ładuję stronę...
MENU
ZNACZENIE DETALU
W DESIGNIE

W dobrze zaprojektowanym wnętrzu każdy, nawet najmniejszy detal ma swoje znaczenie i funkcjonalność, czemuś służy.

Współczesny design, zwłaszcza ten o minimalistycznym charakterze, na pierwszy rzut oka wydaje się być pozbawiony detali czy szczegółów, które z jednej strony przykuwają oko, a z drugiej rozpraszają i odwracają uwagę od całościowego obrazu. W rzeczywistości sprawa przedstawia się jeszcze inaczej – dopracowany detal to esencja dobrego designu.

Najwyższej klasy design to suma detali, które same w sobie są doskonałe. Rola dopracowanych detali jest nie do przecenienia. W najlepszych, kultowych wręcz rozwiązaniach, które stosowane są od wielu dziesiątek, czasem nawet setek lat, szczegół został doprowadzony do perfekcji i pozostaje niezmienny. Taka sytuacja dotyczy nie tylko mebli, ale również przedmiotów codziennego użytku, jak banalne mogłoby się wydawać spinacze, czy korkociąg. Wracając jednak do mebli i projektowania – za prawdziwe opus magnum projektanta jest uważane stworzenie funkcjonalnego i jednocześnie estetycznego krzesła. Mnogość projektów dowodzi, że jest to ogromne wyzwanie.

Czego możemy się nauczyć o roli detalu w designie na podstawie systemów Peka? Podobnie detale, które składają się na sumę całości schowane są np. w systemach szafek kuchennych, jak CONVOY, TANDEM czy PLENO . Na pierwszy rzut oka widzimy front szafki w estetycznie urządzonej modnej kuchni. Nawet otwarcie systemu, pociągnięcie za uchwyt – oczywiście o ile jest, lub dotknięcie frontu nie oznacza, że zauważymy ukryte szczegóły. One są widoczne dopiero, kiedy zajrzymy do środka i dowiemy się „jak to działa”. A działa dzięki temu, że design i rozwiązania konstruktorskie systemów Peka są dopracowane pod względem ergonomii i jakości do najmniejszego detalu. Każda, nawet najmniejsza część systemu została tak zaprojektowana i wytworzona, aby idealnie pasowała do innej i harmonijnie z nią współpracowała. Dzięki temu właśnie możemy oferować szafki z cichym domykiem, które bezszelestnie się poruszają na prowadnicach, delikatnie otwierają i zamykają nie powodując przewracania się przechowywanych przedmiotów.

Jednocześnie w takim podejściu do projektowania uwidacznia się kolejna cecha, charakteryzująca dobrej jakości design – czyli jego związki ze sztuką. Przez wiele lat design utożsamiany był z bogato zdobionymi dziełami sztuki, dopóki nowoczesne do dziś wnętrza zaproponowane przez twórców Bauhausu nie wywróciły wcześniejszego stylu. Obecnie design jest przede wszystkim funkcjonalny i użytkowy, nie tworzy rzeczy niepraktycznych, choć może ekstrawaganckich, bo nie taka jest jego rola. Dobry design jest jednak dziełem sztuki, ponieważ znajduje nie tylko powszechne zastosowanie, ale również wchodzi do kanonu zastosowań. Przykładem takiego właśnie kanonu z rozwiązań Peka są systemy narożne LE MANS czy absolutnie uwielbiana DISPENSA, która może być elastycznie dopasowywana do potrzeb użytkownika.


POLECANE artykuły

Inspiracje ze świata designu
Pomysł na regał Smart Cube

System półek, który sprytnie zaaranżuje Twoje wnętrze. Smartcube jest tak praktyczny, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w salonie, pokoju czy korytarzu.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Drewno w kuchni

Od lat najpopularniejszy surowiec. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Dlatego z najszlachetniejszego drewna projektujemy i wytwarzamy elementy wyposażenia szuflad, które wyróżnia perfekcyjny i dopracowany do ostatniego detalu design.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
FESTIWALOWE TRENDY Z MEDIOLANU

Niemal wszystkie kuchnie były z wyspą na środku. Z materiałów dominowały: marmur, drewno, blacha, kamień. A jeśli chodzi o kolory to uwagę zwracała matowa czerń – zupełne przeciwieństwo tak popularnej nadal w polskich kuchniach bieli.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Eksplozja koloru na iSaloni

Jeśli można byłoby określić tegoroczne mediolańskie targi w ramach ekspozycji iSaloni w jednym zdaniu brzmiałoby ono: „Eksplozja koloru”. Różnorodność barw była tak ogromna, że wielu zwiedzających przyprawiała o prawdziwy zawrót głowy.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Euro Cucina Trend Report 2018/2019

Aktualne trendy kuchenne z jesiennych targów producentów kuchni na podstawie targów Euro Cucina ponownie skompletowane zostały przez redaktorów i przedstawione w 250-stronicowym „Raporcie Trendów”.

czytaj więcej
Inspiracje ze świata designu
Premiera systemu Pecasa

Ofertę marki wzbogaciły wyjątkowe nowości. Jedną z nich jest innowacyjny system Pecasa, na przykładzie którego pokazano aranżację salonu i wybrane dodatki do garderoby.

czytaj więcej