dzięki którym zyskuje się dodatkową przestrzeń np. na przechowywanie. Zwracamy coraz większą uwagę na wygodę podczas prac kuchennych. Nowoczesne akcesoria meblowe , jak np. Magic-Corner pozwalają na stworzenie bardziej komfortowej przestrzeni. Mile widziane są sprzęty i wyposażenie multifunkcjonalne.
Co więcej, ponieważ kuchnia stała się też miejscem pracy i nauki, coraz ważniejsza staje się również strona estetyczna; pojawiły się kolory i formy dotychczas zarezerwowane raczej dla innych pomieszczeń w domu, między innymi ozdobne kamienie lub fantazyjne instalacje oświetleniowe. Ale po kolei.
Zieleń, niebieski i inne odważne kolory
Zacznijmy od kolorów. To one są najpopularniejszą oznaką zmiany w trendach. W tym roku bezapelacyjnie króluje zieleń. Ten kolor (różne jego odcienie) został wybrany przez większość producentów farb jako barwa roku 2022. W kuchniach ponadto coraz śmielej stosowana jest cała paleta niebieskości – od delikatnych po naprawdę głębokie.
W trendach na pewno utrzymały się kuchnie głównie dwukolorowe. Połączenia kolorystyczne jednak nie muszą być standardowe, czyli biało-czarne, biało-szare, biało-beżowe, czarno-brązowe, etc. Pojawia się coraz więcej mocnych, odważnych barw i ich zestawień, obecnie często z udziałem właśnie niebieskiego i zielonego. Mieszajmy też odcienie chłodne i ciepłymi, w farbach lub materiałach. Przykładem niech będzie szarość kamienia lub śnieżna biel marmuru zestawiona z miodowym drewnem. Dzięki temu uzyskuje się bardzo elegancki, ale i ciekawy efekt.
Z drugiej strony, niezmiennie popularne (i tak już chyba zostanie po wsze czasy) są kuchnie całe w bieli – szykowne, czyste, ponadczasowe – choć wciąż z wykorzystaniem różnych materiałów i faktur. Monochromatyczność można przełamać „wyskakującym” kolorem, np. na detalach lub jednej, wybranej powierzchni (wykorzystajmy wielki powrót paneli nad kuchenką, tzw. backsplash).
Ponadczasowa miłość do natury
Nie przemija miłość do natury i pochodzących z niej materiałów, również tych z odzysku. Patyna czy drobne niedoskonałości dodają ciepła i są bardzo ekologiczne. To także wynik zwiększonej świadomości producentów, którzy coraz częściej kładą nacisk na to, czy ich oferta jest przyjazna dla środowiska i klimatu.
Marmur, marmur, marmur… lub inne kamienie ozdobne; doskonale, jeśli z wyraźnym rysunkiem. Podobnie – drewno. Wyraźny rysunek drewna lub kamienia może w sumie stanowić kompromis między używającymi tej samej kuchni miłośnikami stylu cluttercore a tymi, którzy kochają porządek, minimalizm bądź nowojorskie lofty. Z jednej strony „coś się dzieje”, a z drugiej redukcję elementów i porządek. Wzorzystą powierzchnią może być jedna ściana lub panel, blat lub okładzina wyspy kuchennej, tu nie ma ograniczeń. Ważne jest najwyższej jakości wykończenie, które sprawia, że pomieszczenie staje się wyjątkowe, niezależnie od stylu.
Zderzanie stylów i materiałów
A propos, skoro kuchnię zaanektowało więcej osób niż zwykle, trendem jest zderzanie stylów, często pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego, jak glamour i elementy vintage czy paryska kamienica i elementy naturalne (tu z kolei zaspokajamy potrzebę bliskości natury, co też jest potężnym trendem od kilku lat). Pamiętajmy, że marmur i pięknie usłojone drewno też są dziełami przyrody, więc te pozornie kontrastowe style mogą się świetnie zgrać. Wykorzystajmy niezawodny mosiądz. Vintage, glamour, industrial – ten materiał jest bardzo uniwersalny i ponadczasowy, zarówno w wykończeniu na błysk, jak i satynowym.
Jeśli zdecydujemy się na kafelki, niezmiennie trendy są te, które są robione ręcznie lub na takie wyglądają. Tu szczególnie popularne robią się płytki szkliwione. Bardzo trendy jest też recykling, czyli zachowanie oryginalnych płytek sprzed kilkudziesięciu lat i jedynie och odświeżenie czy uzupełnienie.
Pomysłowe przechowywanie
Dzięki długiemu zamknięciu w domach doceniliśmy ciszę, minimalizm, redukowanie bodźców i elegancję. Powiązany jest z tym trend, by szafki były proste, a ich fronty – jednolite, z gładkiej płyty, bez żłobień lub wklęsłych paneli obramowanych listwami; bardziej miejskie i minimalistyczne niż rustykalne. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń się optycznie powiększa, panuje wrażenie porządku, a nawet – luksusu, jeśli płyta na szafkach jest z wysokiej jakości materiału. Do tego – wyraziste uchwyty lub gałki.Ponadto takie płyty świetnie wyglądają w zestawieniu z innymi, bardziej wzorzystymi materiałami, jak marmur, drewno lub metal np. na wyspie kuchennej, dając im pierwszeństwo i stanowiąc dla nich doskonałe tło lub dopełnienie.
Coraz silniejszym trendem są szafki do sufitu (właściwie już od kilku dobrych lat). Dzięki nim zyskujemy nie tylko dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale i optyczny spokój. Innym sposobem na nieustający porządek (lub inaczej: ukryty nieporządek) jest system wysuwanych drzwi, który daje możliwość schowania roboczej części kuchni. Taką opcję dają systemy HAWA. Kolejny podobny trend to spiżarnie, a jeśli nie ma dodatkowego pomieszczenia na ich zorganizowanie – szafki cargo.
zobacz zdjęcia z galerii
Błysk i blask
Ewolucję przeszło również oświetlenie kuchenne, w którym obok funkcji coraz ważniejsza jest forma. Przybiera bowiem fantazyjne formy, dotychczas zarezerwowane dla salonu lub przedpokoju. Teraz lampy kuchenne są elementem autonomicznym i mogą nawet stanowić główną atrakcję kuchni, niezależnie od stylu.
Co więcej, skoro w kuchni coraz ważniejsza jest strona estetyczna, a nie tylko użytkowa, oświetlenie stało się narzędziem, by wydzielać określone strefy lub podkreślać wybrane elementy wyposażenia. Kinkiety w kuchni? Proszę bardzo!
I na koniec najważniejsze: pandemia nauczyła nas, jak ważne są poczucie bezpieczeństwa i komfort w domu. Jest na to wiele sposobów, np. śledzenie trendów, oczywiście, ale najważniejszy z nich to po prostu słuchać siebie. To jest niezwodne.
Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.
czytaj więcejJakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.
czytaj więcejCo zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.
czytaj więcejW roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?
czytaj więcejPandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.
czytaj więcejTegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.
czytaj więcejKuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.
czytaj więcejMinął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.
czytaj więcej