ładuję stronę...
MENU
KUCHNIA
BEZ BARIER
​​

Ludzie starsi, z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawni poruszający się na wózkach, to grupa o szczególnych potrzebach. Dotyczą one między innymi odpowiedniej aranżacji przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby osoby z trudnościami fizycznymi mogły w miarę normalne funkcjonować bez pomocy ze strony innych.

Nowoczesne wyposażenie firmy Peka ułatwia funkcjonowanie w kuchni i samoobsługę osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, spowodowaną schorzeniami układu ruchu lub zaawansowanym wiekiem. Idealnie sprawdzają się w tej roli systemy wysuwne podblatowe i średniej wysokości, ponieważ nie wymagają schylania się i szukania produktów we wnętrzu szafki, a dzięki całkowitemu wysunięciu na zewnątrz, zapewniają wygodny przegląd zawartości.

Ogromną zaletą wielu z tych rozwiązań jest łatwa, niewymagająca wysiłku fizycznego obsługa oraz cichy domyk, dzięki czemu szafki zamykają się samoczynnie, cicho i delikatnie.

Niezwykle praktyczne są półki EXTENDO, które można łatwo wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając łatwy dostęp do całej powierzchni przechowywania. Dzięki nim osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko, na samym końcu półki, co byłoby utrudnione w przypadku tradycyjnych szafek. System EXTENDO pozwala na optymalne dopasowanie kuchennej zabudowy do potrzeb użytkowników.

Dużym udogodnieniem w czynnościach wykonywanych codziennie w kuchni przez niepełnosprawnych jest Kitchen Tower. 

Wystarczy otworzyć drzwiczki, a system automatycznie wysunie się z szafki, umożliwiając bezproblemowy dostęp do zawartości. Umieszczony obok płyty grzewczej sprawia, że składniki i przybory kuchenne, z których korzystamy najczęściej podczas gotowania, są zawsze pod ręką. Ponadto podzielony na cztery części dozownik przypraw z przezroczystą pokrywką daje się z łatwością wyjąć i przenieść na blat.

W ofercie Peka jest wiele systemów wysuwanych, mocowanych do frontów, które pozwalają jednym ruchem wysunąć zawartość całej szafki na zewnątrz i łatwo sięgnąć po potrzebne produkty. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań tego typu są pojemne szafki typu cargo, takie jak podblatowy system SNELLO.

 Zastosowane w nim cienkie ścianki koszyków umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w zabudowie, a rama i prowadnice ukryte pod półkami zapewniają dostęp do zawartości z obu stron. Mata antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się produktów podczas wysuwania i wsuwania carga, dodatkowo zabezpieczając dno półek i ułatwiając utrzymanie ich w czystości.

Na uwagę zasługuje też wyższy system DISPENSA, pomyślany w taki sposób, aby ułatwić życie również osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Możliwość zastosowania szafek w rozmiarze medium, których wysokość zaczyna się od 90 cm, to ukłon w stronę wszystkich, którzy mają problem z sięganiem do półek znajdujących się nad blatem roboczym. Techniczne nowinki, takie jak zintegrowany hamulec działający podczas otwierania lub czujnik elektryczny sprawiają, że szafki DISPENSA są jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników.

W przypadku ludzi cierpiących na schorzenia narządu ruchu, ale też osób starszych i bardzo niskich, utrudnione albo wręcz niemożliwe jest korzystanie z tradycyjnych szafek wiszących. Sytuację tę może zmienić innowacyjny system iMove, przeznaczony do montażu w zabudowie górnej.

Dzięki niemu powstaje nowoczesna, ergonomiczna przestrzeń do przechowywania, w której nawet najwyższe półki zjeżdżają do poziomu użytkownika. Wystarczy jeden prosty ruch, by niezawodna winda wraz z zawartością wysunęła się bezszelestnie na zewnątrz i w dół. Uruchomienie mechanizmu wymaga minimalnego wysiłku, natomiast delikatne i bezpieczne wyhamowanie do pozycji zatrzymania, zapobiega przewracaniu się przedmiotów.

Podobnie działa winda PEGASUS, dzięki której naczynia, akcesoria i zapasy produktów znajdujące się na górnych półkach, można bez trudu opuścić na wysokość wzroku. Nie trzeba wspinać się na palce, przeszukiwać zawartość szafki po omacku wyciągniętymi w górę rękoma, wchodzić na stołek lub drabinkę, ani prosić o pomoc innych domowników. 


Z takimi rozwiązaniami łatwiej pokonać wszelkie fizyczne ograniczenia, a codzienne życie staje się o wiele prostsze.

POLECANE artykuły

Zaplanuj kuchnię
Systemy przechowywania w małych mieszkaniach

Średnio w Unii Europejskiej na osobę przypada 41,7 m2 mieszkania, w Polsce natomiast tylko - 27 m2. To, w czym zdecydowanie ustępujemy krajom rozwiniętym, to rozmiar lokum. Aż jedna trzecia mieszkań w Polsce ma powierzchnię mniejszą od 50 m2. Co z tego wynika dla projektantów i architektów wnętrz?

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Kuchnia w perfekcyjnej odsłonie z produktami GRASS

Wszyscy marzymy o perfekcyjnie wyposażonej kuchni, w której każdy przedmiot doskonale spełnia swoją funkcję, a technologia idzie w parze z dobrym designem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jest to możliwe.

czytaj więcej