ładuję stronę...
menu
JAK SPĘDZIĆ W DOMU
TEGOROCZNE ŚWIĘTA W KOMFORCIE

W grudniu niemal wszyscy, a z pewnością dzieci, odliczają dni do świąt i do końca roku, czekając na czas spędzany przy wspólnym stole. Niezależnie od tego czy święta spędzasz w większym czy bardziej kameralnym gronie ilość potraw jest na ogół stała. Tegoroczne święta, a w szczególności sylwester będą jednak inne z powodu panujących restrykcji epidemiologicznych.

Nie wiemy w jak licznym gronie uda nam się spotkać, czy zdecydujemy się zostać w domu, ale z pewnością zmieniły się już po części zwyczaje zakupowe i nawyki związane z gotowaniem i przechowywaniem żywności. Więcej gotujemy w domu i więcej czasu spędzamy w kuchni. Jak święta w czasie pandemii wpłyną na Twoje zachowania i członków Twojej rodziny?

Na święta zawsze przygotowujemy więcej jedzenia, tak było i z pewnością jest tak również teraz. Zwłaszcza, że panujące warunki związane z epidemią wymusiły w pewnym stopniu gromadzenie większych zapasów. Warto jednak pamiętać o idei zero waste lub less waste, nie kupować za dużo i nie marnować jedzenia. Pierwszym warunkiem koniecznym do spełnienia jest zaplanowanie listy zakupów, aby nie dublować i nie kupować zbyt dużo żywności, zwłaszcza o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Kolejnym warunkiem jest odpowiednie przechowywanie tej żywności, która została nam po świętach. Potrawy, które nie zostały zjedzone, a mogą szybko się zepsuć można zamrozić. Przydatne będą zatem pudełka do przechowywania żywności. One zawsze sprawiają problem, ale kiedy wykorzystasz system do szuflad SpaceFlexx nie tylko odnajdziesz łatwo każde pudełko, ale również nie będą one zajmować zbyt wiele miejsca w Twojej kuchni.

Po świętach, zwłaszcza po sylwestrze, zostają również potrawy suche, które nie muszą być mrożone ani jedzone natychmiast. Jeśli nie wszystkie pierniczki czy ciasteczka pracowicie pieczone od początku grudnia znalazły swoich amatorów zadbaj o właściwe przechowywanie wypieków. Suche ciastka i przekąski możesz zapakować do metalowych pojemników lub szklanych słojów i przechowywać je w spiżarni nawet do połowy stycznia. Systemy służące do przechowywania suchej żywności, takie jak np. Tandem czy Dispensa z pewnością pomieszczą nie tylko wypieki, ale też mąkę, cukier, olej, kawę, napoje, przekąski i wiele innych produktów o długim terminie przydatności, które zostały po świętach.

Co natomiast zrobić z odpadami, które powstały podczas gotowania i pieczenia? Warto zainwestować w system do segregowania. Od przyszłego roku segregacja według pięciu różnych typów odpadów staje się wymagalna, a koszty wywozu śmieci wzrosną. Piszemy o tym w naszym „Śmieciowym poradniku”, sprawdź w jaki sposób możesz udoskonalić gospodarkę odpadami z korzyścią dla siebie, Twoich domowników i środowiska naturalnego.

Po świętach, zazwyczaj w połowie stycznia powstaje jeszcze jedna kwestia przechowywania, o której nigdy nie pamiętamy w grudniu. Gdzie schować dodatkowe ozdoby choinkowe, choinkę (jeśli masz sztuczną) i dekoracje? Zwykle są lekkie, kruche i zajmują sporo miejsca. Jeśli masz pudełka do tych ozdób – to połowa sukcesu. Ale i tak powstaje pytanie, gdzie je schować do przyszłego roku? Być może kilka naszych pomysłów będzie dla Ciebie inspiracją. Po pierwsze sprawdź jak wygląda Twoje pomieszczenie gospodarcze, ile masz w nim miejsca. Jeśli masz jeszcze trochę wolnej przestrzeni, możesz ją wyposażyć w wysuwane półki Extendo. Dno tych półek jest pokryte matą antypoślizgową, dzięki której nawet najbardziej kruche szklane ozdoby nie przewrócą się i nie pękną.

