Pantone od lat proponuje określony zestaw kolorów, który uznaje się w modzie i wzornictwie za najbardziej aktualny wyznacznik trendów na dany rok.
Publikacja informacji o kolorze roku odbyła się w grudniu 2017 r.. Znamy już propozycje palet kolorystycznych Pantone dla wnętrzarstwa na rok 2018. Konsumenci i architekci stale poszukują nowych inspiracji i zestawów kolorów do wyposażenia wnętrz. Ich preferencje zmieniają się zgodnie ze stylem życia i zewnętrznymi trendami, dlatego Pantone co roku zmienia swoje propozycje, uwzględniając nowatorskie tendencje w różnych dziedzinach sztuki, projektowania i mody.
W porównaniu do pasteli, które obowiązywały w ostatnich kilku latach, przyszły rok przyniesie zmianę w kierunku mocniejszych, bardziej wyrazistych barw..
Executive Director z Pantone Color Institute, Leatrice Eiseman podzieliła się przewidywaniami na International Home & Housewares Show w Chicago. Prognoza pochodzi z badań prowadzonych nad trendami w modzie, sztuce, telewizji, filmach, teatrze, architekturze, handlu detalicznym, żywności i towarów konsumpcyjnych na całym świecie.
Na 2018 rok zostało na tej podstawie określonych 8 barwnych palet. Pierwsza z nich została nazwana Verdure, która uwzględnia kolory naturalnej roślinności. W szczególności kolor liści czy jeszcze dokładniej zielonej łodygi selera, która w połączeniu z purpurą jagody i skorupką jajka nazwana została „symbolem zdrowia”.
Resourceful to paleta, na którą składają się uzupełniające główną paletę barw pomarańcze i błękity. Łączą się one w palecie która jest przemyślana w taki sposób, który umożliwia konsumentom ponowne użycie i dopasowanie kolorów, które już posiadali wcześniej. To paleta, która łączy ciepłe i chłodne tony.
Kolejna paleta barw nazwana Playful jest nietypowa i dziwna. Odpowiada zapotrzebowaniu na zabawę i kaprys, ponieważ kolory są bardziej jasne niż lekkie, np. Minion Yellow, Lime Popsicle, Green Flash. Paleta Discretion natomiast jest przeciwieństwem poprzedniej. Jej barwy są niskie i subtelne. Nostalgiczne odcienie, takie jak Elderberry, Burnished Lilac i Hawthorne Rose łączą się z tonami wzmacniającymi, które oferują nowość w tej subtelnej gamie barw.
Paleta Far-Fetched obejmuje kolory pochodzące z wielu różnych kultur. W świeży sposób łączy trzy popularne różowe tony z Iced Coffee i Ruby Wine, a także kilka barw ziemi, np. Cornsilk Yellow. Paleta Intricate odzwierciedla popularność skomplikowanego designu. Zawiera w sobie i łączy nowe neutralne kolory - aka metaliczne, jak kwiatową barwę Holly Berry Red i Yellow Sulfur.
Intensity natomiast to paleta, która dostarcza eklektyczną mieszankę kolorów. Intensity przekazuje pewną siłę, moc, głębię i wyrafinowanie. Chłodna kompozycja odcieni śliwki, błękitu i niebieskozielonego tłumią intensywność pomarańczowych odcieni Emberglow, Molten Lava i Bossa Nova.
Wreszcie ostatnia paleta, nazwana Tech-nique obejmuje kolory tętniące życiem, niebieski, zielony, fuksja i fiolet, a także opalizujące kolory pawiego oczka w turkusowym i gorącym różu, odbijane przez kolory nazywane Brilliant White i Frosted Almond.
zobacz zdjęcia z galerii
W designie natomiast Eiseman przewiduje dalszy silny trend związany z projektowaniem w stylu lat 70-tych. Nadal często używane będą litery czy słowa jako elementy designu, również motywy bazujące na trójkącie czy kształcie, na jaki szlifowane są diamenty. Nadal popularne będzie drewno w designie, wykorzystywane w artystycznym i unikalnym stylu.
Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.
czytaj więcejJakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.
czytaj więcejCo zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.
czytaj więcejW roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?
czytaj więcejPandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.
czytaj więcejTegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.
czytaj więcejPandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.
czytaj więcejKuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.
czytaj więcejMinął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.
czytaj więcej