ładuję stronę...
MENU
FESTIWALOWE TRENDY
Z MEDIOLANU

Salone del Mobile w Mediolanie obfituje przede wszystkim w nowości, wyznaczając trendy w designie w najbliższej perspektywie. Warto wiedzieć co pojawia się tam najpierw, ponieważ zazwyczaj mediolańskie nowinki można potem spotkać w ofercie dystrybutorów mebli, systemów i rozwiązań do kuchni oraz w propozycjach projektantów.

W tym roku w Mediolanie nie zaprezentowano białych kuchni. Zdaje się, że nowoczesny design pożegnał się z tą klasyczną wersją i przeszedł do zupełnie innych, nieraz ekstrawaganckich propozycji. jeśli chodzi o kolor, jak i materiał, z jakiego kuchnie są wykonywane. Co zatem królowało w Salone del Mobile? Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli. Również często spotykane były naturalne kolory ziemi, grafitowy, beżowy, a biel bywała zaledwie gdzie nie gdzie delikatnie akcentowana.

Szczególnie intrygująco prezentowały się kuchnie wykonane z blachy – industrialne, surowe, przywodzące na myśl fabrykę, a jednak zwracały uwagę swoją oryginalnością. Ta propozycja może się świetnie sprawdzić w loftach, dla wymagających i świadomych nowoczesnego designu właścicieli.

Dodatki w kolorze złotym to już nie ekstrawagancja dla bogatych, którzy lubią imponować szokującym wystrojem, ale tegoroczny „must have” z Mediolanu. Na złoto trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić – w roli akcentów sprawdza się jednak świetnie rozświetlając zbyt ciemne kuchnie wykonane w kolorach matowej czerni czy ziemistego grafitu.

A skoro już mowa o rozświetlaniu to w Mediolanie ogromną wagę przywiązano właśnie do oświetlenia kuchni. Podświetlenie półek, szafek i regałów zwłaszcza w przyciemnionym wnętrzu wywierało ogromne wrażenie na zwiedzających. W kuchni może być nie tylko interesującym elementem iluminacji, ale również pomóc w odnajdywaniu schowanych przedmiotów.

Szklane witryny również podświetlane oraz ogromnych rozmiarów regały to kolejny interesujący trend, który już wkrótce może zagościć w naszych kuchniach.

Tegoroczne trendy zdają się otwierać to, co dotychczas było schowane i eksponować na zewnątrz, dodatkowo podświetlając wnętrze. Zupełnie jakby projektanci mówili: „Spójrzcie! Jak piękne mogą być wnętrza szafek kuchennych i ich zawartość!” Rzeczywiście, eleganckie naczynia, minimalistyczny design, który sam w sobie jest ozdobą sprawiają, że takie kuchnie, aż chce się eksponować i chwalić nimi.

 

Na drugim biegunie tego trendu znajdują się całkowicie zasłaniane kuchnie, schowane zupełnie za jednolitą powierzchnią drzwi. Zwłaszcza urządzenia AGD są umieszczane za drzwiami i chowane, kiedy nie trzeba ich używać. Interesujące były też konstrukcje pod blatami – piękne drewniane półki i szuflady, jak również metalowe regały.


 

Ekspozycje na Salone del Mobile bywają zaskakujące, a czasem nawet kontrowersyjne. Niektoóre projekty wywoływały sprzeczne opinie i wiele emocji. Z tego rodzaju targami jest jednak tak, jak z modą haute couture – propozycje prezentowane podczas tej imprezy kreują wprawdzie trendy, jednakże w masowej produkcji ilość ekstrawagancji jest zawsze minimalizowana.

POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Barwy we wnętrzach - propozycja kolorów na rok 2018 wg Pantone

Pantone od lat proponuje określony zestaw kolorów, który uznaje się w modzie i wzornictwie za najbardziej aktualny wyznacznik trendów na dany rok. Publikacja informacji o kolorze roku odbędzie się w grudniu 2017 r., ale znamy już propozycje palet kolorystycznych Pantone dla wnętrzarstwa na rok 2018.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Jak ewoluowały kolory i materiały w ciągu ostatnich 60 lat?

Ekspozycja wystawę z targów DOMOTEX zgromadziła 40 000 fotografii z ostatnich 60 lat, które zostały przeanalizowane pod kątem architektury, urządzenia wnętrz i designu. Zobaczcie jak ewaluowało nasze podejście do kolorów i materiałów.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej