ładuję stronę...
MENU
KUCHNIA MODNA
JEST WYGODNA

Tak poetycko można podsumować trendy panujące od kilku sezonów i zapowiadane na następne. Lecz co to oznacza? Przecież kuchnie są pomieszczeniami, gdzie ergonomia i dobre rozplanowanie powierzchni zawsze były kluczowe. To prawda, lecz nacisk obecnie jest kładziony na to, by kuchnia była szczególnie przyjazna; żeby określenie "serce domu" było prawdziwe jak nigdy dotąd.

Jak to osiągnąć? Producenci proponują cały wachlarz rozwiązań mających sprawić, że kuchnia staje się strefą komfortu skupiającą domowników lub grupę przyjaciół przy gotowaniu lub pogawędkach podczas wspólnego jedzenia; że przyjemnie w niej przebywać, ponieważ budzi bardzo dobre wspomnienia i skojarzenia. Taki efekt można osiągnąć dzięki określonym stylom, materiałom, barwom, wzorom oraz elementom wyposażenia.

Ważna jest też rosnąca świadomość ekologiczna i coraz częstsze przechodzenie na model gospodarki cyrkularnej. Oznacza to ponowne wykorzystywanie jak największej ilości materiałów, energii oraz wody. To recykling i upcykling oraz redukcja odpadów. To także znajduje odzwierciedlenie w projektach, w mniejszym lub większym stopniu.

Stylowy funkcjonalizm

Dominujące w kuchennych trendach style to wszelkie rozwiązania wpisujące się w ogólne trendy wnętrzarskie: życie blisko natury, stworzenie domu-kokonu, nawiązania do steam punku, czyli retro technologii; to vintage oraz rękodzieło, a przynajmniej wrażenie, że za obiektem stoi historia i tradycja. Kuchnia jest przytulna, ale bardzo funkcjonalna, niezależnie od stylu. Jeśli drewno, to z widocznymi słojami oraz wyraźną fakturą. Jeśli stal, to matowa. Jeśli kamień, to prawdziwy, o bardzo wyraźnych barwie i rysunku.

Malejąca powierzchnia mieszkań, a więc i kuchni, pociąga za sobą konkretne zmiany aranżacyjne. Bardzo istotne są sprytne systemy przechowywania, dzięki którym wykorzystana jest każda wolna przestrzeń. Potrzebne są ruchome półki, ułatwiające przechowywanie nawet w najdalszych lub najwyższych zakątkach.

Szuflady są wyposażone separatory, zaś szafki - w ruchome i wysuwane półki EXTENDO, dzięki czemu nie trzeba się martwić, czy starczy miejsca na drzwiczki w ciasnym kącie. Kuchenny chaos przysłaniany jest w razie potrzeby ruchomymi i chowanymi drzwiami  kuchennych zabudowań (HAWA). Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze, gdy kuchnia jest połączona z salonem.

Oszczędność miejsca znalazła odzwierciedlenie także w kwestii kuchennych okapów i wyciągów. Wentylacja jest bowiem coraz częściej montowana w kuchennej płycie, między paleniskami, tak by para spływała od razu w czeluść i nie miała szans się rozprzestrzenić. Zyskuje się też dzięki temu nad kuchenką miejsce na półki lub kafelki, najlepiej - robione ręcznie lub wyglądające na takie, które przeżyły niejedną kuchenną rewolucję.

Coraz popularniejsze są stołki barowe, które można dostawić do barku lub wyspy, gdy nie ma miejsca na stół. Sprawdzają się na małych powierzchniach, ponieważ same nie wymagają wiele miejsca i są obrotowe, dzięki czemu zapewniają stały kontakt z innymi osobami w pomieszczeniu.


Wszechobecne są podświetlenia; nie tylko w miejscach tradycyjnych, ale i wewnątrz kuchennych mebli. W podświetlanych szafkach i szufladach łatwiej jest znaleźć, co trzeba. Podświetlone i przeszklone półki i regały są nie tylko praktyczne, ale i po prostu piękne, wyglądają jak instalacje artystyczne, szczególnie gdy promienie eksponują kształty kieliszków i karafek.

POLECANE artykuły

Trendy
Kuchnia jak salon

Kuchnia nie jest już zamkniętym pomieszczeniem, dostępnym tylko dla domowników, ale otwartą przestrzenią, często łączoną z salonem. Tym samym kuchnia pełni funkcje salonu stając się głównym miejscem, skupiającym życie domowników. Z tych powodów zadbajmy o to, aby była nie tylko ergonomiczna, ale również komfortowa i przytulna.

czytaj więcej
Trendy
Zabudowa pod sufit

Zabudowa pod sufi z nowoczesnymi systemami oraz atrakcyjne materiały wykończeniowe powodują, że najnowsze systemy wysokiej zabudowy wnoszą powiew świeżości, porządku i czystej formy, w myśl idei „im więcej miejsca tym lepiej”.

czytaj więcej
Trendy
Zgodnie z trendami antracyt

Kuchnie w kolorze antracytu to obecnie jeden z najmodniejszych trendów. Odpowiedzią na najnowsze trendy w urządzaniu kuchni są antracytowe akcesoria. Systemy w tym kolorze występują w najpopularniejszych rozwiązaniach do szafek narożnych, wysokich i podblatowych.

czytaj więcej
Trendy
Cztery trendy z targów Ambiente 2018

Ambiente to największe targi dóbr konsumpcyjnych na świecie, jakie odbywają się we Frankfurcie nad Menem. Przedstawiamy cztery główne tendencje z tej wystawy.

czytaj więcej
Trendy
Najmodniejsze kuchenne trendy sezonu – Eurocucina 2018

Kamień, drewno, matowa czerń oraz... blacha – to główne trendy, które panowały w kuchniach podczas największego wnętrzarskiego święta w Mediolanie.

czytaj więcej
Trendy
Za kurtyną

Niemal sto lat temu problem zagonienia cywilizacyjnego był już bardzo palący.. Tempo naszego życia jest zawrotne i wciąż przyspiesza. To dlatego chcemy, by przynajmniej dom był naszą przysłowiową twierdzą, w której możemy się schronić przed hałasem i wyciszyć pobudzone zmysły.

czytaj więcej
Trendy
Kamień – papier - nożyce

Kuchnie bez wątpienia są opanowane przez trzech muszkieterów, czyli drewno, kamień i stal. Materiały te łączone są w większości projektów, a wszystkie elementy ze sobą harmonizują tworząc jedność.

czytaj więcej