Tak poetycko można podsumować trendy panujące od kilku sezonów i zapowiadane na następne. Lecz co to oznacza? Przecież kuchnie są pomieszczeniami, gdzie ergonomia i dobre rozplanowanie powierzchni zawsze były kluczowe. To prawda, lecz nacisk obecnie jest kładziony na to, by kuchnia była szczególnie przyjazna; żeby określenie "serce domu" było prawdziwe jak nigdy dotąd.
Jak to osiągnąć? Producenci proponują cały wachlarz rozwiązań mających sprawić, że kuchnia staje się strefą komfortu skupiającą domowników lub grupę przyjaciół przy gotowaniu lub pogawędkach podczas wspólnego jedzenia; że przyjemnie w niej przebywać, ponieważ budzi bardzo dobre wspomnienia i skojarzenia. Taki efekt można osiągnąć dzięki określonym stylom, materiałom, barwom, wzorom oraz elementom wyposażenia.
Ważna jest też rosnąca świadomość ekologiczna i coraz częstsze przechodzenie na model gospodarki cyrkularnej. Oznacza to ponowne wykorzystywanie jak największej ilości materiałów, energii oraz wody. To recykling i upcykling oraz redukcja odpadów. To także znajduje odzwierciedlenie w projektach, w mniejszym lub większym stopniu.
Stylowy funkcjonalizm
Dominujące w kuchennych trendach style to wszelkie rozwiązania wpisujące się w ogólne trendy wnętrzarskie: życie blisko natury, stworzenie domu-kokonu, nawiązania do steam punku, czyli retro technologii; to vintage oraz rękodzieło, a przynajmniej wrażenie, że za obiektem stoi historia i tradycja. Kuchnia jest przytulna, ale bardzo funkcjonalna, niezależnie od stylu. Jeśli drewno, to z widocznymi słojami oraz wyraźną fakturą. Jeśli stal, to matowa. Jeśli kamień, to prawdziwy, o bardzo wyraźnych barwie i rysunku.
Malejąca powierzchnia mieszkań, a więc i kuchni, pociąga za sobą konkretne zmiany aranżacyjne. Bardzo istotne są sprytne systemy przechowywania, dzięki którym wykorzystana jest każda wolna przestrzeń. Potrzebne są ruchome półki, ułatwiające przechowywanie nawet w najdalszych lub najwyższych zakątkach.
Szuflady są wyposażone separatory, zaś szafki - w ruchome i wysuwane półki EXTENDO, dzięki czemu nie trzeba się martwić, czy starczy miejsca na drzwiczki w ciasnym kącie. Kuchenny chaos przysłaniany jest w razie potrzeby ruchomymi i chowanymi drzwiami kuchennych zabudowań (HAWA). Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze, gdy kuchnia jest połączona z salonem.
Oszczędność miejsca znalazła odzwierciedlenie także w kwestii kuchennych okapów i wyciągów. Wentylacja jest bowiem coraz częściej montowana w kuchennej płycie, między paleniskami, tak by para spływała od razu w czeluść i nie miała szans się rozprzestrzenić. Zyskuje się też dzięki temu nad kuchenką miejsce na półki lub kafelki, najlepiej - robione ręcznie lub wyglądające na takie, które przeżyły niejedną kuchenną rewolucję.
Coraz popularniejsze są stołki barowe, które można dostawić do barku lub wyspy, gdy nie ma miejsca na stół. Sprawdzają się na małych powierzchniach, ponieważ same nie wymagają wiele miejsca i są obrotowe, dzięki czemu zapewniają stały kontakt z innymi osobami w pomieszczeniu.
zobacz zdjęcia z galerii
Wszechobecne są podświetlenia; nie tylko w miejscach tradycyjnych, ale i wewnątrz kuchennych mebli. W podświetlanych szafkach i szufladach łatwiej jest znaleźć, co trzeba. Podświetlone i przeszklone półki i regały są nie tylko praktyczne, ale i po prostu piękne, wyglądają jak instalacje artystyczne, szczególnie gdy promienie eksponują kształty kieliszków i karafek.
Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.
czytaj więcejJakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.
czytaj więcejCo zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.
czytaj więcejW roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?
czytaj więcejPandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.
czytaj więcejTegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.
czytaj więcejPandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.
czytaj więcejKuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.
czytaj więcejMinął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.
czytaj więcej