ładuję stronę...
menu
KUCHNIA SENIORA
POMYSŁOWE ROZWIĄZANIA

Organizacja pracy, przechowywanie i codzienne gotowanie posiłków w kuchni jest wyzwaniem nie tylko dla rodzin z dziećmi czy singla, ale również dla seniorów. Każdy ma inne potrzeby, na które wpływają nie tylko przyzwyczajenia, ale również etap życia, czy wiek. Jakie są potrzeby seniorów? Jakie systemy te potrzeby najlepiej zaspokoją?

Dziś w Dniu Babci chciałabym Wam opowiedzieć o tym, co jest praktyczne, użyteczne i lubiane przez seniorów w kuchni.

Zacznę od tego, że cargo Dispensa nie bez powodu jest jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań w kuchni. Często o nim piszę i pokazuję, a tym razem podkreślę jego kolejną rolę – przyjazność w obsłudze przez seniorów. Doskonale wiecie, że Dispensa jest pakowna, umożliwia łatwy wgląd w zgromadzone w niej zapasy, a wnętrze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Okazuje się, że jest tak uniwersalna, że lubią ją również seniorzy. Za to, że ułatwia życie! Dobrze wiesz, jak to jest kiedy podczas gotowania musisz sięgać po produkty przechowywane w różnych miejscach kuchni. Dzięki Dispensie możesz je zgromadzić w jednym miejscu, co zrobiła moja mama w swojej kuchni. Podczas pracy jej szafka z systemem Dispensa o szerokości 30-40 cm jest cały czas otwarta, aby móc szybko i bez problemów sięgnąć po to, czego akurat potrzebuje.

Dla Seniora w kuchni bardzo ważne jest to, aby mieć do wszystkiego łatwy dostęp i dobrą widoczność. Szafki podblatowe, do których trzeba się schylać i klękać na podłodze, aby wyciągnąć zawartość to duży problem. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest Extendo dostosowane do dolnych szafek. Extendo ma ogromną zaletę, że bardzo łatwo się wysuwa na zewnątrz i wsuwa do środka. A dzięki temu nie trzeba schylać się, wyciągać całą zawartość na zewnątrz, co jest zawsze problemem nie tylko dla starszych osób.

W moim zestawieniu najbardziej praktycznych rozwiązań w kuchni seniora nie mogłoby zabraknąć systemu narożnego Le Mans. Jak już wiemy seniorzy cenią sobie wygodę, która w ich przypadku jest bardzo ważna, zatem lekkość działania systemu Le Mans, dostęp z góry bez konieczności schylania się, możliwość łatwego wysunięcia na zewnątrz dużej półki z garnkami – to jedynie wybrane z zalet, które doceniają seniorzy. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre starsze osoby mają ograniczone możliwości ruchowe – takie ergonomiczne zagospodarowanie narożnika jest dla nich prawdziwym wybawieniem z kłopotów. Niski reling koszy pozwala wygodnie wstawiać i wyjmować naczynia. Każda z półek jest powleczona powłoką antypoślizgową, która zapewnia stabilność przechowywanym przedmiotom podczas otwierania i zamykania. Nawet jeśli w narożniku przechowywane są duże garnki, brytfanny czy patelnie, których wyjmowanie z tradycyjnych półek bywa karkołomne – system Le Mans zdecydowanie ułatwia korzystanie z tych naczyń, zwłaszcza że półki wyjeżdżają niezależnie od siebie. Jeśli garnki są różnej wysokości – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić umiejscowienie półki – system dopuszcza również i tę możliwość. Każda z dwóch półek zapewnia możliwość przenoszenia nawet do 25 kg, co łącznie daje 50 kg. Le Mans jest zatem idealnym rozwiązaniem dopasowanym do każdego narożnika, co seniorzy bardzo doceniają

W kuchni dla seniora nie można zapomnieć o koszu na śmieci. Segregacja z kolei jest o tyle kłopotliwa co obowiązkowa w wielu przypadkach – jak zatem rozwiązać ten problem? Każdy z nas ceni prostotę rozwiązań, a w tym przypadku segregacja musi iść w parze z ergonomią. Dlatego proponuję prosty zestaw pojemników wstawianych do szuflady. Każdy może wybrać taki zestaw pojemników, który mu najbardziej odpowiada. Seniorzy mają swoje przyzwyczajenia, dzięki którym łatwiej im się funkcjonuje, zatem dobrym rozwiązaniem może być na przykład szuflada z dwom pojemnikami. Szuflada powinna łatwo się wysuwać na zewnątrz – o to trzeba koniecznie zadbać, ponieważ to właśnie kosz na śmieci jest tym elementem wyposażenia kuchni, z którego wszyscy korzystamy najczęściej. Warto pamiętać o macie antypoślizgowej, która nie tylko stabilizuje pojemniki, ale również zabezpiecza szafkę przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i podnosi poziom estetyki nawet takiego miejsca w kuchni jak kosz na odpady. Matę można oczywiście dociąć do szerokości szuflad i stosować wszędzie tam, gdzie jest użyteczna, nie tylko w szufladach z koszami na śmieci. Warto pamiętać o tym, że pojemniki wyposażone są w pokrywki umożliwiające zabezpieczenie odpadów od góry, dzięki czemu unikniemy przepełnienia i rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów.

