ładuję stronę...
MENU
KOLOR ROKU 2018 WEDŁUG PANTONE

Jednym z najistotniejszych elementów wyznaczających to, co się będzie działo na rynku jest kolor roku. Oczywiście najważniejszym graczen jest tutaj Instytut Pantone, który mieści się pod Nowym Jorkiem i który każdego roku wyznacza kolor, który będzie obecny przez najbliższe 12 miesięcy.

„Silnie prowokujący i jednocześnie skłaniający do myślenia fioletowy odcień Pantone® Ultra Violet komunikuje oryginalność, pomysłowość i wizjonerski sposób myślenia, który wskazuje drogę do przyszłości. Kolor roku, jaki ogłasza Instytut Pantone ® to coś więcej niż tylko określenie najbardziej modnej barwy w danym sezonie w designie, to również odzwierciedlenie tego, co jest poszukiwane i potrzebne we współczesnym świecie” – tak mówi Laurie Pressman wiceprezes Instytutu Pantone® o tegorocznym wyborze.

W dalszej części oficjalnej informacji o aktualnym kolorze możemy dowiedzieć się między innymi, że Ultra Violet skrywa pewną tajemnicę kosmosu, intryguje do myślenia o tym, co nas czeka, co jeszcze przed nami. Inspiruje i skłania do myślenia abstrakcyjnego, przekraczania granic, do poznawania świata poza naszą percepcją. Odzwierciedleniem takiego abstrakcyjnego myślenia jest bezkres nocnego nieba. Enigmatyczna purpura od zawsze symbolizuje swoistą kontrkulturę, niekonwencjonalność i artystyczną błyskotliwość. Fioletowy był również kolorem bezkompromisowych i wybitnych artystów takich jak np. Jimi Hendrix, David Bowie czy Prince, który z tego koloru uczynił swój znak rozpoznawczy – zatytułowawszy jeden ze swoich ikonicznych utworów właśnie „Purple Rain”.

Ultra Violet to kolor odważny i pełen emocji, uosabia potrzebę eksperymentowania i nonkonformizm, pobudzając jednostki do wyobrażania sobie ich wyjątkowej roli, jaką mają do odegrania oraz przesuwania granic poznawczych. Z całą pewnością nowy kolor roku 2018 jest stworzony dla odważnych indywidualistów. Ultra Violet uosabia mistyczną lub duchową sferę. Kolor kojarzony jest często z praktykami mindfulness (uważności), stosowany w pomieszczeniach do medytacji i miejscach gromadzenia energii, pobudza do twórczego myślenia i komunikacji..

Kolor fioletowy nie gości zbyt często w naszych wnętrzach, jednak z całą pewnością jest wart częstszego stosowania, nie tylko z powodu tegorocznego wyboru Instytutu Pantone® Fiolet to przecież kolor lawendy i bardzo u nas popularnej prowansalskiej stylistyki we wnętrzach. Kuchnia prowansalska nasycona kolorami, zapachami i słońcem to jeden z bardziej ikonicznych symboli południa Francji. Jest to źródło niezgłębionej inspiracji do projektowania, tym bardziej, że Prowansja kojarzy się nam zazwyczaj jako miejsce przepełnione szczęściem i pięknem. Fioletowy będzie się również dobrze komponował w wystrojach gdzie mamy kolory bieli, czerni, szarości czy też metaliczne i połyskliwe srebrne, a nawet złote motywy. Tym samym będzie świetnie pasował do antracytowych systemów Peka, niezmiennie modnych i eleganckich. Warto również zestawić go z połyskliwymi, chromowanymi elementami i zastosować w stylizacji glamour. Tutaj świetnie się sprawdzą m.in. takie systemy jak Convoy, Tandem i Dispensa, z koszami w linii Arena Classic czy Arena Style, które mają chromowane elementy. Kosze ze szklanymi barierkami połączone z chromowaną stalą to wręcz kwintesencja stylu glamour – taka szafka łączy w sobie zarówno rozmach, jak i błyszczące wykończenia. Dodajmy do tego Ultra Violet i uzyskamy najmodniejszy zestaw na ten rok, który dodatkowo będzie źródłem inspiracji i twórczego myślenia.


POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Barwy we wnętrzach - propozycja kolorów na rok 2018 wg Pantone

Pantone od lat proponuje określony zestaw kolorów, który uznaje się w modzie i wzornictwie za najbardziej aktualny wyznacznik trendów na dany rok. Publikacja informacji o kolorze roku odbędzie się w grudniu 2017 r., ale znamy już propozycje palet kolorystycznych Pantone dla wnętrzarstwa na rok 2018.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Jak ewoluowały kolory i materiały w ciągu ostatnich 60 lat?

Ekspozycja wystawę z targów DOMOTEX zgromadziła 40 000 fotografii z ostatnich 60 lat, które zostały przeanalizowane pod kątem architektury, urządzenia wnętrz i designu. Zobaczcie jak ewaluowało nasze podejście do kolorów i materiałów.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
FESTIWALOWE TRENDY Z MEDIOLANU

Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej