ładuję stronę...
menu
PANDEMIA A EKOŚWIADOMOŚĆ!
CO ZMIENIA PANDEMIA

Idea zero waste czy less waste to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować, jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. W znaczeniu dosłownym to „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Ograniczyć konsumpcję, segregować, użyć wielokrotnie, odzyskać - to lista czynności, od których warto zacząć zmianę. Wszystko zaczyna się od drobnych przyzwyczajeń. Wystarczy zrozumieć ideę życia w zgodzie z naturą i mieć świadomość, że liczy się każdy nawet najmniejszy wkład. 

Czas pandemii, zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach, to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania większej ilości posiłków, a co za tym idzie większą ilość śmieci.

W czasie lockdown i pracy zdalnej, spędzając czas w domach, bardziej niż kiedykolwiek dostrzegamy niedoskonałości dotychczasowych rozwiązań, również w naszych kuchniach. Właśnie teraz widzimy, że potrzebujemy właściwego rozplanowania szafek i ich ergonomii. Sygnały z branży są takie, że stolarze, wykonujący meble kuchenne, dostają codziennie więcej zamówień na meble, a czas oczekiwania na realizację się wydłuża...

Już wielokrotnie na tym blogu pisaliśmy o tym, że kuchnia to serce domu, w którym koncentruje się życie rodzinne. To tutaj o poranku budzi nas świeżo zaparzona kawa, cieszymy się spędzonymi z rodziną posiłkami i stąd wyruszamy w kulinarne podróże, gotując wspólnie ze znajomymi. Ale mimo wszystko, często jednak jadaliśmy poza domem. A co się stało teraz? Teraz kuchnia stała się jednocześnie biurem, placem zabaw, salą konferencyjną czy miejscem nauki.

Przy takich wymaganiach, w wielu przypadkach nasze kuchnie okazały się niedostatecznie wyposażone. Prowadząc kanał na Instargramie (https://www.instagram.com/przyjazna_kuchnia/) dostaję sygnały, że brakuje Wam często miejsca do przechowywania, takiej spiżarni z prawdziwego zdarzenia. Jednak przy mniejszym metrażu wydzielenie osobnego pomieszczenia często jest niemożliwe. Atrakcyjne stają się zatem systemy do przechowywania, takie jak cargo. Dlaczego wspominamy o tym, w artykule zatytułowanym ekoświadomość? Temat zakupów jest bowiem niesamowicie ważny, czyli kupowanie tyle jedzenia, ile jest akurat potrzebne. Dzięki właściwemu magazynowaniu zapasów nie dublujemy zakupów, kupując produkty, które mamy już w szafce i mamy łatwy wgląd w ich daty ważności, nie dopuszczamy więc do ich przeterminowania. Pozwala to ograniczyć ilość kupowanych produktów. Nie tracimy więc ani pieniędzy, ani czasu na zakupy, a przede wszystkim nie marnujemy!

Kolejnym problemem, z którym stykamy się w sumie zawsze, ale teraz bardziej nam on przeszkadza, jest produkcja odpadów i potrzeba ich segregacji. Z jednej strony sami dostrzegamy mankamenty koszy na śmieci, a z drugiej nowe przepisy dotyczące segregacji wymuszają na nas konieczność posiadania większej ilości pojemników, które musimy gdzieś pomieścić.

W naszych domach każdego dnia produkowane są wręcz niezliczone ilości odpadów, dlatego warto przemyśleć rozwiązanie, jakim są kosze do segregacji śmieci. Szeroka gama oferowanych koszy pozwoli pokombinować z ustawieniami i dopasować je indywidualnie do posiadanej przestrzeni. Odpadki organiczne, plastik, papier czy szkło - to wszystko wymaga segregacji w trosce o środowisko naturalne. Ważne, żeby kosz zapewniał łatwy dostęp do pojemników, wygodną obsługę i czyszczenie.

Możliwości w zakresie wyboru koszy jest sporo, aby ułatwić dobór najlepszego rozwiązania do szafek przygotowaliśmy specjalny „Śmieciowy poradnik”. Zawarto w nim praktyczne porady ekspertów, sporo rysunków pokazujących wymiary i pojemności pojemników wchodzących w skład zestawów, a także ciekawe pomysły na zagospodarowanie szafki na odpady. „Akcja segregacja” - śmieciowy poradnik znajdziecie poniżej.

​​​​​

Jak dobrać odpowiedni kosz na śmieci? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.


POLECANE artykuły

Trendy
Mała rzecz a cieszy – kilka słów o uchwytach meblowych

Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.

czytaj więcej
Trendy
Kuchnia sióstr ADIHD

Jakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.

czytaj więcej
Trendy
Modna kuchnia 2021: jaka będzie?

W roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?

czytaj więcej
Trendy
Jak pandemia zmieniła naszą pracę?

Pandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.

czytaj więcej
Trendy
Wiosna w Twoim wnętrzu

Tegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.

czytaj więcej
Trendy
Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

Pandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.

czytaj więcej
Trendy
Gra w chowanego, czyli kuchnie już nie tylko do gotowania

Kuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.

czytaj więcej
Trendy
Przegląd najnowszych trendów wnętrzarskich z Mediolanu, Targi Eurocucina 2024

Minął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.

czytaj więcej
X F