ładuję stronę...
MENU
PANDEMIA A EKOŚWIADOMOŚĆ!
CO ZMIENIA PANDEMIA

Idea zero waste czy less waste to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować, jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. W znaczeniu dosłownym to „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Ograniczyć konsumpcję, segregować, użyć wielokrotnie, odzyskać - to lista czynności, od których warto zacząć zmianę. Wszystko zaczyna się od drobnych przyzwyczajeń. Wystarczy zrozumieć ideę życia w zgodzie z naturą i mieć świadomość, że liczy się każdy nawet najmniejszy wkład. 

Czas pandemii, zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach, to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania większej ilości posiłków, a co za tym idzie większą ilość śmieci.

W czasie lockdown i pracy zdalnej, spędzając czas w domach, bardziej niż kiedykolwiek dostrzegamy niedoskonałości dotychczasowych rozwiązań, również w naszych kuchniach. Właśnie teraz widzimy, że potrzebujemy właściwego rozplanowania szafek i ich ergonomii. Sygnały z branży są takie, że stolarze, wykonujący meble kuchenne, dostają codziennie więcej zamówień na meble, a czas oczekiwania na realizację się wydłuża...

Już wielokrotnie na tym blogu pisaliśmy o tym, że kuchnia to serce domu, w którym koncentruje się życie rodzinne. To tutaj o poranku budzi nas świeżo zaparzona kawa, cieszymy się spędzonymi z rodziną posiłkami i stąd wyruszamy w kulinarne podróże, gotując wspólnie ze znajomymi. Ale mimo wszystko, często jednak jadaliśmy poza domem. A co się stało teraz? Teraz kuchnia stała się jednocześnie biurem, placem zabaw, salą konferencyjną czy miejscem nauki.

Przy takich wymaganiach, w wielu przypadkach nasze kuchnie okazały się niedostatecznie wyposażone. Prowadząc kanał na Instargramie (https://www.instagram.com/przyjazna_kuchnia/) dostaję sygnały, że brakuje Wam często miejsca do przechowywania, takiej spiżarni z prawdziwego zdarzenia. Jednak przy mniejszym metrażu wydzielenie osobnego pomieszczenia często jest niemożliwe. Atrakcyjne stają się zatem systemy do przechowywania, takie jak cargo. Dlaczego wspominamy o tym, w artykule zatytułowanym ekoświadomość? Temat zakupów jest bowiem niesamowicie ważny, czyli kupowanie tyle jedzenia, ile jest akurat potrzebne. Dzięki właściwemu magazynowaniu zapasów nie dublujemy zakupów, kupując produkty, które mamy już w szafce i mamy łatwy wgląd w ich daty ważności, nie dopuszczamy więc do ich przeterminowania. Pozwala to ograniczyć ilość kupowanych produktów. Nie tracimy więc ani pieniędzy, ani czasu na zakupy, a przede wszystkim nie marnujemy!

Kolejnym problemem, z którym stykamy się w sumie zawsze, ale teraz bardziej nam on przeszkadza, jest produkcja odpadów i potrzeba ich segregacji. Z jednej strony sami dostrzegamy mankamenty koszy na śmieci, a z drugiej nowe przepisy dotyczące segregacji wymuszają na nas konieczność posiadania większej ilości pojemników, które musimy gdzieś pomieścić.

W naszych domach każdego dnia produkowane są wręcz niezliczone ilości odpadów, dlatego warto przemyśleć rozwiązanie, jakim są kosze do segregacji śmieci. Szeroka gama oferowanych koszy pozwoli pokombinować z ustawieniami i dopasować je indywidualnie do posiadanej przestrzeni. Odpadki organiczne, plastik, papier czy szkło - to wszystko wymaga segregacji w trosce o środowisko naturalne. Ważne, żeby kosz zapewniał łatwy dostęp do pojemników, wygodną obsługę i czyszczenie.

Możliwości w zakresie wyboru koszy jest sporo, aby ułatwić dobór najlepszego rozwiązania do szafek przygotowaliśmy specjalny „Śmieciowy poradnik”. Zawarto w nim praktyczne porady ekspertów, sporo rysunków pokazujących wymiary i pojemności pojemników wchodzących w skład zestawów, a także ciekawe pomysły na zagospodarowanie szafki na odpady. „Akcja segregacja” - śmieciowy poradnik znajdziecie poniżej.

​​​​​

Jak dobrać odpowiedni kosz na śmieci? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.


POLECANE artykuły

Trendy
Kuchnia sióstr ADIHD

Jakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.

czytaj więcej
Trendy
Modna kuchnia 2021: jaka będzie?

W roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?

czytaj więcej
Trendy
Jak pandemia zmieniła naszą pracę?

Pandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.

czytaj więcej
Trendy
Wiosna w Twoim wnętrzu

Tegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.

czytaj więcej