ładuję stronę...
menu
NOWE KOSZE DO STARYCH SZAFEK,
CZYLI JAK ODNOWIĆ STREFĘ ODPADÓW W KUCHNI.

Kłopoty ze śmieciami towarzyszą nam od zawsze, a w dobie obowiązkowej i coraz bardziej restrykcyjnej segregacji jeszcze bardziej rosną. Jak sobie z nimi poradzić, aby uniknąć wysokich rachunków i przykrych zapachów w Waszej kuchni? Właśnie o tym piszemy w tym obszernym i mamy nadzieję praktycznym felietonie. Dzięki dobrej organizacji strefy odpadów, będzie Wam łatwiej je posegregować i pozbyć się z kuchni.

Najbardziej komfortowa sytuacja z każdym planowaniem i organizacją jest wówczas, kiedy właśnie urządzacie kuchnię. Ale to niezbyt częste sytuacje, kiedy możecie swobodnie zadecydować o miejscu na segregację odpadów. Dlatego opisujemy również takie sytuacje, kiedy miejsce na kosze na śmieci zostało już w jakiś sposób zdeterminowane. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że teraz, kiedy segregacja odpadów jest obowiązkowa - jeden kosz na wszystko to nie tylko za mało, ale również nieekonomiczne podejście! Nie mówiąc już o tym, że zupełnie nieekologiczne. Jedna wąska szafka, otwierana na zawiasie pod zlewem zamyka możliwości wstawienia dużego kosza na kilka pojemników, a najlepiej na pięć. To jest niestety dość częste, marnowanie miejsca na niezwykle ważny element wyposażenia każdej kuchni.

W sytuacji, kiedy nie planujecie remontu kuchni ani nie chcecie wymieniać szafek na nowe – najkorzystniej zainwestować w doposażenie obecnej przestrzeni w wygodny kosz.

Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności musicie zdecydować którą szafkę przeznaczyć na kosz i dokładnie zmierzyć jej wnętrze.

Kolejny krok, jaki musicie wykonać to dokładne przemyślenie Waszych potrzeb i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań: Co ma być segregowane i ile pojemników będzie potrzebnych? Czy będą potrzebne pojemniki z własnymi pokrywkami, czy raczej pojemnik z jedną dużą pokrywą mocowaną nad koszem? Czy będą kompostowane odpadki organiczne? Czy w szafce potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń na np.: podgrzewacz do wody, młynek, środki czyszczące, szufelkę ze zmiotką czy tabletki do zmywarki?

Z naszej praktyki i doświadczenia wynika, iż najwygodniejszym rozwiązaniem na kosz jest szuflada. Skupimy się na zaprezentowaniu trzech koszy, złożonych z kombinacji dwojakiej wielkości pojemników. Dokonaliśmy takiego wstępnego wyboru, aby Wasza decyzja była łatwiejsza. Te trzy zestawy, które według nas są najwygodniejsze z punktu widzenia użytkownika, są jednocześnie najczęściej polecane przez samych użytkowników. Zestawy stworzone są do szuflad o szerokości 600 i 800/900 mm. Pojemniki te można łączyć, aby wypełnić szufladę, np. o niestandardowych wymiarach. Z powodzeniem można montować te zestawy nawet w starych szafkach, nie trzeba koniecznie inwestować w zupełnie nowe.

Dlaczego rekomendujemy właśnie te zestawy koszy?

1. Po pierwsze – dlatego, że są estetycznie wykończone i o ile można powiedzieć o koszu na śmieci, że jest „ładny” to ten spełnia wymogi estetyki. Pojemniki są w kolorze antracytu, pierścień zamyka duży pojemnik, natomiast na mniejszym jest pokrywka. Bez wątpienia wygląda to estetycznie.

2. Drugi ważny powód dla którego rekomendujemy te kosze - to ich pojemność. W tym zestawie oferujemy wprawdzie tylko dwa pojemniki, ale duży ma pojemność 40 litrów, a mniejszy 17 litrów. To całkiem sporo i umożliwia zaspokojenie potrzeb większości gospodarstw domowych segregujących odpady. Ponadto lepiej funkcjonuje zestaw z dwoma pojemnymi koszami niż 5 małych wiaderek. W szafce pod zlewem, gdzie znajduje się odpływ zlewu, są małe szanse na pomieszczenie kilku dużych pojemników.

