ładuję stronę...
MENU
POWRÓT DO SZKOŁY:
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKU ODPOWIEDNIE BIURKO
DO NAUKI

Pierwszy września to dla dzieci i młodzieży data graniczna – dzień, w którym wracają do szkoły i do nauki. Nie dla każdego jest to oczywista przyjemność, bo każdy a nas pewnie wolałby mieć niekończące się wakacje, ale warto przygotować się do powrotu do szkoły czy na uczelnię.

Nowy rok szkolny to idealny powód do tego, aby dokonać zmiany w aranżacji pokoju. Dla młodszych dzieci oznacza to przygotowanie biurka, przy którym mogą pracować nad zadaniem domowym oraz kreatywnymi pracami. Dla starszych ważne będzie zaprojektowanie odpowiednio wygodnego miejsca do nauki, które nie będzie ingerować w młodzieżowy styl pokoju.

Podobnie jak w kuchni tak i w przypadku biurka najważniejsza jest duża powierzchnia do pracy, czyli obszerny blat. Swobobny dostęp do zawartości szafek czy szuflad jest równie ważny.

Nasza córka miała biurko narożne, ale w praktyce okazało się, że dostęp do szafek ukrytych pod blatem był bardzo ograniczony, mówi Anita Łopatka z Peki, mama tegorocznej „pierwszoklasistki”. Oboje z mężem na co dzień dużo czasu poświęcamy praktycznej organizacji przestrzeni kuchni, sami zaprojektowaliśmy biurko, które dawało wystarczająco miejsca roboczego. Jednak utrudniony dostęp do szuflad powodował, że biurko nie było wygodne. Lena nie do końca je polubiła i często swoje prace domowe wykonywała w salonie. A ta lokalizacja z kolei była zupełnie niedostosowana do wzrostu czy wymiarów kilkuletniej dziewczynki, co może nawet zaszkodzić rozwijającemu się najbardziej w tym wieku organizmowi. To wszystko sprawiło, że tuż przed rozpoczęciem roku postanowiliśmy we trójkę zastanowić się i przemyśleć co zrobić, aby było jej łatwiej, a ja żebym nie przejmowała się bałaganem w salonie.

Zaczęliśmy od zmiany układu biurka. Zmieniliśmy układ narożny na linearny i przestawiliśmy wszystkie szafki pod ścianę. Przemyśleliśmy też czy to możliwe, aby akcesoria, które na co dzień projektujemy w kuchniach, przydały się do zorganizowania strefy nauki. Okazało się, że jest to możliwe i podnieśliśmy szafki na wysokość za pomocą dodatkowych elementów meblowych.

Postanowiliśmy pod blatem biurka zamontować wysuwaną półkę EXTENDO, na całą szerokość blatu, która wynosi 1000 mm. To idealne miejsce na przechowywanie papieru do rysowania czy podręczników.

Szuflady wyłożyliśmy wewnątrz matami antypoślizgowymi. Takie rozwiązania ułatwia czyszczenie ich wnętrza, zwłaszcza jeśli dziecko przechowuje tam farby, brokatowe kleje i tego rodzaju materiały plastyczne, łatwo brudzące wszystko dookoła.

Pomocy w samej organizacji szuflad, segregowania przyborów szukałam na blogu Agnieszki Architekt Porządku. Niestety w przypadku „pierwszoklasistki” odgracanie jest bardzo trudne, a wręcz musiało się odbywać w nocy. Okazało się przy tym, że sporo rzeczy na pozór zbędnych musiało w biurku pozostać.

Aby przestrzeń sprzyjała kreatywnym pracom i jednocześnie była łatwa do zorganizowania, niezbędne są pojemniki, kubki i pudełka na artykuły papiernicze. W tej roli świetnie sprawdzają się pojemniki kuchenne, lub gotowe organizery łazienkowe, w które dziecko może wkładać kredki i inne drobne elementy: gumkę do ścierania, kolorowe taśmy klejące, temperówkę. Dzięki temu ma większą pewność, że owych cennych drobiazgów nie będzie gubić każdego dnia!

Z boku biurka przymocowaliśmy, wieszak na akcesoria, aby Lena mogła łatwo odwieszać na nim plecak.

