ładuję stronę...
MENU
NATURA I ERGONOMIA
FELIETON
EWY MIERZEJEWSKIEJ
​​

Nowe trendy w urządzaniu kuchni sprzyjają wygodzie i dobremu samopoczuciu. Modne są naturalne materiały, a funkcjonalność jest równie ważna jak uroda wnętrza. 

Przez ostatnie dziesięć lat w naszych kuchniach zaszło sporo zmian. Ze względu na ich znaczenie i długotrwałe konsekwencje, trzy spośród nich zakwalifikowałabym do kategorii „rewolucyjnych”.

Pierwszą i najważniejszą było otwarcie kuchni na jadalnię i salon. Dzięki tej istotnej zmianie kuchnia przestała być zamkniętym pomieszczeniem, do którego dostęp mieli tylko domownicy. Co więcej: fakt, że kuchnia „weszła na salony”, całkowicie zmienił jej oblicze. Odtąd zaczęliśmy ją traktować z dużo większą uwagą, starannie dobierać materiały i wyposażenie tak, aby były nie tylko użyteczne, ale i ładne. Kolejną konsekwencją otwarcia kuchni było pojawienie się wyspy kuchennej. Zajęła ona miejsce między częścią ściśle kuchenną a salonem lub jadalnią (sama wyspa przedłużona o stół zaczęła niekiedy pełnić rolę jadalni). Trzecią wielką zmianą było uznanie bieli jako dominującego koloru zabudowy kuchennej. Pamiętam, jak kilka lat temu na targach Eurocucina w Mediolanie prawie wszyscy producenci mebli pokazali białe kuchnie! Były do siebie uderzająco podobne: bardzo proste, geometryczne, z frontami z lakierowanego MDF-u, bez uchwytów. Tak rozpoczęła się epoka kuchni minimalistycznych.

Właściwie wszystkie z wymienionych powyżej „kuchennych rewolucji” są do dziś aktualne. Nadal projektowanych jest wiele białych, otwartych na salon kuchni, najczęściej z wyspą. Trendy w urządzaniu wnętrz nie zmieniają się szybko. One trwają, ewoluują i po prostu stają się coraz bardziej powszechne. To co kilka lat temu oglądaliśmy tylko na targach designu, dziś widzimy w niemal każdym mieszkaniu. Ale, jak wiadomo, jedyną stałą rzeczą na świecie jest zmiana. Dlatego obok istniejących już od kilku lat trendów, pojawiają się nowe. Powoli i systematycznie rosną w siłę. Oto one!

Wyspa plus szafa. W modnej kuchni znajdują się zazwyczaj dwa podstawowe bloki: wyspa oraz zabudowa w formie dużej szafy, zajmującej całą ścianę (albo dwie). Wyspy mają teraz tysiące kształtów i mnóstwo różnych zastosowań: od podręcznej biblioteki dla książek kucharskich po stół jadalniany dla kilku osób. Natomiast szafy z zewnątrz wyglądają dość tajemniczo. Nie wiadomo co się w nich kryje. A czasem mieści się w nich… cała kuchnia. W pojemnej szafie da się upakować prawie wszystko, co w kuchni niezbędne: od AGD po spiżarnię. Zazwyczaj taka szafa ma kilkoro drzwi i jest klarowną, czystą bryłą pozbawioną dekoracji, a nawet uchwytów - ich rolę pełnią najczęściej frezowania frontów.

Antracyt. Ciemna szarość jest obecnie dominującym odcieniem w kuchni. Fronty zabudowy kuchennej w takim kolorze wyglądają bardzo nowocześnie i szlachetnie. Mogą być lakierowane na wysoki połysk lub matowe. A biel? Nadal ma się dobrze - zwłaszcza w Polsce, gdzie ze względu na małe metraże mieszkań i zamiłowanie do stylu skandynawskiego jasne kolory zawsze są popularne. Jednak to odcień antracytowy przejmuje palmę pierwszeństwa, ale ma godnego konkurenta…

Drewno. Jeśli komuś nie pasuje odcień antracytu, może mieć kuchnię drewnianą z szafkami z litego drewna lub z płyty fornirowanej drewnem. Wciąż na czasie są eleganckie forniry z drzew egzotycznych, ale bardziej cenione zaczynają być te wykonane z gatunków europejskich, takich jak dąb, jesion czy drzewa iglaste. Ważne tylko, by usłojenie było dobrze widoczne. Naturalność drewna, jego „prawdziwość” - to jest najważniejsze. Niektórzy producenci zabudowy kuchennej lansują wręcz meble kuchenne sprawiające wrażenie „zbitych z desek”. Drewno w kuchni wymaga zawsze solidnego zabezpieczenia. Teraz do impregnacji częściej stosuje się olej niż lakier. Pokryte olejem drewno zachowuje bardziej naturalny wygląd, a jego powierzchnia zyskuje swoistą głębię. Olej pozwala także na wydobycie wszystkich niuansów kolorystycznych. No i jest zdecydowanie bardziej praktyczny, ponieważ olejowane drewno łatwiej utrzymać w dobrym stanie przez wiele lat.

Mieszanie materiałów. Idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych i tych, którzy nie lubią monotonii. Zabudowa kuchenna nie musi dziś być monochromatyczna. W jednej kuchni można dziś miksować biel z antracytem, stal z drewnem. Możliwości układania takiej mozaiki jest bez liku. Nie każdy chce mieć całą zabudowę kuchenną w odcieniu głębokiej szarości, wtedy wystarczy dodać elementy z jasnego drewna. Taki zabieg optycznie rozjaśni wnętrze i doda mu ciepła, przytulności.