3. Po trzecie - są funkcjonalne. Duży pojemnik ma uchwyt rozpierający worek po to, żeby łatwo i szybko je zakładać. W tym pojemniku można wygodnie zamocować worki na śmieci o różnych rozmiarach. Może to być jeden duży worek albo dwa mniejsze.

4. Kolejny ważny szczegół to wytłoczka na dnie kosza, która stabilizuje pojemniki i ułatwia czyszczenie w szufladzie.

5. Z tyłu kosza pozostaje jeszcze około 14 cm wolnej przestrzeni, którą można przeznaczyć na przechowywanie środków czystości. Można je wykorzystać również na inne cele – np. na mniejsze pojemniki HOMZI z przeznaczeniem ich na tabletki i sól do zmywarki.

6. W przypadku każdej szafki pod zlewem warto zwrócić uwagę na budowę syfonu. Ważne jest, żeby wszystkie rury przenieść w tylną część szafki, wtedy mamy miejsce zarówno na kosz, jak i na dodatkowe przedmioty, które się w tej szafce znajdą.

Jak dobierać worki na śmieci?

Posiłkujemy się opinią specjalisty z firmy Stella, aby udzielić Wam fachowych porad na ten temat. Często otrzymujemy bowiem pytania o worki na śmieci, zwłaszcza jaki worek zastosować do koszy PEKA. Ze naszych doświadczeń wynika, że worek większy niż pojemność kosza jest optymalnym rozwiązaniem. Na przykład do pojemnika 40-litrowego zalecamy worek 60-litrowy. A do tych mniejszych, 17-litrowych koszy - 35-litrowy worek. W zależności od planów związanych z segregacją można je przeznaczyć na bioodpady albo na plastiki.

Przy wyborze worków na śmieci warto zwrócić uwagę na sposób ich zamykania. Praktyczne uszy lub taśma pozwalają na łatwe założenie worka, higieniczne zamknięcie oraz bezproblemowe przenoszenie śmieci.

Wybierając worki trzeba też zwrócić uwagę na grubość folii. Do śmietników kuchennych polecane są worki o grubszej gramaturze folii, bo zazwyczaj te śmieci są cięższe. Im większy worek tym grubsza powinna być folia.

Kładziemy obecnie coraz większy nacisk na higienę i zabezpieczenie przed bakteriami warto zatem zastanowić się nad wyborem worków na śmieci, które posiadają właściwości ANTYBAKTERYJNE, zawierające produkt biobójczy na bazie substancji czynnej. Badania przeprowadzone w niezależnym laboratorium potwierdziły, ze szare, antybakteryjne worki na śmieci marki STELLA wykazują działanie antybakteryjne wobec szczepów bakterii Escherichia coli oraz Staphylococcus aureus, czyli skutecznie blokują rozwój niebezpiecznych grzybów i bakterii, tym samym chronią nas przed nimi.

Rekomendujemy worki Stella, ponieważ segregujemy śmieci, chcemy być ekologiczni. Ekologia w temacie śmieci to nie tylko segregacja, ale również korzystanie z ekologicznych worków na śmieci. Ekologicznych - to znaczy stworzonych w procesie recyklingu, dzięki któremu nasza planeta nie tonie w śmieciach. W końcu wszyscy chcemy oddychać świeżym czystym powietrzem i pić krystaliczną wodę. Zwracajmy więc uwagę, aby worki na śmieci były produkowane z przetworzonych odpadów foliowych i nadawały się do ponownego recyklingu. Pozwala to na przetworzenie odpadów, które już zostały wprowadzone w obieg, w pełnowartościowe produkty.

Otwórz kolanem, kiedy masz zajęte ręce

Kosz do sortowania odpadów można otworzyć lekkim przyciśnięciem kolana, biodra czy stopy stosując elektryczne wspomaganie otwierania. Nawet jeśli macie w kuchni fronty z uchwytami, warto dołożyć to wspomaganie. Można wówczas szybko i bezpiecznie pozbyć się śmieci, bez dotykania i zabrudzenia frontu, zwłaszcza mając zajęte czy brudne ręce.

