Ludzie starsi, z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawni poruszający się na wózkach, to grupa o szczególnych potrzebach. Dotyczą one między innymi odpowiedniej aranżacji przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby osoby z trudnościami fizycznymi mogły w miarę normalne funkcjonować bez pomocy ze strony innych.
Nowoczesne wyposażenie firmy Peka ułatwia funkcjonowanie w kuchni i samoobsługę osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, spowodowaną schorzeniami układu ruchu lub zaawansowanym wiekiem. Idealnie sprawdzają się w tej roli systemy wysuwne podblatowe i średniej wysokości, ponieważ nie wymagają schylania się i szukania produktów we wnętrzu szafki, a dzięki całkowitemu wysunięciu na zewnątrz, zapewniają wygodny przegląd zawartości.
Ogromną zaletą wielu z tych rozwiązań jest łatwa, niewymagająca wysiłku fizycznego obsługa oraz cichy domyk, dzięki czemu szafki zamykają się samoczynnie, cicho i delikatnie.
Niezwykle praktyczne są półki EXTENDO, które można łatwo wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając łatwy dostęp do całej powierzchni przechowywania. Dzięki nim osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko, na samym końcu półki, co byłoby utrudnione w przypadku tradycyjnych szafek. System EXTENDO pozwala na optymalne dopasowanie kuchennej zabudowy do potrzeb użytkowników.
Dużym udogodnieniem w czynnościach wykonywanych codziennie w kuchni przez niepełnosprawnych jest Kitchen Tower.
Wystarczy otworzyć drzwiczki, a system automatycznie wysunie się z szafki, umożliwiając bezproblemowy dostęp do zawartości. Umieszczony obok płyty grzewczej sprawia, że składniki i przybory kuchenne, z których korzystamy najczęściej podczas gotowania, są zawsze pod ręką. Ponadto podzielony na cztery części dozownik przypraw z przezroczystą pokrywką daje się z łatwością wyjąć i przenieść na blat.
W ofercie Peka jest wiele systemów wysuwanych, mocowanych do frontów, które pozwalają jednym ruchem wysunąć zawartość całej szafki na zewnątrz i łatwo sięgnąć po potrzebne produkty. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań tego typu są pojemne szafki typu cargo, takie jak podblatowy system SNELLO.
Zastosowane w nim cienkie ścianki koszyków umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w zabudowie, a rama i prowadnice ukryte pod półkami zapewniają dostęp do zawartości z obu stron. Mata antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się produktów podczas wysuwania i wsuwania carga, dodatkowo zabezpieczając dno półek i ułatwiając utrzymanie ich w czystości.
Na uwagę zasługuje też wyższy system DISPENSA, pomyślany w taki sposób, aby ułatwić życie również osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Możliwość zastosowania szafek w rozmiarze medium, których wysokość zaczyna się od 90 cm, to ukłon w stronę wszystkich, którzy mają problem z sięganiem do półek znajdujących się nad blatem roboczym. Techniczne nowinki, takie jak zintegrowany hamulec działający podczas otwierania lub czujnik elektryczny sprawiają, że szafki DISPENSA są jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników.
W przypadku ludzi cierpiących na schorzenia narządu ruchu, ale też osób starszych i bardzo niskich, utrudnione albo wręcz niemożliwe jest korzystanie z tradycyjnych szafek wiszących. Sytuację tę może zmienić innowacyjny system iMove, przeznaczony do montażu w zabudowie górnej.
Dzięki niemu powstaje nowoczesna, ergonomiczna przestrzeń do przechowywania, w której nawet najwyższe półki zjeżdżają do poziomu użytkownika. Wystarczy jeden prosty ruch, by niezawodna winda wraz z zawartością wysunęła się bezszelestnie na zewnątrz i w dół. Uruchomienie mechanizmu wymaga minimalnego wysiłku, natomiast delikatne i bezpieczne wyhamowanie do pozycji zatrzymania, zapobiega przewracaniu się przedmiotów.
Podobnie działa winda PEGASUS, dzięki której naczynia, akcesoria i zapasy produktów znajdujące się na górnych półkach, można bez trudu opuścić na wysokość wzroku. Nie trzeba wspinać się na palce, przeszukiwać zawartość szafki po omacku wyciągniętymi w górę rękoma, wchodzić na stołek lub drabinkę, ani prosić o pomoc innych domowników.
zobacz zdjęcia z galerii
Średnio w Unii Europejskiej na osobę przypada 41,7 m2 mieszkania, w Polsce natomiast tylko - 27 m2. To, w czym zdecydowanie ustępujemy krajom rozwiniętym, to rozmiar lokum. Aż jedna trzecia mieszkań w Polsce ma powierzchnię mniejszą od 50 m2. Co z tego wynika dla projektantów i architektów wnętrz?
czytaj więcejWszyscy marzymy o perfekcyjnie wyposażonej kuchni, w której każdy przedmiot doskonale spełnia swoją funkcję, a technologia idzie w parze z dobrym designem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jest to możliwe.
czytaj więcejMinął ponad rok od chwili, kiedy wraz z pojawieniem się koronawirusa nasz świat zmienił się nie do poznania. Dużo czasu musieliśmy i wciąż musimy spędzać w domu, a to uzmysłowiło nam, jak ważną rolę odgrywa kuchnia - centrum życia domowego i główny magazyn dla zwiększonych zapasów żywnościowych, które w dobie kryzysu zawsze warto mieć.
czytaj więcejMeble kuchenne wyposażone w cargo coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Co to jest system cargo? Co to jest cargo w kuchni? Jakie cargo do kuchni wybrać? Dlaczego warto postawić na tego typu szafki? Oto 7 powodów.
czytaj więcejOdpowiednio zaplanowany układ w szufladzie zapewnia nie tylko utrzymanie ładu w sztućcach czy kuchennych akcesoriach, ale przede wszystkim sprawia, że wszystkie niezbędne przyrządy nie gubią się i masz je zawsze pod ręką. Mamy w ofercie kilka naprawdę fajnych rozwiązań, które pomagają w utrzymaniu porządku w kuchni.
czytaj więcejCo zrobić, by kuchnia była dobrze zorganizowana? Podpowiadamy!
czytaj więcejKłopoty ze śmieciami towarzyszą nam od zawsze. Jak sobie z nimi poradzić, aby uniknąć wysokich rachunków i przykrych zapachów? Właśnie o tym piszemy w tym obszernym i mamy nadzieję praktycznym felietonie. Dzięki dobrej organizacji strefy odpadów, będzie Wam łatwiej je posegregować i pozbyć się z kuchni.
czytaj więcejCo gdzie trzymać w kuchni, jak zagospodarować szuflady, szafki kuchenne, półwysep, jakie meble do kuchni
czytaj więcej