Marmury. Tak, to nie pomyłka. Wprawdzie w nowoczesnych kuchniach zobaczyć można wszelkie rodzaje kamienia, ale z pewnością najmodniejsze wśród nich są marmury. Te same, których dotąd używano w kuchni rzadko i ostrożnie, ze względu ich miękkość i niezbyt dużą odporność na uszkodzenia. Wszystko z powodu dążenia do „efektu naturalności”. Tak jak drewno w kuchni ma wyglądać jak przywiezione wprost z tartaku, tak kamień ma prawo być niedoskonały. Zamiast szukać płyt jak najbardziej gładkich, wybieramy zatem te z mocnym użyleniem. I nie przejmujemy się ewentualnymi zabrudzeniami czy zarysowaniami. Kamień nie musi być nieskazitelny. Taka jego uroda.

Złoto, miedź, mosiądz. Oczywiście stosowane z umiarem, w dodatkach takich jak uchwyty, armatura, lampy. To nowa kuchenna „biżuteria”, która z powodzeniem zastępuje elementy srebrne, chromowane i aluminiowe. Złoty odcień idealnie pasuje zwłaszcza do kuchni antracytowych. Dodaje im blasku.

Funkcjonalność. Modna kuchnia to kuchnia wygodna, komfortowa, ergonomiczna. Taka, w której wszystkie czynności wykonujemy bez trudu, i w której nie musimy zbyt często sprzątać, bo „porządek robi się sam”. Projektanci i producenci dwoją się i troją, aby wnętrza zabudowy kuchennej zapełnić mechanizmami ułatwiającymi życie. Na topie są zatem specjalne szafy, w których możemy ukryć prawie całą kuchnię albo szafy - spiżarnie pełne suchych produktów stojących na półeczkach z antypoślizgowym dnem. Otwieramy front takiej spiżarni i półki lekko wyjeżdżają do przodu. Gdyby pokusić się o wybranie najmodniejszego słowa związanego z kuchnią, byłoby to z pewnością DISPENSA;. Zarówno wysokie szafy, jak i małe podblatowe szafeczki bywają dziś wyposażone w tego typu rozwiązania. W zasadzie szuflady stają się zbędne. Popularność zdobywają także specjalne systemy półek do szafek narożnych, skonstruowane tak, by zapewnić nam jak najwięcej miejsca do przechowywania dużych naczyń. Genialnym pomysłem są górne szafki z funkcją IMOVE;, czyli z uchwytem pozwalającym na ściągnięcie zawartości szafki w dół jednym ruchem ręki. Podsumowując: modna kuchnia to ta, w której czujemy się komfortowo. Doskonała wiadomość, nieprawdaż?


POLECANE artykuły

Trendy
Moduły medium

Szafki medium otwierają również całkiem nowe możliwości projektowe. Szafki takie stanowią też idealne rozwiązanie w przypadku zabudowy półwyspowej, przy pomocy której chcielibyśmy wyraźniej zaznaczyć granice między otwartą kuchnią i salonem. W zabudowie w rozmiarze medium można zastosować nasze systemy.

czytaj więcej
Trendy
Kuchnia jak salon

Kuchnia nie jest już zamkniętym pomieszczeniem, dostępnym tylko dla domowników, ale otwartą przestrzenią, często łączoną z salonem. Tym samym kuchnia pełni funkcje salonu stając się głównym miejscem, skupiającym życie domowników. Z tych powodów zadbajmy o to, aby była nie tylko ergonomiczna, ale również komfortowa i przytulna.

czytaj więcej
Trendy
Zabudowa pod sufit

Zabudowa pod sufi z nowoczesnymi systemami oraz atrakcyjne materiały wykończeniowe powodują, że najnowsze systemy wysokiej zabudowy wnoszą powiew świeżości, porządku i czystej formy, w myśl idei „im więcej miejsca tym lepiej”.

czytaj więcej
Trendy
Zgodnie z trendami antracyt

Kuchnie w kolorze antracytu to obecnie jeden z najmodniejszych trendów. Odpowiedzią na najnowsze trendy w urządzaniu kuchni są antracytowe akcesoria. Systemy w tym kolorze występują w najpopularniejszych rozwiązaniach do szafek narożnych, wysokich i podblatowych.

czytaj więcej
Trendy
Cztery trendy z targów Ambiente 2018

Ambiente to największe targi dóbr konsumpcyjnych na świecie, jakie odbywają się we Frankfurcie nad Menem. Przedstawiamy cztery główne tendencje z tej wystawy.

czytaj więcej
Trendy
Najmodniejsze kuchenne trendy sezonu – Eurocucina 2018

Kamień, drewno, matowa czerń oraz... blacha – to główne trendy, które panowały w kuchniach podczas największego wnętrzarskiego święta w Mediolanie.

czytaj więcej
Trendy
Za kurtyną

Niemal sto lat temu problem zagonienia cywilizacyjnego był już bardzo palący.. Tempo naszego życia jest zawrotne i wciąż przyspiesza. To dlatego chcemy, by przynajmniej dom był naszą przysłowiową twierdzą, w której możemy się schronić przed hałasem i wyciszyć pobudzone zmysły.

czytaj więcej