ładuję stronę...
menu
BARWY WE WNĘTRZACH
PROPOZYCJA KOLORÓW NA ROK 2018
WEDŁUG SKALI BARW PANTONE

Pantone od lat proponuje określony zestaw kolorów, który uznaje się w modzie i wzornictwie za najbardziej aktualny wyznacznik trendów na dany rok.

Publikacja informacji o kolorze roku odbyła się w grudniu 2017 r.. Znamy już propozycje palet kolorystycznych Pantone dla wnętrzarstwa na rok 2018. Konsumenci i architekci stale poszukują nowych inspiracji i zestawów kolorów do wyposażenia wnętrz. Ich preferencje zmieniają się zgodnie ze stylem życia i zewnętrznymi trendami, dlatego Pantone co roku zmienia swoje propozycje, uwzględniając nowatorskie tendencje w różnych dziedzinach sztuki, projektowania i mody.

 

W porównaniu do pasteli, które obowiązywały w ostatnich kilku latach, przyszły rok przyniesie zmianę w kierunku mocniejszych, bardziej wyrazistych barw.. 

Executive Director z Pantone Color Institute, Leatrice Eiseman podzieliła się przewidywaniami na International Home & Housewares Show w Chicago. Prognoza pochodzi z badań prowadzonych nad trendami w modzie, sztuce, telewizji, filmach, teatrze, architekturze, handlu detalicznym, żywności i towarów konsumpcyjnych na całym świecie.

Na 2018 rok zostało na tej podstawie określonych 8 barwnych palet. Pierwsza z nich została nazwana Verdure, która uwzględnia kolory naturalnej roślinności. W szczególności kolor liści czy jeszcze dokładniej zielonej łodygi selera, która w połączeniu z purpurą jagody i skorupką jajka nazwana została „symbolem zdrowia”.

Resourceful to paleta, na którą składają się uzupełniające główną paletę barw pomarańcze i błękity. Łączą się one w palecie która jest przemyślana w taki sposób, który umożliwia konsumentom ponowne użycie i dopasowanie kolorów, które już posiadali wcześniej. To paleta, która łączy ciepłe i chłodne tony.

Kolejna paleta barw nazwana Playful jest nietypowa i dziwna. Odpowiada zapotrzebowaniu na zabawę i kaprys, ponieważ kolory są bardziej jasne niż lekkie, np. Minion Yellow, Lime Popsicle, Green Flash. Paleta Discretion natomiast jest przeciwieństwem poprzedniej. Jej barwy są niskie i subtelne. Nostalgiczne odcienie, takie jak Elderberry, Burnished Lilac i Hawthorne Rose łączą się z tonami wzmacniającymi, które oferują nowość w tej subtelnej gamie barw.

Paleta Far-Fetched obejmuje kolory pochodzące z wielu różnych kultur. W świeży sposób łączy trzy popularne różowe tony z Iced Coffee i Ruby Wine, a także kilka barw ziemi, np. Cornsilk Yellow. Paleta Intricate odzwierciedla popularność skomplikowanego designu. Zawiera w sobie i łączy nowe neutralne kolory - aka metaliczne, jak kwiatową barwę Holly Berry Red i Yellow Sulfur.

Intensity natomiast to paleta, która dostarcza eklektyczną mieszankę kolorów. Intensity przekazuje pewną siłę, moc, głębię i wyrafinowanie. Chłodna kompozycja odcieni śliwki, błękitu i niebieskozielonego tłumią intensywność pomarańczowych odcieni Emberglow, Molten Lava i Bossa Nova.

Wreszcie ostatnia paleta, nazwana Tech-nique obejmuje kolory tętniące życiem, niebieski, zielony, fuksja i fiolet, a także opalizujące kolory pawiego oczka w turkusowym i gorącym różu, odbijane przez kolory nazywane Brilliant White i Frosted Almond.


W designie natomiast Eiseman przewiduje dalszy silny trend związany z projektowaniem w stylu lat 70-tych. Nadal często używane będą litery czy słowa jako elementy designu, również motywy bazujące na trójkącie czy kształcie, na jaki szlifowane są diamenty. Nadal popularne będzie drewno w designie, wykorzystywane w artystycznym i unikalnym stylu.

POLECANE artykuły

Trendy
Mała rzecz a cieszy – kilka słów o uchwytach meblowych

Nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, klasyczne, prowansalskie, retro – rozmaite style mebli można wymieniać niemal bez końca. Uchwyty to element dekoracyjny, który często uzupełnia projekt wnętrza, nadając mu charakter niczym wisienka na torcie.

czytaj więcej
Trendy
Kuchnia sióstr ADIHD

Jakiś czas temu Milena, jedna z sióstr ADIHD, przeprowadziła się do nowego mieszkania, a efekty aranżacji zaprezentowała na blogu. Fanom bardzo przypadła do gustu nowoczesna kuchnia. Na równi z estetyką liczy się tu funkcjonalność i dobra organizacja.

czytaj więcej
Trendy
Czy pandemia zmienia podejście do ekoświadomości?

Co zmienia w naszym codziennym życiu pandemia? Zamknięcie restauracji i więcej czasu spędzonego w domach to powody do robienia większych zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, a co za tym idzie - produkcji większej ilości śmieci.

czytaj więcej
Trendy
Modna kuchnia 2021: jaka będzie?

W roku 2020 większość czasu spędziliśmy w domach, a jednym z najczęściej używanych pomieszczeń bez wątpieniu była kuchnia. Jak pandemia wpłynęła na trendy kuchenne i czego możemy spodziewać się w realizacjach w 2021?

czytaj więcej
Trendy
Jak pandemia zmieniła naszą pracę?

Pandemia drastycznie zmieniła sposób i tryb pracy, czego nie byliśmy oczywiście w stanie przewidzieć O tym dowiesz się z lektury tego artykułu, a także tego, jak lepiej zorganizować pracę w domu.

czytaj więcej
Trendy
Wiosna w Twoim wnętrzu

Tegoroczna wiosna niesie nam nadzieję na przetrwanie i lepsze jutro, mimo że pandemia jest już z nami od roku i znacznie zmieniliśmy nasze zwyczaje podporządkowując się reżimom sanitarnym. Jesteśmy już jednak bogatsi w doświadczenie i dzięki temu wiemy, co zmienić w naszym codziennym życiu na korzystniejsze, aby było łatwiej.

czytaj więcej
Trendy
Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

Pandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne przy długim siedzeniu w domu. I choć nie nastąpiła rewolucja w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne już wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im wspólnie z Dagmarą Jakubczak.

czytaj więcej
Trendy
Gra w chowanego, czyli kuchnie już nie tylko do gotowania

Kuchnie pozostają sercem domu, ale coraz mniej przypominają… kuchnie. A to dlatego, że ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to możliwe dzięki odpowiednim systemom przechowywania.

czytaj więcej
Trendy
Przegląd najnowszych trendów wnętrzarskich z Mediolanu, Targi Eurocucina 2024

Minął już miesiąc od zakończenia Tygodnia Designu w Mediolanie, a relacje z tego wydarzenia wciąż wzbudzają emocje. Tegoroczne targi obfitowały w nowości zarówno w zakresie kuchni, jak i łazienek, a także innych przestrzeni mieszkalnych.

czytaj więcej
X F