Seniorzy cenią w kuchni nie tylko łatwy dostęp i lekki ruch wszystkich szafek, czy szuflad, ale również porządek. Dzięki temu zawsze wiadomo gdzie co leży i po prostu ma swoje miejsce. Jeśli wnuk czy wnuczka ma swoją ulubioną łyżeczkę – dziadkowie zawsze będą wiedzieć gdzie ona jest dzięki praktycznym wkładom na sztućce. Wkłady Classico doskonale spełniają tę rolę, ponieważ są proste, trwałe i wygodne w codziennym użytkowaniu. Układ komór wewnętrznych jest powtarzalny i przemyślany w taki sposób, aby nie trzeba było stosować dodatkowych podziałek. Są poręczne i łatwe w obsłudze, dzięki czemu ulubione sztućce każdego domownika mają zapewnione bezpieczne miejsce i są w zasięgu ręki.

Wkład na talerze to kolejny system, który seniorzy na pewno docenią. Układanie talerzy jeden na drugim w szafkach to karkołomne zajęcie dla każdego, niezależnie od wieku. Łatwo je potłuc i trudno wyciągnąć. Dlatego proponuję dedykowany wkład na talerze, który zapewnia bezpieczne przechowywanie, łatwe wyjmowanie i bezproblemowe przenoszenie ze zmywarki do szuflady. Wkład został tak skonstruowany, że zatrzymuje resztki wilgoci, jaka pozostaje czasem na naczyniach po wyjęciu ze zmywarki. A co najważniejsze talerze nie są układane w wysokie stosy, co jest zawsze ryzykowne.


Rozwiązania dla seniorów w kuchni wcale nie muszą być specjalnie konstruowane, wystarczy wybrać te, które są praktyczne, ergonomiczne i bezpieczne. Z pewnością docenią je wszyscy domownicy, niezależnie od wieku!

POLECANE artykuły

Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki - sprzątamy łazienkę!

Łazienka to miejsce, które powinno błyszczeć. Bez dwóch zdań!

czytaj więcej
Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki - sprzątamy garderobę!

Wielu z nas najbardziej nie lubi porządkowania ubrań w szafach. O ile sprzątanie w kuchni jest często wykonywaną czynnością, o tyle szafy z ubraniami zdecydowanie rzadziej sprzątamy. Jednak źle przechowywane buty mogą się odkształcić, podobnie garnitury czy marynarki.

czytaj więcej
Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki -sprzątamy kuchnię!

Sprzątamy najpierw kuchnię. Tego roku mamy ku temu tak naprawdę podwójną okazję – po pierwsze wiosna to idealny, coroczny moment na porządki a po drugie lepiej teraz zostać w domu i zająć się tym, na co nigdy nie mamy czasu, czyli na gruntowne porządki w najgłębszych zakamarkach.

czytaj więcej
Pomysł na...
Kuchnia gotowa na jesień

Tegoroczna aura póki co jest dla nas łaskawa. Najwyższy jednak czas, by zreorganizować dom i uwić sobie „przytulne gniazdo” na długie jesienne i zimowe wieczory. Jak przygotować kuchnię na jesień, by był to czas, w którym z przyjemnością będziemy wracać do smaków lata i gotować pyszne, rozgrzewające potrawy? Mamy na to kilka niezawodnych sposobów.

czytaj więcej
Pomysł na...
Śmieciowy poradnik

Jak dobrać odpowiedni kosz na śmieci do kuchni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

czytaj więcej
Pomysł na...
Akcja segregacja

Jak dobrać odpowiedni kosz na śmieci do kuchni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

czytaj więcej
Pomysł na...
Jak spędzić w domu tegoroczne święta w komforcie

Tegoroczne święta, a w szczególności sylwester będą jednak inne z powodu panujących restrykcji epidemiologicznych. W czasie pandemii z pewnością zmieniły się już po części zwyczaje zakupowe i nawyki związane z gotowaniem i przechowywaniem żywności.

czytaj więcej
Pomysł na...
Uwolnij przestrzeń w kuchni

Wnętrze powinno być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. Wybór szafek kuchennych nigdy nie jest prostym zadaniem. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu modułów i odpowiednim systemom wyposażenia ich wnętrz możesz osiągnąć maksimum wygody i wykorzystać całe dostępne miejsce. Wysuwane półki Extendo są świetna alternatywą do tradycyjnych półek.

czytaj więcej
Pomysł na...
Posprzątane i schowane

Utrzymywanie czystości i porządku w domu jest zawsze niemałym wyzwaniem. Począwszy od inwestycji, wydawałoby się banalnych, ale jednak – w chemię domową, czy nowoczesny odkurzacz, a skończywszy na organizacji czasu oraz przechowywaniu środków czystości i większych bądź mniejszych akcesoriów.

czytaj więcej
Pomysł na...
Idealny porządek w domowej spiżarni - któż o tym nie marzy?

Wyobraź sobie, że wracasz z dużą ilością zakupów na rodzinną imprezę, spotkanie z przyjaciółmi lub zapasem na cały tydzień. Musisz je szybko rozpakować i schować, bo zaraz czekają na Ciebie inne obowiązki. Brzmi znajomo? Z pewnością.

czytaj więcej
X F