ładuję stronę...
MENU
SYSTEMY PRZECHOWYWANIA
W MAŁYCH MIESZKANIACH

Na początek nieco danych statystycznych o wielkości mieszkań w Polsce. Średnio w Unii Europejskiej na osobę przypada 41,7 m2 mieszkania, w Polsce natomiast tylko - 27 m2. To, w czym zdecydowanie ustępujemy krajom rozwiniętym, to rozmiar lokum. Aż jedna trzecia mieszkań w Polsce ma powierzchnię mniejszą od 50 m2. W przypadku ilości pokoi przypadającego na jednego mieszkańca również jesteśmy poniżej unijnej średniej. Polska ze wskaźnikiem 1,4 jest poniżej średniej europejskiej, która wynosi 1,6 pokoju na głowę. Co z tego wynika dla projektantów i architektów wnętrz?

Wnioski z danych statystycznych są w zasadzie jednoznaczne – trzeba zadbać o takie projekty wnętrz, w których uwzględnione zostaną potrzeby przechowywania na małej powierzchni, nie mamy bowiem dużo przestrzeni do dyspozycji. W stosunkowo niewielkich mieszkaniach, głównie w blokach teoretycznie nie zmieści się wiele, jednak są sposoby na to, żeby wygospodarować maksymalnie dużo miejsca na przechowywanie żywności i innych przedmiotów niezbędnych w życiu każdego z nas.

Najważniejsza jest pomysłowość i innowacyjność w podejściu do wykorzystywania przestrzeni. Zacznijmy od kuchni. Jeśli jest niewielka – warto zastosować systemy szafek wysokich, które umożliwiają zabudowę pod sam sufit. Z pewnością sprawdzą się takie rozwiązania jak Convoy, Extendo, czy prowadnice do indywidualnych konstrukcji które umożliwią dostosowanie pod najbardziej indywidualne czy nawet nietypowe wnętrza. Koniecznie trzeba tez wspomnieć o możliwościach systemu Dispensa, który z powodzeniem sprawdzi się zwłaszcza kiedy mamy wąskie wnęki w kuchni. Wysokich systemów nie należy się obawiać z powodu zbyt niskiego wzrostu – nieduża, ale stabilna drabinka Stepolo pomoże w dotarciu do najwyżej położonych półek. Z powodzeniem może być schowana do wnętrza szafki po użyciu.

Jeśli jednak nie chcemy wprowadzać wysokiej zabudowy do kuchni, ale jednocześnie mamy dużo niewykorzystanego miejsca w górnej części pomieszczenia można skorzystać z systemów szafek górnych oraz w szczególności z wind, które ułatwiają dostęp do najwyżej położonych przedmiotów. Możemy z systemami Peka zbudować np. rząd szafek podblatowych, gdzie umiejscowione zostaną systemy takie jak: JUNIOR, KITCHEN TOWER, COOKING AGENT, a na górze zastosować windy PEGASUS lub IMOVE czy systemy szafek górnych z ergonomicznymi podnośnikami. Korzyść z takiego rozwiązania jest taka, że na blacie szafek dolnych możemy wykonywać wszelkie czynności związane z przygotowaniem posiłków, które zazwyczaj robimy na stole i tym samym nie wprowadzać już stołu do kuchni.

Jeśli mieszkanie jest małe i nie ma w nim dużych pokoi, szafę na ubrania można urządzić np. we wnęce w korytarzu. W tym wypadku sprawdzą się np. systemy Extendo oraz specjalne rozwiązania – czyli wyprofilowane nakładki w szufladach do przechowywania butów. Dobrym pomysłem zaczerpniętym z kuchni jest system Pleno, w którym również można przechowywać złożone ubrania czy obuwie. Ubrania na wieszakach, takie jak sukienki, koszule czy spodnie również zmieszczą się w takiej mini garderobie, która będzie zaprojektowana dosłownie pod wymiar, z użyciem systemów do indywidualnych konstrukcji Peka.

Rewelacyjnym rozwiązaniem, docenianym przez projektantów i klientów ze względu na jego elastyczność jest system Extendo. Jedno z nielicznych rozwiązań, które doczekało się tak dużej ilości rozmaitych zastosowań. Półki EXTENDO mogą być z powodzeniem stosowane w wysokiej zabudowie, w szafkach podblatowych, w garderobie, łazience, pralni i w biurze. To tak elastyczne rozwiązanie, że może być dopasowane niemal do każdej wolnej przestrzeni w małym mieszkaniu.

Półki EXTENDO, wyprofilowane z jednego arkusza blachy, dopasowują się do indywidualnych potrzeb użytkownika dzięki temu, że można zastosować dowolną ilość półek w dogodnych odstępach, w szafkach o szerokości frontu od 300 mm do 1200 mm. Półki wyprofilowane są z jednolitej blachy w taki sposób, by zachować wysoką sztywność. Dno zabezpieczone jest idealnie dopasowaną matą antypoślizgową, która zapobiega przesuwaniu się przedmiotów podczas wysuwania i wsuwania półek. Dedykowanym rozwiązaniem jest nadstawiana półka, dzięki której można uzyskać dodatkową powierzchnię przechowywania na mniejsze drobiazgi.

Małe mieszkanie, w jakim musimy mieszkać przez większą czy nawet całe nasze życie wcale nie musi oznaczać braku miejsca na przechowywanie czy zagracenie. Z pomocą przychodzi dobry design i elastyczne rozwiązania, dzięki którym można zyskać ogromną ilość powierzchni na przechowywanie.


POLECANE artykuły

Zaplanuj kuchnię
KUCHNIA KOMPAKTOWA, CZYLI MINIMUM KUCHNI MAKSIMUM WYGODY

Kuchnia kompaktowa to idealne rozwiązanie dla osób, które mają bardzo mało miejsca na jej aranżację. Rozwiązania, które są do niej przeznaczone muszą być niesłychanie praktyczne.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
MAMA RZĄDZI W KUCHNI! WSKAZÓWKI JAK ZORGANIZOWAĆ JEJ PRZESTRZEŃ

Istotną kwestią, z perspektywy mamy, jest zagospodarowanie kuchennej przestrzeni tak, aby zmieściło się w szafkach jak najwięcej produktów. Nie mniej ważna jest wygoda podczas przygotowywania posiłków, zwłaszcza kiedy poza wychowywaniem dzieci zajmujemy się także pracą zawodową.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Kuchnia w perfekcyjnej odsłonie z produktami GRASS

Wszyscy marzymy o perfekcyjnie wyposażonej kuchni, w której każdy przedmiot doskonale spełnia swoją funkcję, a technologia idzie w parze z dobrym designem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jest to możliwe.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Jak zaprojektować kuchnię? Krytyka kulinarna poleca

Magda, autorka bloga Krytyka Kulinarna szukała pomysłu na idealną kuchnię. Z naszymi systemami udało jej się stworzyć kuchnię marzeń, choć nie była to łatwa praca. Jakie systemy wybrała?

czytaj więcej