ładuję stronę...
MENU
MAŁA KUCHNIA
PROBLEM CZY UDOGODNIENIE?
​​

Z jednej strony przytulna, gdzie zawsze można mieć wszystko na wyciągniecie ręki, z drugiej strony ograniczona niewielką powierzchnią. Jak urządzić funkcjonalnie małą przestrzeń, aby kuchnia była przyjazna i ergonomiczna?

Organizowanie miejsca w kuchni o małej powierzchni oznacza takie jej zagospodarowanie, aby wszystko było uporządkowane i znajdowało się w zasięgu ręki. Umożliwiają to niestandardowe, ale funkcjonalne rozwiązania. Z oferty PEKA idealnie nadają się do tego mechanizmy podblatowe, na przykład CookingAGENT , które sprytnie ukryte w szafkach pozwalają zaoszczędzić powierzchnię, ułatwiają przygotowywanie posiłków i zapewniają miejsce do ich spożywania. Mechanizmy zostały tak zaprojektowane, aby zajmować jak najmniej przestrzeni. Wysuwamy je z szafki tylko wtedy, gdy są potrzebne.

Przykładem innego rozwiązania, idealnego do małej kuchni, jest mechanizm blatu TOP FLEX , który może zwiększyć powierzchnię roboczą nawet do 90 cm. Gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca, wysuwamy ukryty blat.

Doskonałym pomysłem, który gwarantuje zagospodarowanie miejsca, są szafki narożne. W przypadku małych kuchni idealnie sprawdza się obrotnica REVO , która umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni w rogach nawet niewielkiego pomieszczenia. Składające się i obracające wewnątrz fronty nie zajmują miejsca i nie zaburzają ergonomii powierzchni niewielkich kuchni.

​​

W małej kuchni nie należy przesadzać z nadmierną aranżacją mebli, tutaj maksyma „im mniej tym lepiej” sprawdza się w największym stopniu, nie tylko ze względów estetycznych. Niewielka powierzchnia wymusza oszczędność w projektowaniu. Usuwanie zbędnych elementów jest konieczne przede wszystkim po to, aby wygospodarować jak największą powierzchnię roboczą.

Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wysokiej zabudowy. W tym wypadku świetnie sprawdzają się wąskie systemy DISPENSA Wysokie i bardzo pakowne szafki pomieszczą sporą ilość produktów, które można łatwo uporządkować i mieć do nich zawsze szybki dostęp.

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem dla małej kuchni z oferty PEKA są systemy relingowe Linero MOSAIQ , w których miejsce znajdą drobne akcesoria kuchenne, a nawet tablet używany jako „wirtualna książka kucharska” podczas gotowania. Uporządkowane drobiazgi zawieszone w jednej linii nie tylko zapewnią ergonomię w kuchni, ale również mogą być jej ozdobą.

Niezależnie od tego czy mamy małą czy dużą kuchnie, potrzebujemy sposobu na praktyczne przechowywanie sztućców i innych przyborów kuchennych. Dobrze zorganizowana szuflada zapewnia utrzymanie wszystkich sztućców i akcesoriów na miejscu, takie możliwości dają wkłady na przykład wkład SKY .

W małej kuchni problematyczna może okazać się kwestia związana z odpadami. Rozwiązaniem będzie tu takie zaaranżowanie szafek podblatowych, aby znalazło się miejsce np. na zestaw pojemników wstawianych do szuflady. Ze względu na ograniczoną powierzchnię, kosz nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca.

Mała kuchnia jest wymagająca dla projektanta, jednak dzięki dobremu pomysłowi może okazać się nie tylko ergonomiczna, ale i piękna. Jedno jest pewne – w tym przypadku kreatywne rozwiązania są szczególnie istotne, muszą bowiem na niedużej przestrzeni zapewnić wszystkie funkcje dużego pomieszczenia.


POLECANE artykuły

Zaplanuj kuchnię
Systemy przechowywania w małych mieszkaniach

Średnio w Unii Europejskiej na osobę przypada 41,7 m2 mieszkania, w Polsce natomiast tylko - 27 m2. To, w czym zdecydowanie ustępujemy krajom rozwiniętym, to rozmiar lokum. Aż jedna trzecia mieszkań w Polsce ma powierzchnię mniejszą od 50 m2. Co z tego wynika dla projektantów i architektów wnętrz?

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Kuchnia w perfekcyjnej odsłonie z produktami GRASS

Wszyscy marzymy o perfekcyjnie wyposażonej kuchni, w której każdy przedmiot doskonale spełnia swoją funkcję, a technologia idzie w parze z dobrym designem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jest to możliwe.

czytaj więcej