ładuję stronę...
MENU
DOM W ZGODZIE Z NATURĄ
Ma BYĆ WYGODNIE,
BEZPIECZNIE, SPOKOJNIE
​​

Bardzo modnym motywem jest drewno, ale sprawiające wrażenie nieobrobionego, bez pokrycia warstwą farby - tak, by widoczne były słoje i faktura. Akcentowana jest w ten sposób natura.Podobnie jest z kamieniem, przy którym ważny jest jego rysunek, jego żyłki. Ponadto ciężki metal, żeliwo w kolorze matowej czerni. Często spotykana jest miedź, która pojawia się wszędzie - od detali (np. wieszaki, krany, nity) po duże powierzchnie, nawet całe ściany. Sporo też złota i marmuru - to propozycja dla osób lubiących odrobinę luksusu na co dzień.

Nie tylko w kuchniach, ale i w innych wnętrzach raczej odchodzi się od ostrych kształtów, czyli prostokątnych stołów lub regałów w formie graniastosłupa. Coraz częściej proponowane są kształty organiczne, obłe, łagodne, czyli odbiegające od norm, do których jesteśmy przyzwyczajeni.Wszechobecna jest zieleń - żywa i jako wzór - którą coraz częściej spotykamy w dotychczas nietypowych dla niej miejscach, czyli nie tylko w kuchennych zielnikach, ale też w łazienkach, przedpokojach, a jako print - na tapetach i dodatkach. Przebojem są greenwalle, czyli ściany pokryte żywymi roślinami.

Mieszkanie staje się więc oazą, schronieniem przed chaosem na zewnątrz, gdzie szukamy wytchnienia, relaksu i bezpieczeństwa. To miejsce, gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, budując więzi i małe społeczności, co ma niebagatelny wpływ na wyposażenie juz nie tylko salonów (duże wygodne meble, miękkie materiały, grube sploty), ale też kuchni. Stąd też coraz więcej wysp kuchennych i dłuższych, dobrze oświetlonych blatów, by każdy miał dostęp do powierzchni roboczej i mógł mieć udział w przygotowywaniu potrawy, jednocześnie gawędząc z innymi kucharzami. By właściciele niewielkich mieszkań też mieli na to szanse, coraz więcej jest rozwiązań na przechowywanie sporych zasobów na małych powierzchniach.

Hasło przewodnie: ergonomia, wygoda i pomysłowość! Mocnym trendem jest łączenie różnych materiałów, faktur, wzorów i kolorów, najlepiej pozostając w jednej palecie kolorystycznej, która, niczym estetyczna klamra, spina całość. Miksujemy więc drewno, trawy i bambus, metal, kamień, beton, ceramikę, glinę, nawet szkło. Celem jest uzyskanie efektu naturalnej nonszalancji - wrażenia, że aranżacja jest niewymuszona, a subtelnie harmonijna.

Nie bójmy się eksperymentów! Poruszając się w obrębie materiałów naturalnych, trudno popełnić błąd. Kamień dobrze wygląda z drewnem, miedź doskonale harmonizuje z betonem, ceramika świetnie dogaduje się z bambusem, złoto z marmurem, etc. Dla mniej odważnych rozwiązaniem jest aranżacja złożona z jednego materiału, lecz z elementami o różnych fakturach lub wzorach. A jeśli znajdzie się miejsce dla żywej zieleni - sukces gwarantowany!

Kuchenne wyspy i pomysłowe systemy przechowywania, to rozwiązanie bardzo modne z kilku powodów. Po pierwsze wyspy integrują użytkowników. To tu, jak przy okrągłym stole, spotykają się gotujący członkowie rodziny lub przyjaciele i każdy ma równy dostęp do powierzchni roboczej.

Podobnie jest z przechowywaniem produktów. Po drugie pamiętajmy, że według trendów najważniejsza obecnie jest wygoda, łatwość użytkowania, dobra dostępność - tak, by sięgnąć ręką po przyprawę lub potrzebne narzędzie, nie przerywając rozmowy przy wspólnym pichceniu. Ważne są więc wyciągane szafki cargo, obniżane półki, wszelkie podświetlenia - od blatu roboczego po szufladę - oraz separatory, dzięki którym w małej szufladzie lub szafce można pomieścić bardzo wiele produktów. Ponieważ bardzo modne jest pielęgnowanie „wewnętrznego dziecka”, popularne stają się moduły lub pudełka - wkłady, które można ustawiać jak klocki w dowolniej konfiguracji. „Mój dom jest moją twierdza” - to stare angielskie prawo, a potem powiedzenie, jest teraz bardzo na czasie. Dom to miejsce, gdzie meble mają być wygodne, kuchnia jest sercem domu, łazienka - oazą zieleni. Najważniejsze rzeczy są pod ręką, łatwo dostępne, wszystko ma swoje miejsce. Naturalność to słowo - klucz.


Na kształtowanie się trendów ma wpływ wiele czynników - rynkowe, ekonomiczne, społeczne, nawet polityczne. Im szybsze tempo życia, im więcej niepokojących informacji w dziennikach, tym większa potrzeba wytchnienia i ucieczki w bezpieczne miejsce. Rynek i producenci bardzo czujnie reagują na takie przemiany, z pomocą przychodzą trend forecasterzy („przepowiadacze trendów”). W większości są to analizy słuszne i potrzebne. Pamiętajmy jednak o jednym: Trendy powinno się brać pod uwagę, ale też filtrować przez swoje otoczenie, wyłaniając własne, indywidualne poglądy, co jest jednym z głównych trendów.

POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Barwy we wnętrzach - propozycja kolorów na rok 2018 wg Pantone

Pantone od lat proponuje określony zestaw kolorów, który uznaje się w modzie i wzornictwie za najbardziej aktualny wyznacznik trendów na dany rok. Publikacja informacji o kolorze roku odbędzie się w grudniu 2017 r., ale znamy już propozycje palet kolorystycznych Pantone dla wnętrzarstwa na rok 2018.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Jak ewoluowały kolory i materiały w ciągu ostatnich 60 lat?

Ekspozycja wystawę z targów DOMOTEX zgromadziła 40 000 fotografii z ostatnich 60 lat, które zostały przeanalizowane pod kątem architektury, urządzenia wnętrz i designu. Zobaczcie jak ewaluowało nasze podejście do kolorów i materiałów.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
FESTIWALOWE TRENDY Z MEDIOLANU

Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej