ładuję stronę...
menu
NIE MARNUJEMY!
ZERO WASTE Z SYSTEMAMI PEKA

Zero waste to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować, jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. W znaczeniu dosłownym to „brak śmieci” lub „brak marnowania”.

Życie człowieka to znacznie więcej niż kupowanie i spożywanie jedzenia. Niestety generujemy śmieci i zanieczyszczenia na każdym kroku zapewniając sobie ubranie i ciepło, dbając o higienę, przemieszczając się do pracy, a także korzystać z życia społecznego lub kulturalnego.

Życie zgodne z zasadą Zero Waste sprowadza się do konsekwentnego stosowania kilku zasad, tak zwanych 5R: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle), kompostuj (rot).

Życie w stylu zero waste to nieustanna nauka, ale przede wszystkim wieczne pogłębianie świadomości i szukanie nowych bezśmieciowych rozwiązań na miarę naszych czasów i zgodnie z własnymi potrzebami.

Spróbujmy małymi krokami wyjść naprzeciw tej idei, zacznijmy już dziś działać w tym kierunku. Oto nasze pomysły!

Zacznijmy od zakupów! Niesamowicie ważne jest już samo ich planowanie, czyli kupowanie tylko tyle jedzenia, ile jest potrzebne.

I tu wychodzimy naprzeciw potrzebom oferując wyciągi wysokie (taj zwane carga), które niczym domowa spiżarnia umożliwia przechowywanie wszystkich suchych produktów w jednym miejscu. Pojemne półki we wnętrzu to nie tylko maksimum miejsca, ale również wygoda dostępu i doskonała widoczność, co w praktyce przekłada się na przemyślane zakupy i nie powielanie posiadanych produktów. Jeden ruch ręki otwiera drzwi domowej spiżarni! W połączeniu z lodówką to doskonały duet, bo po jednej stronie mamy produkty wymagające chłodzenia, a z drugiej resztę zapasów spożywczych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu magazynowania zapasów nie dublujemy zakupów, kupując produkty, które mamy już w szafce i mamy łatwy wgląd w ich daty ważności, nie dopuszczamy więc do ich przeterminowania. Pozwala to ograniczyć ilość kupowanych produktów. Nie tracimy więc ani pieniędzy, ani czasu na zakupy a przede wszystkim nie marnujemy!

​Kolejnym krokiem, który może zbliżyć Nas do zasady Zero Waste jest kupowanie produktów na wagę do własnych pojemników zamiast kupowanie ich zapakowanych w folię i jeszcze w pudełku. Coraz więcej sklepów oferuje możliwość zakupu wielu produktów na wagę i wsypania ich od razu do swojego pojemnika. Dzięki temu ogranicza się śmieci w postaci niepotrzebnych nikomu opakowań. Niestety, gdy zrezygnujemy z plastikowych woreczków przełoży się to na wzrost ilości pudełek i pojemników na żywność wielokrotnego użytku. Jak wówczas ogarnąć chaos, który tworzy ich niezliczona ilość w naszych kuchennych szufladach. Tu idealnie sprawdzi się nasza nowość orgaznizer SpaceFlexx, który po mistrzowsku rozprawi się z niesfornymi pudełkami. To rozwiązanie, które dopasowuje się do wszelakich pojemników, ich kształtu, zapobiega przewracaniu i wypadaniu oraz zapewnia ich optymalny przegląd. Teraz z łatwością sięgniesz po ten pojemnik, który właśnie potrzebujesz, bez marnowania czasu na szukanie. Przegródki wewnątrz systemu zostały wykonane ze specjalnego tworzywa, które dopasowuje się do kształtu pudełek. To niezwykle praktyczny sposób, który wręcz zachwyca optymalnym wykorzystaniem przestrzeni szuflad od szerokości minimum 60 cm.

A co z odpadkami, których każdego dnia w naszych domach produkowane są wręcz niezliczone ilości. Idealnym rozwiązaniem będzie zestaw koszy. Zarówno dla tych, którzy mają więcej, jak również nieco mniej przestrzeni w kuchni. Szeroka gama oferowanych przez Nas zestawów pojemników na odpady, jak również oddzielnych koszy pozwali nieco pokombinować z ustawieniami i dopasować je indywidualnie do posiadanej przestrzeni. Mogą to być najpopularniejsze pojemniki wstawiane do szuflady, które można zakupić jako zestaw lub skompletować go indywidualnie zgodnie z potrzebami i posiadaną przestrzenią. Do dyspozycji mamy 35, 26, 22 i 20 litrowe wiaderka.

Trend Zero Waste, z dnia na dzień, zyskuje coraz więcej zwolenników. Wynika to w dużej mierze z większej świadomości i przekłada się na chęć zmian. To bardzo ważne, bo nawet małymi kroczkami możemy sprawić by wszystkim żyło się lepiej. Dlatego my również, oferowanymi akcesoriami, dokładamy cegiełkę, aby nie tylko ułatwić codzienne życie, ale przede wszystkim zmniejszyć liczbę marnowanych każdego dnia produktów oraz usprawnić segregację tak dużej ilości produkowanych odpadów.


Zmień nawyki już dziś, zamiast zastanawiać się, czy moje małe działania mają sens. Chciej dostrzec, że nawet małymi, codziennymi wyborami przyczyniamy się do zmian na lepsze.

POLECANE artykuły

Trendy
Mała rzecz a cieszy – kilka słów o uchwytach meblowych

Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.

czytaj więcej
Trendy
Kuchnia sióstr ADIHD

Jakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.

czytaj więcej
Trendy
Czy pandemia zmienia podejście do ekoświadomości?

Co zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.

czytaj więcej
Trendy
Modna kuchnia 2021: jaka będzie?

W roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?

czytaj więcej
Trendy
Jak pandemia zmieniła naszą pracę?

Pandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.

czytaj więcej
Trendy
Wiosna w Twoim wnętrzu

Tegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.

czytaj więcej
Trendy
Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

Pandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.

czytaj więcej
Trendy
Gra w chowanego, czyli kuchnie już nie tylko do gotowania

Kuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.

czytaj więcej
Trendy
Przegląd najnowszych trendów wnętrzarskich z Mediolanu, Targi Eurocucina 2024

Minął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.

czytaj więcej
X F