Servo Drive i Sensomaric to dwa rozwiązania tego rodzaju - w zależności od producenta szuflad. Peka ma w ofercie szuflady GRASS zatem nasz system otwierania oparty jest na tym przykładzie.

Mechanizm zapewnia możliwość regulacji siły wysunięcia. To oznacza, że nie ma konieczności wysuwania kosza do pełnego otwarcia, a tylko tyle ile jest potrzebne, aby szybko wyrzucić odpadki.

Z ważnych szczegółów technicznych - to konieczne jest zastosowanie szuflady na prowadnicach 450 mm a nie standardowej 500, żeby jednostka zmieściła się za szufladą.


Pokrywa mocowana do boków szafki jako opcja

Warto się też zastanowić czy wewnątrz szafki jest wystarczająco dużo miejsca na pokrywę mocowaną nad koszem? Wielkość miejsca do dyspozycji zależy od wysokości i sposobu osadzenia zlewu. Taka opcja może stanowić dodatkowe miejsce na przechowywanie, bo można tę pokrywę wysunąć. Pokrywa eliminuje konieczność stosowania dodatkowych małych pokrywek, zwłaszcza kiedy liczy się szybki dostęp do kosza. Otwarcie pokrywki wymaga dodatkowego ruchu, zatem tylko w przypadku odpadków BIO jej zastosowanie sens.

Recykling w garażu

Przykład z życia wzięty - w szafce 600 mm z elektrycznym wspomaganiem otwierania kosza rekomendujemy opcję z dwoma pojemnikami, z czego mniejszy, 17-litrowy z przeznaczeniem na odpady zmieszane. W większym zawieszone są dwa worki, w których segregujemy plastik i szkło. Najczęściej funkcjonuje to tak, że w pojemniku zawieszany jest jeden worek i wszystko co podlega segregacji wrzucane jest do tego pojemnika, a następnie przenoszone do garażu, gdzie podlega docelowej segregacji w dedykowanych wiaderkach.

POLECANE artykuły

Zaplanuj kuchnię
Systemy przechowywania w małych mieszkaniach

Średnio w Unii Europejskiej na osobę przypada 41,7 m2 mieszkania, w Polsce natomiast tylko - 27 m2. To, w czym zdecydowanie ustępujemy krajom rozwiniętym, to rozmiar lokum. Aż jedna trzecia mieszkań w Polsce ma powierzchnię mniejszą od 50 m2. Co z tego wynika dla projektantów i architektów wnętrz?

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Kuchnia w perfekcyjnej odsłonie z produktami GRASS

Wszyscy marzymy o perfekcyjnie wyposażonej kuchni, w której każdy przedmiot doskonale spełnia swoją funkcję, a technologia idzie w parze z dobrym designem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jest to możliwe.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Kuchnia gotowa na lockdown

Minął ponad rok od chwili, kiedy wraz z pojawieniem się koronawirusa nasz świat zmienił się nie do poznania. Dużo czasu musieliśmy i wciąż musimy spędzać w domu, a to uzmysłowiło nam, jak ważną rolę odgrywa kuchnia - centrum życia domowego i główny magazyn dla zwiększonych zapasów żywnościowych, które w dobie kryzysu zawsze warto mieć.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Dlaczego szafki cargo są tak wygodne? Oto 7 powodów

Meble kuchenne wyposażone w cargo coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Co to jest system cargo? Co to jest cargo w kuchni? Jakie cargo do kuchni wybrać? Dlaczego warto postawić na tego typu szafki? Oto 7 powodów.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Organizacja wnętrza szuflad

Odpowiednio zaplanowany układ w szufladzie zapewnia nie tylko utrzymanie ładu w sztućcach czy kuchennych akcesoriach, ale przede wszystkim sprawia, że wszystkie niezbędne przyrządy nie gubią się i masz je zawsze pod ręką. Mamy w ofercie kilka naprawdę fajnych rozwiązań, które pomagają w utrzymaniu porządku w kuchni.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Przedświąteczna misja specjalna: dobrze zorganizowana kuchnia

Co zrobić, by kuchnia była dobrze zorganizowana? Podpowiadamy!

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Organizacja i przechowywanie w kuchni

Co gdzie trzymać w kuchni, jak zagospodarować szuflady, szafki kuchenne, półwysep, jakie meble do kuchni

czytaj więcej
X F