ładuję stronę...
MENU
SYSTEMY PRZECHOWYWANIA
W MAŁYCH MIESZKANIACH

Na początek nieco danych statystycznych o wielkości mieszkań w Polsce. Średnio w Unii Europejskiej na osobę przypada 41,7 m2 mieszkania, w Polsce natomiast tylko - 27 m2. To, w czym zdecydowanie ustępujemy krajom rozwiniętym, to rozmiar lokum. Aż jedna trzecia mieszkań w Polsce ma powierzchnię mniejszą od 50 m2. W przypadku ilości pokoi przypadającego na jednego mieszkańca również jesteśmy poniżej unijnej średniej. Polska ze wskaźnikiem 1,4 jest poniżej średniej europejskiej, która wynosi 1,6 pokoju na głowę. Co z tego wynika dla projektantów i architektów wnętrz?

Wnioski z danych statystycznych są w zasadzie jednoznaczne – trzeba zadbać o takie projekty wnętrz, w których uwzględnione zostaną potrzeby przechowywania na małej powierzchni, nie mamy bowiem dużo przestrzeni do dyspozycji. W stosunkowo niewielkich mieszkaniach, głównie w blokach teoretycznie nie zmieści się wiele, jednak są sposoby na to, żeby wygospodarować maksymalnie dużo miejsca na przechowywanie żywności i innych przedmiotów niezbędnych w życiu każdego z nas.

Najważniejsza jest pomysłowość i innowacyjność w podejściu do wykorzystywania przestrzeni. Zacznijmy od kuchni. Jeśli jest niewielka – warto zastosować systemy szafek wysokich, które umożliwiają zabudowę pod sam sufit. Z pewnością sprawdzą się takie rozwiązania jak Convoy, Extendo, czy prowadnice do indywidualnych konstrukcji które umożliwią dostosowanie pod najbardziej indywidualne czy nawet nietypowe wnętrza. Koniecznie trzeba tez wspomnieć o możliwościach systemu Dispensa, który z powodzeniem sprawdzi się zwłaszcza kiedy mamy wąskie wnęki w kuchni. Wysokich systemów nie należy się obawiać z powodu zbyt niskiego wzrostu – nieduża, ale stabilna drabinka Stepolo pomoże w dotarciu do najwyżej położonych półek. Z powodzeniem może być schowana do wnętrza szafki po użyciu.

Jeśli jednak nie chcemy wprowadzać wysokiej zabudowy do kuchni, ale jednocześnie mamy dużo niewykorzystanego miejsca w górnej części pomieszczenia można skorzystać z systemów szafek górnych oraz w szczególności z wind, które ułatwiają dostęp do najwyżej położonych przedmiotów. Możemy z systemami Peka zbudować np. rząd szafek podblatowych, gdzie umiejscowione zostaną systemy takie jak: JUNIOR, KITCHEN TOWER, COOKING AGENT, a na górze zastosować windy PEGASUS lub IMOVE czy systemy szafek górnych z ergonomicznymi podnośnikami. Korzyść z takiego rozwiązania jest taka, że na blacie szafek dolnych możemy wykonywać wszelkie czynności związane z przygotowaniem posiłków, które zazwyczaj robimy na stole i tym samym nie wprowadzać już stołu do kuchni.

Jeśli mieszkanie jest małe i nie ma w nim dużych pokoi, szafę na ubrania można urządzić np. we wnęce w korytarzu. W tym wypadku sprawdzą się np. systemy Extendo oraz specjalne rozwiązania – czyli wyprofilowane nakładki w szufladach do przechowywania butów. Dobrym pomysłem zaczerpniętym z kuchni jest system Pleno, w którym również można przechowywać złożone ubrania czy obuwie. Ubrania na wieszakach, takie jak sukienki, koszule czy spodnie również zmieszczą się w takiej mini garderobie, która będzie zaprojektowana dosłownie pod wymiar, z użyciem systemów do indywidualnych konstrukcji Peka.

Rewelacyjnym rozwiązaniem, docenianym przez projektantów i klientów ze względu na jego elastyczność jest system Extendo. Jedno z nielicznych rozwiązań, które doczekało się tak dużej ilości rozmaitych zastosowań. Półki EXTENDO mogą być z powodzeniem stosowane w wysokiej zabudowie, w szafkach podblatowych, w garderobie, łazience, pralni i w biurze. To tak elastyczne rozwiązanie, że może być dopasowane niemal do każdej wolnej przestrzeni w małym mieszkaniu.

Półki EXTENDO, wyprofilowane z jednego arkusza blachy, dopasowują się do indywidualnych potrzeb użytkownika dzięki temu, że można zastosować dowolną ilość półek w dogodnych odstępach, w szafkach o szerokości frontu od 300 mm do 1200 mm. Półki wyprofilowane są z jednolitej blachy w taki sposób, by zachować wysoką sztywność. Dno zabezpieczone jest idealnie dopasowaną matą antypoślizgową, która zapobiega przesuwaniu się przedmiotów podczas wysuwania i wsuwania półek. Dedykowanym rozwiązaniem jest nadstawiana półka, dzięki której można uzyskać dodatkową powierzchnię przechowywania na mniejsze drobiazgi.

Małe mieszkanie, w jakim musimy mieszkać przez większą czy nawet całe nasze życie wcale nie musi oznaczać braku miejsca na przechowywanie czy zagracenie. Z pomocą przychodzi dobry design i elastyczne rozwiązania, dzięki którym można zyskać ogromną ilość powierzchni na przechowywanie.


POLECANE artykuły

Zaplanuj kuchnię
Kuchnia w perfekcyjnej odsłonie z produktami GRASS

Wszyscy marzymy o perfekcyjnie wyposażonej kuchni, w której każdy przedmiot doskonale spełnia swoją funkcję, a technologia idzie w parze z dobrym designem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jest to możliwe.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Kuchnia gotowa na lockdown

Minął ponad rok od chwili, kiedy wraz z pojawieniem się koronawirusa nasz świat zmienił się nie do poznania. Dużo czasu musieliśmy i wciąż musimy spędzać w domu, a to uzmysłowiło nam, jak ważną rolę odgrywa kuchnia - centrum życia domowego i główny magazyn dla zwiększonych zapasów żywnościowych, które w dobie kryzysu zawsze warto mieć.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Dlaczego szafki cargo są tak wygodne? Oto 7 powodów

Meble kuchenne wyposażone w cargo coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Nic dziwnego – to prawdziwy hit, który pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Kiedy każda rzecz zyskuje swoje miejsce, a w kuchni panuje porządek, gotowanie jest o wiele łatwiejsze i bardziej przyjemne. Dlaczego warto postawić na tego typu szafki? Oto 7 powodów.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Organizacja wnętrza szuflad

Odpowiednio zaplanowany układ w szufladzie zapewnia nie tylko utrzymanie ładu w sztućcach czy kuchennych akcesoriach, ale przede wszystkim sprawia, że wszystkie niezbędne przyrządy nie gubią się i masz je zawsze pod ręką. Mamy w ofercie kilka naprawdę fajnych rozwiązań, które pomagają w utrzymaniu porządku w kuchni.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
jak odnowić strefę odpadów w kuchni

Kłopoty ze śmieciami towarzyszą nam od zawsze. Jak sobie z nimi poradzić, aby uniknąć wysokich rachunków i przykrych zapachów? Właśnie o tym piszemy w tym obszernym i mamy nadzieję praktycznym felietonie. Dzięki dobrej organizacji strefy odpadów, będzie Wam łatwiej je posegregować i pozbyć się z kuchni.

czytaj więcej