Po drugie sprawdź czy przechowujesz coś na najwyższych półkach w szafie w przedpokoju lub garderobie – jeśli masz taką. Zazwyczaj najwyższe półki pod sufitem są mało dostępne, przez co bywają nie do końca zagospodarowane. To dobre miejsce na ozdoby, które wyjmujesz raz do roku. Wystarczy, że skorzystasz z drabinki Stepolo, aby włożyć tam po świętach ozdoby. A co w przypadku, kiedy nie masz pudełka na świąteczne drobiazgi?


POLECANE artykuły

Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki - sprzątamy łazienkę!

Łazienka to miejsce, które powinno błyszczeć. Bez dwóch zdań!

czytaj więcej
Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki - sprzątamy garderobę!

Wielu z nas najbardziej nie lubi porządkowania ubrań w szafach. O ile sprzątanie w kuchni jest często wykonywaną czynnością, o tyle szafy z ubraniami zdecydowanie rzadziej sprzątamy. Jednak źle przechowywane buty mogą się odkształcić, podobnie garnitury czy marynarki.

czytaj więcej
Pomysł na...
Czas na wiosenne porządki -sprzątamy kuchnię!

Sprzątamy najpierw kuchnię. Tego roku mamy ku temu tak naprawdę podwójną okazję – po pierwsze wiosna to idealny, coroczny moment na porządki a po drugie lepiej teraz zostać w domu i zająć się tym, na co nigdy nie mamy czasu, czyli na gruntowne porządki w najgłębszych zakamarkach.

czytaj więcej
Pomysł na...
Kuchnia gotowa na jesień

Tegoroczna aura póki co jest dla nas łaskawa. Najwyższy jednak czas, by zreorganizować dom i uwić sobie „przytulne gniazdo” na długie jesienne i zimowe wieczory. Jak przygotować kuchnię na jesień, by był to czas, w którym z przyjemnością będziemy wracać do smaków lata i gotować pyszne, rozgrzewające potrawy? Mamy na to kilka niezawodnych sposobów.

czytaj więcej
Pomysł na...
Śmieciowy poradnik

Jak dobrać odpowiedni kosz na śmieci do kuchni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

czytaj więcej
Pomysł na...
Akcja segregacja

Jak dobrać odpowiedni kosz na śmieci do kuchni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

czytaj więcej
Pomysł na...
Uwolnij przestrzeń w kuchni

Wnętrze powinno być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. Wybór szafek kuchennych nigdy nie jest prostym zadaniem. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu modułów i odpowiednim systemom wyposażenia ich wnętrz możesz osiągnąć maksimum wygody i wykorzystać całe dostępne miejsce. Wysuwane półki Extendo są świetna alternatywą do tradycyjnych półek.

czytaj więcej
Pomysł na...
Posprzątane i schowane

Utrzymywanie czystości i porządku w domu jest zawsze niemałym wyzwaniem. Począwszy od inwestycji, wydawałoby się banalnych, ale jednak – w chemię domową, czy nowoczesny odkurzacz, a skończywszy na organizacji czasu oraz przechowywaniu środków czystości i większych bądź mniejszych akcesoriów.

czytaj więcej
Pomysł na...
Idealny porządek w domowej spiżarni - któż o tym nie marzy?

Wyobraź sobie, że wracasz z dużą ilością zakupów na rodzinną imprezę, spotkanie z przyjaciółmi lub zapasem na cały tydzień. Musisz je szybko rozpakować i schować, bo zaraz czekają na Ciebie inne obowiązki. Brzmi znajomo? Z pewnością.

czytaj więcej
Pomysł na...
Kuchnia dla Seniora - pomysłowe rozwiazania

Dziś w Dniu Babci chciałabym Wam opowiedzieć o tym, co jest praktyczne, użyteczne i lubiane przez seniorów w kuchni.

czytaj więcej
X F