ładuję stronę...
menu
KOLOR ROKU 2018 WEDŁUG PANTONE

Jednym z najistotniejszych elementów wyznaczających to, co się będzie działo na rynku jest kolor roku. Oczywiście najważniejszym graczen jest tutaj Instytut Pantone, który mieści się pod Nowym Jorkiem i który każdego roku wyznacza kolor, który będzie obecny przez najbliższe 12 miesięcy.

„Silnie prowokujący i jednocześnie skłaniający do myślenia fioletowy odcień Pantone® Ultra Violet komunikuje oryginalność, pomysłowość i wizjonerski sposób myślenia, który wskazuje drogę do przyszłości. Kolor roku, jaki ogłasza Instytut Pantone ® to coś więcej niż tylko określenie najbardziej modnej barwy w danym sezonie w designie, to również odzwierciedlenie tego, co jest poszukiwane i potrzebne we współczesnym świecie” – tak mówi Laurie Pressman wiceprezes Instytutu Pantone® o tegorocznym wyborze.

W dalszej części oficjalnej informacji o aktualnym kolorze możemy dowiedzieć się między innymi, że Ultra Violet skrywa pewną tajemnicę kosmosu, intryguje do myślenia o tym, co nas czeka, co jeszcze przed nami. Inspiruje i skłania do myślenia abstrakcyjnego, przekraczania granic, do poznawania świata poza naszą percepcją. Odzwierciedleniem takiego abstrakcyjnego myślenia jest bezkres nocnego nieba. Enigmatyczna purpura od zawsze symbolizuje swoistą kontrkulturę, niekonwencjonalność i artystyczną błyskotliwość. Fioletowy był również kolorem bezkompromisowych i wybitnych artystów takich jak np. Jimi Hendrix, David Bowie czy Prince, który z tego koloru uczynił swój znak rozpoznawczy – zatytułowawszy jeden ze swoich ikonicznych utworów właśnie „Purple Rain”.

Ultra Violet to kolor odważny i pełen emocji, uosabia potrzebę eksperymentowania i nonkonformizm, pobudzając jednostki do wyobrażania sobie ich wyjątkowej roli, jaką mają do odegrania oraz przesuwania granic poznawczych. Z całą pewnością nowy kolor roku 2018 jest stworzony dla odważnych indywidualistów. Ultra Violet uosabia mistyczną lub duchową sferę. Kolor kojarzony jest często z praktykami mindfulness (uważności), stosowany w pomieszczeniach do medytacji i miejscach gromadzenia energii, pobudza do twórczego myślenia i komunikacji..

Kolor fioletowy nie gości zbyt często w naszych wnętrzach, jednak z całą pewnością jest wart częstszego stosowania, nie tylko z powodu tegorocznego wyboru Instytutu Pantone® Fiolet to przecież kolor lawendy i bardzo u nas popularnej prowansalskiej stylistyki we wnętrzach. Kuchnia prowansalska nasycona kolorami, zapachami i słońcem to jeden z bardziej ikonicznych symboli południa Francji. Jest to źródło niezgłębionej inspiracji do projektowania, tym bardziej, że Prowansja kojarzy się nam zazwyczaj jako miejsce przepełnione szczęściem i pięknem. Fioletowy będzie się również dobrze komponował w wystrojach gdzie mamy kolory bieli, czerni, szarości czy też metaliczne i połyskliwe srebrne, a nawet złote motywy. Tym samym będzie świetnie pasował do antracytowych systemów Peka, niezmiennie modnych i eleganckich. Warto również zestawić go z połyskliwymi, chromowanymi elementami i zastosować w stylizacji glamour. Tutaj świetnie się sprawdzą m.in. takie systemy jak Convoy, Tandem i Dispensa, z koszami w linii Arena Classic czy Arena Style, które mają chromowane elementy. Kosze ze szklanymi barierkami połączone z chromowaną stalą to wręcz kwintesencja stylu glamour – taka szafka łączy w sobie zarówno rozmach, jak i błyszczące wykończenia. Dodajmy do tego Ultra Violet i uzyskamy najmodniejszy zestaw na ten rok, który dodatkowo będzie źródłem inspiracji i twórczego myślenia.


POLECANE artykuły

Trendy
Mała rzecz a cieszy – kilka słów o uchwytach meblowych

Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.

czytaj więcej
Trendy
Kuchnia sióstr ADIHD

Jakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.

czytaj więcej
Trendy
Czy pandemia zmienia podejście do ekoświadomości?

Co zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.

czytaj więcej
Trendy
Modna kuchnia 2021: jaka będzie?

W roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?

czytaj więcej
Trendy
Jak pandemia zmieniła naszą pracę?

Pandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.

czytaj więcej
Trendy
Wiosna w Twoim wnętrzu

Tegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.

czytaj więcej
Trendy
Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

Pandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.

czytaj więcej
Trendy
Gra w chowanego, czyli kuchnie już nie tylko do gotowania

Kuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.

czytaj więcej