ładuję stronę...
menu
DOM W ZGODZIE Z NATURĄ
Ma BYĆ WYGODNIE,
BEZPIECZNIE, SPOKOJNIE
​​

Bardzo modnym motywem jest drewno, ale sprawiające wrażenie nieobrobionego, bez pokrycia warstwą farby - tak, by widoczne były słoje i faktura. Akcentowana jest w ten sposób natura.Podobnie jest z kamieniem, przy którym ważny jest jego rysunek, jego żyłki. Ponadto ciężki metal, żeliwo w kolorze matowej czerni. Często spotykana jest miedź, która pojawia się wszędzie - od detali (np. wieszaki, krany, nity) po duże powierzchnie, nawet całe ściany. Sporo też złota i marmuru - to propozycja dla osób lubiących odrobinę luksusu na co dzień.

Nie tylko w kuchniach, ale i w innych wnętrzach raczej odchodzi się od ostrych kształtów, czyli prostokątnych stołów lub regałów w formie graniastosłupa. Coraz częściej proponowane są kształty organiczne, obłe, łagodne, czyli odbiegające od norm, do których jesteśmy przyzwyczajeni.Wszechobecna jest zieleń - żywa i jako wzór - którą coraz częściej spotykamy w dotychczas nietypowych dla niej miejscach, czyli nie tylko w kuchennych zielnikach, ale też w łazienkach, przedpokojach, a jako print - na tapetach i dodatkach. Przebojem są greenwalle, czyli ściany pokryte żywymi roślinami.

Mieszkanie staje się więc oazą, schronieniem przed chaosem na zewnątrz, gdzie szukamy wytchnienia, relaksu i bezpieczeństwa. To miejsce, gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, budując więzi i małe społeczności, co ma niebagatelny wpływ na wyposażenie juz nie tylko salonów (duże wygodne meble, miękkie materiały, grube sploty), ale też kuchni. Stąd też coraz więcej wysp kuchennych i dłuższych, dobrze oświetlonych blatów, by każdy miał dostęp do powierzchni roboczej i mógł mieć udział w przygotowywaniu potrawy, jednocześnie gawędząc z innymi kucharzami. By właściciele niewielkich mieszkań też mieli na to szanse, coraz więcej jest rozwiązań na przechowywanie sporych zasobów na małych powierzchniach.

Hasło przewodnie: ergonomia, wygoda i pomysłowość! Mocnym trendem jest łączenie różnych materiałów, faktur, wzorów i kolorów, najlepiej pozostając w jednej palecie kolorystycznej, która, niczym estetyczna klamra, spina całość. Miksujemy więc drewno, trawy i bambus, metal, kamień, beton, ceramikę, glinę, nawet szkło. Celem jest uzyskanie efektu naturalnej nonszalancji - wrażenia, że aranżacja jest niewymuszona, a subtelnie harmonijna.

Nie bójmy się eksperymentów! Poruszając się w obrębie materiałów naturalnych, trudno popełnić błąd. Kamień dobrze wygląda z drewnem, miedź doskonale harmonizuje z betonem, ceramika świetnie dogaduje się z bambusem, złoto z marmurem, etc. Dla mniej odważnych rozwiązaniem jest aranżacja złożona z jednego materiału, lecz z elementami o różnych fakturach lub wzorach. A jeśli znajdzie się miejsce dla żywej zieleni - sukces gwarantowany!

Kuchenne wyspy i pomysłowe systemy przechowywania, to rozwiązanie bardzo modne z kilku powodów. Po pierwsze wyspy integrują użytkowników. To tu, jak przy okrągłym stole, spotykają się gotujący członkowie rodziny lub przyjaciele i każdy ma równy dostęp do powierzchni roboczej.

Podobnie jest z przechowywaniem produktów. Po drugie pamiętajmy, że według trendów najważniejsza obecnie jest wygoda, łatwość użytkowania, dobra dostępność - tak, by sięgnąć ręką po przyprawę lub potrzebne narzędzie, nie przerywając rozmowy przy wspólnym pichceniu. Ważne są więc wyciągane szafki cargo, obniżane półki, wszelkie podświetlenia - od blatu roboczego po szufladę - oraz separatory, dzięki którym w małej szufladzie lub szafce można pomieścić bardzo wiele produktów. Ponieważ bardzo modne jest pielęgnowanie „wewnętrznego dziecka”, popularne stają się moduły lub pudełka - wkłady, które można ustawiać jak klocki w dowolniej konfiguracji. „Mój dom jest moją twierdza” - to stare angielskie prawo, a potem powiedzenie, jest teraz bardzo na czasie. Dom to miejsce, gdzie meble mają być wygodne, kuchnia jest sercem domu, łazienka - oazą zieleni. Najważniejsze rzeczy są pod ręką, łatwo dostępne, wszystko ma swoje miejsce. Naturalność to słowo - klucz.


Na kształtowanie się trendów ma wpływ wiele czynników - rynkowe, ekonomiczne, społeczne, nawet polityczne. Im szybsze tempo życia, im więcej niepokojących informacji w dziennikach, tym większa potrzeba wytchnienia i ucieczki w bezpieczne miejsce. Rynek i producenci bardzo czujnie reagują na takie przemiany, z pomocą przychodzą trend forecasterzy („przepowiadacze trendów”). W większości są to analizy słuszne i potrzebne. Pamiętajmy jednak o jednym: Trendy powinno się brać pod uwagę, ale też filtrować przez swoje otoczenie, wyłaniając własne, indywidualne poglądy, co jest jednym z głównych trendów.

POLECANE artykuły

Trendy
Mała rzecz a cieszy – kilka słów o uchwytach meblowych

Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.

czytaj więcej
Trendy
Kuchnia sióstr ADIHD

Jakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.

czytaj więcej
Trendy
Czy pandemia zmienia podejście do ekoświadomości?

Co zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.

czytaj więcej
Trendy
Modna kuchnia 2021: jaka będzie?

W roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?

czytaj więcej
Trendy
Jak pandemia zmieniła naszą pracę?

Pandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.

czytaj więcej
Trendy
Wiosna w Twoim wnętrzu

Tegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.

czytaj więcej
Trendy
Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

Pandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.

czytaj więcej
Trendy
Gra w chowanego, czyli kuchnie już nie tylko do gotowania

Kuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.

czytaj więcej
Trendy
Przegląd najnowszych trendów wnętrzarskich z Mediolanu, Targi Eurocucina 2024

Minął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.

czytaj więcej
X F