ładuję stronę...
MENU
FESTIWALOWE TRENDY
Z MEDIOLANU

Salone del Mobile w Mediolanie obfituje przede wszystkim w nowości, wyznaczając trendy w designie w najbliższej perspektywie. Warto wiedzieć co pojawia się tam najpierw, ponieważ zazwyczaj mediolańskie nowinki można potem spotkać w ofercie dystrybutorów mebli, systemów i rozwiązań do kuchni oraz w propozycjach projektantów.

W tym roku w Mediolanie nie zaprezentowano białych kuchni. Zdaje się, że nowoczesny design pożegnał się z tą klasyczną wersją i przeszedł do zupełnie innych, nieraz ekstrawaganckich propozycji. jeśli chodzi o kolor, jak i materiał, z jakiego kuchnie są wykonywane. Co zatem królowało w Salone del Mobile? Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli. Również często spotykane były naturalne kolory ziemi, grafitowy, beżowy, a biel bywała zaledwie gdzie nie gdzie delikatnie akcentowana.

Szczególnie intrygująco prezentowały się kuchnie wykonane z blachy – industrialne, surowe, przywodzące na myśl fabrykę, a jednak zwracały uwagę swoją oryginalnością. Ta propozycja może się świetnie sprawdzić w loftach, dla wymagających i świadomych nowoczesnego designu właścicieli.

Dodatki w kolorze złotym to już nie ekstrawagancja dla bogatych, którzy lubią imponować szokującym wystrojem, ale tegoroczny „must have” z Mediolanu. Na złoto trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić – w roli akcentów sprawdza się jednak świetnie rozświetlając zbyt ciemne kuchnie wykonane w kolorach matowej czerni czy ziemistego grafitu.

A skoro już mowa o rozświetlaniu to w Mediolanie ogromną wagę przywiązano właśnie do oświetlenia kuchni. Podświetlenie półek, szafek i regałów zwłaszcza w przyciemnionym wnętrzu wywierało ogromne wrażenie na zwiedzających. W kuchni może być nie tylko interesującym elementem iluminacji, ale również pomóc w odnajdywaniu schowanych przedmiotów.

Szklane witryny również podświetlane oraz ogromnych rozmiarów regały to kolejny interesujący trend, który już wkrótce może zagościć w naszych kuchniach.

Tegoroczne trendy zdają się otwierać to, co dotychczas było schowane i eksponować na zewnątrz, dodatkowo podświetlając wnętrze. Zupełnie jakby projektanci mówili: „Spójrzcie! Jak piękne mogą być wnętrza szafek kuchennych i ich zawartość!” Rzeczywiście, eleganckie naczynia, minimalistyczny design, który sam w sobie jest ozdobą sprawiają, że takie kuchnie, aż chce się eksponować i chwalić nimi.

 

Na drugim biegunie tego trendu znajdują się całkowicie zasłaniane kuchnie, schowane zupełnie za jednolitą powierzchnią drzwi. Zwłaszcza urządzenia AGD są umieszczane za drzwiami i chowane, kiedy nie trzeba ich używać. Interesujące były też konstrukcje pod blatami – piękne drewniane półki i szuflady, jak również metalowe regały.


 

Ekspozycje na Salone del Mobile bywają zaskakujące, a czasem nawet kontrowersyjne. Niektoóre projekty wywoływały sprzeczne opinie i wiele emocji. Z tego rodzaju targami jest jednak tak, jak z modą haute couture – propozycje prezentowane podczas tej imprezy kreują wprawdzie trendy, jednakże w masowej produkcji ilość ekstrawagancji jest zawsze minimalizowana.

POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Premiera systemu Pecasa

Ofertę marki wzbogaciły wyjątkowe nowości. Jedną z nich jest innowacyjny system Pecasa, na przykładzie którego pokazano aranżację salonu i wybrane dodatki do garderoby.

czytaj więcej