Na co dzień słyszymy o kompleksowym projektowaniu wnętrz. I jak to rozumieć? Bo kompleksowość może być różna, ale zazwyczaj tyczy się zakresu pracy projektowej. Kompleksowe projektowanie, zawierać może, oprócz przedstawionej koncepcji, nawet w formie dopracowanych wizualizacji, także rysunki wykonawcze, zestawienia produktów, materiałów i mebli, może i nadzór projektowy, a nawet wykonawczy.
Co więc znaczy projektowanie kompletne? Dla mnie kompletnie, znaczy - tak samo ważne jest to, co gra pierwsze skrzypce i idzie na pierwsze spojrzenie odbiorcy, jak i to, co jest, niezauważalne, zamknięte i schowane, ale stanowi integralną część całości.
Często to drugie spojrzenie, już przy kontakcie, przy użytkowaniu, jest równie ważne, a może nawet kluczowe lub można spróbować pójść jeszcze dalej - ważniejsze niż ta okładka, po której zdarza się oceniać książkę. Z kompletnym projektowaniem jest jak z Wysokim Krawiectwem, haute couture, gdzie zaangażowanie krawca polega na indywidualnym ręcznym szyciu, a niebagatelną rolę odgrywa, to co niewidoczne dla oczu widza na pokazie, np. podszewka. Jakość poznajemy od środka.
Przenosząc to na projektowanie wnętrz. Można wszystko zrobić, by ładnie się prezentowało, szczególnie na zdjęciach. Ale gdy zabraknie odpowiedniej jakości materiałów, doboru elementów dopinających, wyboru akcesoriów, które ubierają kompletnie wnętrze, całość w dobrym odbiorze starcza na bardzo krótko.
Zdarza się, że projektując meble kuchenne, rysujemy dla pierwszej wyceny do stolarni, tzw. “goły” mebel - bez wewnętrznej organizacji i akcesoriów. Ale jak najbardziej sugerujemy, jak można ten mebel całościowo dograć-dokomponować, że te dodatkowe systemy, wyposażenia pozwalają tak naprawdę kompletnie cieszyć się użytkowaniem. Na część takich akcesoriów należy się zdecydować już przy samej produkcji, bo stanowią integralną część mebla. Ale jest też zakres uzupełniający, który możemy zastosować, gdy opadną pierwsze kryzysy domykania budżetowo inwestycji. Na jakie wyposażenia mebli stawiamy? Przy projektowaniu i zamawianiu do produkcji, skupiamy się na tych niezbędnych, których później nie można dołożyć czy poprawić i udoskonalić.
Narożnik w kuchni
Wypełnienie narożników meblowych idzie na pierwszy ogień, w tym zakresie mamy do dyspozycji:Segregacja odpadów
Segregacja śmieci w szafce zlewozmywakowej jest kolejną strefą, której poświęcamy uważność. Ekologiczne podejście do zarządzania odpadami w kuchni wspierają nowoczesne systemy sortowania:Zabudowa wysoka
Systemy cargo w zabudowie wysokiej, gdy tylko pozwala nam na to przestrzeń, są najefektywniejszym sposobem przechowywania, szczególnie żywności. Są zróżnicowane w materiałach wykończeniowych, ale także w sposobie otwierania i różnych szerokościach modułów. Zaczynając od 15 cm, co także pozwala stosować je jako dopełnienie ciągu meblowego, gdy nie chcemy używać pustej blendy. Natomiast maksymalne szerokości - 75 cm - imituje pokaźnych rozmiarów chłodziarkę do zabudowy.
Oto najprostszy podział systemów do Zabudowy wysokiej:Wyposażenie szuflad
Organizacja szuflad to kolejna przestrzeń, której poświęcamy uwagę, ale można tą strefą zająć się już w trakcie użytkowania kuchni, gdy mamy już „wydeptane ścieżki” funkcjonowania ze swoimi meblami i wiemy, czego potrzebujemy i czego nam brakuje.
Szuflady to podstawowy element każdej kuchni, ale ich wnętrze może być równie ważne, co zewnętrzny design. Warto więc zainwestować wewnątrz:
Innowacje
I na koniec zaznaczymy jeszcze występowanie wszelkich dodatkowych innowacji technologicznych, które podnoszą komfort użytkowania:
Wybór odpowiednich akcesoriów i systemów do wnętrza mebli kuchennych zależy od indywidualnych potrzeb i układu kuchni. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu.
Katarzyna Orwat | ORWAT Design
Dzisiaj odwiedzę Marcina, z którym pracuję w firmie PEKA. Kuchnia, którą dziś Wam przedstawię to nie jest ustawne pomieszczenie ale wymagająca wyobraźni powierzchnia. Marcin zmagał się z problemem aranżacji kuchni na niewielkiej przestrzeni. Mam nadzieję, że będzie mieć dla nas praktyczne rady, jak sobie radzić z takim wymagającym projektem.
czytaj więcejZaprosiliśmy do naszego Showroomu Agnieszkę Witkowską, Architekt Porządku, aby podzieliła się swoimi niezawodnymi sposobami na utrzymanie ładu kuchennych szafkach typu cargo.
czytaj więcejW kolejnej odcinku cyklu dotyczącego organizowania kuchennych przestrzeni, stworzonym w showroomie PEKA, znana blogerka Architekt Porządku opowiada jak poradzić sobie z przestrzenią narożną oraz zdradza kilka niezawodnych rozwiązań.
czytaj więcejKiedy Maja i Bartek zaczęli urządzać swój nowy dom i na tapecie pojawił się temat kuchni zaproponowaliśmy im kilka rozwiązań PEKA. Jesteście ciekawi jaki był ciąg dalszy? Zapraszam wybierzemy się w drogę do Kwidzynia!
czytaj więcej