W pokoju młodzieżowym bardzo praktycznym rozwiązaniem jest biurko z regulowaną wysokością. Starsze dzieci nie potrzebują już bowiem tylu szuflad czy półek na drobne przybory. A zmiana pozycji podczas nauki z siedzącej na stojącą i na odwrót mobilizuje ciało do ruchu i sprawia, że czujesz się i pracujesz lepiej. Wysokość blatu można regulować w zakresie od 65 do 130 cm, aby zapewnić ergonomiczną pozycję podczas pracy. Blat biurka może być wykonany indywidualnie w taki sposób, aby komponował się z wnętrzem. Jeśli się zniszczy lub jego właściciel zażyczy sobie zmiany stylu pokoju, w każdej chwili można blat zmienić, a stelaż ponownie wykorzystać.


POLECANE artykuły

Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki - sprzątamy łazienkę!

Łazienka to miejsce, które powinno błyszczeć. Bez dwóch zdań!

czytaj więcej
Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki - sprzątamy garderobę!

Wielu z nas najbardziej nie lubi porządkowania ubrań w szafach. O ile sprzątanie w kuchni jest często wykonywaną czynnością, o tyle szafy z ubraniami zdecydowanie rzadziej sprzątamy. Jednak źle przechowywane buty mogą się odkształcić, podobnie garnitury czy marynarki.

czytaj więcej
Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki -sprzątamy kuchnię!

Sprzątamy najpierw kuchnię. Tego roku mamy ku temu tak naprawdę podwójną okazję – po pierwsze wiosna to idealny, coroczny moment na porządki a po drugie lepiej teraz zostać w domu i zająć się tym, na co nigdy nie mamy czasu, czyli na gruntowne porządki w najgłębszych zakamarkach.

czytaj więcej
Pomysł na...
Kuchnia gotowa na jesień

Tegoroczna aura póki co jest dla nas łaskawa. Najwyższy jednak czas, by zreorganizować dom i uwić sobie „przytulne gniazdo” na długie jesienne i zimowe wieczory. Jak przygotować kuchnię na jesień, by był to czas, w którym z przyjemnością będziemy wracać do smaków lata i gotować pyszne, rozgrzewające potrawy? Mamy na to kilka niezawodnych sposobów.

czytaj więcej
Pomysł na...
Śmieciowy poradnik

Jak dobrać odpowiedni kosz na śmieci do kuchni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

czytaj więcej
Pomysł na...
Akcja segregacja

Jak dobrać odpowiedni kosz na śmieci do kuchni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

czytaj więcej
Pomysł na...
Jak spędzić w domu tegoroczne święta w komforcie

Tegoroczne święta, a w szczególności sylwester będą jednak inne z powodu panujących restrykcji epidemiologicznych. W czasie pandemii z pewnością zmieniły się już po części zwyczaje zakupowe i nawyki związane z gotowaniem i przechowywaniem żywności.

czytaj więcej
Pomysł na...
Uwolnij przestrzeń w kuchni

Wnętrze powinno być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. Wybór szafek kuchennych nigdy nie jest prostym zadaniem. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu modułów i odpowiednim systemom wyposażenia ich wnętrz możesz osiągnąć maksimum wygody i wykorzystać całe dostępne miejsce. Wysuwane półki Extendo są świetna alternatywą do tradycyjnych półek.

czytaj więcej
Pomysł na...
Posprzątane i schowane

Utrzymywanie czystości i porządku w domu jest zawsze niemałym wyzwaniem. Począwszy od inwestycji, wydawałoby się banalnych, ale jednak – w chemię domową, czy nowoczesny odkurzacz, a skończywszy na organizacji czasu oraz przechowywaniu środków czystości i większych bądź mniejszych akcesoriów.

czytaj więcej
Pomysł na...
Idealny porządek w domowej spiżarni - któż o tym nie marzy?

Wyobraź sobie, że wracasz z dużą ilością zakupów na rodzinną imprezę, spotkanie z przyjaciółmi lub zapasem na cały tydzień. Musisz je szybko rozpakować i schować, bo zaraz czekają na Ciebie inne obowiązki. Brzmi znajomo? Z pewnością.

czytaj więcej