ładuję stronę...
menu
ORGANIZACJA
I PRZECHOWYWANIE W KUCHNI

Dobra organizacja w kuchni to nie lada wyzwanie. Trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań i znaleźć optymalne rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, co gdzie trzymać w kuchni, przeczytaj nasze porady. Podpowiadamy, jak zagospodarować szuflady w kuchni, szafki kuchenne i półwysep, a także jak ukryć ścierki oraz gdzie trzymać chleb w nowoczesnej kuchni. Z nami znajdziesz najbardziej odpowiednie miejsca na sprzęty i akcesoria kuchenne.

Jakie meble do kuchni?

Wybór mebli do kuchni to temat, który spędza sen z powiek osobom planującym remont. Jakie wybrać szafki? Czy warto zdecydować się na większą liczbę szuflad? Jak zagospodarować narożnik? Gdzie trzymać kosze na śmieci? Warto szukać odpowiedzi na te pytania, sprawdzając nowoczesne rozwiązania, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były znane na rynku meblarskim. Obecnie można tak zaplanować zabudowę kuchni, by idealnie ją dopasować do wymiarów pomieszczenia i swoich potrzeb. Sprawdź nasze systemy do przechowywania żywności, talerzy, garnków oraz akcesoriów kuchennych, i podejmij decyzję, jak umeblować kuchnię.

Podpowiadamy, jak ją zagospodarować i co gdzie trzymać w kuchni, by nie tracić czasu na szukanie formy na biszkopt, miksera czy naczynia żaroodpornego – ponieważ każdy z tych przedmiotów zyska swoje stałe miejsce.

Jak zagospodarować szafki kuchenne? Co trzymać w szafkach podblatowych, szafkach górnych wiszących, a co w szafkach wysokich? Każda z nich jest potrzebna w kuchni i każda może pełnić inną funkcję.

Doskonałe do przechowywania żywności są nasze systemy Tandem oraz Dispensa, które na stosunkowo niewielkiej przestrzeni mogą pomieścić naprawdę wiele. Dzięki temu, że przechowywane w nich produkty są dobrze widoczne i mamy do nich łatwy dostęp, od razu widać, gdy któryś z nich się kończy – wtedy warto go dopisać do swojej listy zakupów. Produkty spożywcze najlepiej umieszczać blisko miejsca, w którym przygotowuje się posiłki, czyli koło blatu roboczego, umieszczanego zwykle na prawo albo na lewo od zlewu. Podczas pracy z żywnością powstaje zwykle sporo odpadków, takich jak skórki obranych warzyw czy opakowania po gotowych produktach.

Przeczytaj, jak zorganizować strefę odpadów w kuchni, by kosze na śmieci były pod ręką, gdy ich potrzebujemy.

A gdzie trzymać talerze w kuchni? Ważne, by znajdowały się one niedaleko strefy przygotowywania żywności i jednocześnie w pobliżu zmywarki. Doskonałymi systemami do przechowywania naczyń, zwłaszcza tych o małych i średnich rozmiarach są systemy Pleno oraz Convoy Premio. Większe talerze i naczynia najwygodniej przechowywać w dolnych szafkach lub dużych, pojemnych szufladach.

A co postawić na górnych szafkach w kuchni? [link do: https://peka.pl/kategoria/systemy-gorne]. Zwykle przedmioty, które się w nich znajdują, są trudno dostępne, dlatego w górnych szafkach często umieszcza się rzeczy, z których korzysta się rzadziej. Tymczasem wcale tak nie musi być. Dzięki systemom Imove oraz Pegasus w górnych szafkach możesz trzymać wszystko: produkty spożywcze, mały sprzęt AGD czy naczynia – masz do nich łatwy i szybki dostęp.

Szuflady w kuchni

Jak zagospodarować szuflady w kuchni? Co w nich umieścić, by jak najlepiej je wykorzystać? Odpowiedź nasuwa się sama: sztućce – to one w większości kuchni zajmują miejsce w którejś z szuflad pod bletem. Aby były wygodnie ułożone, skorzystaj z jednego z naszych wkładów na sztućce Classico albo Scoop. Systemy te można dopasować do każdej szuflady od 30 do 120 cm, niezależnie od jej typu. Wysokie i szerokie przegrody są trwałe oraz bardzo pojemne, ponadto zapewniają więcej miejsca na nietypowe przedmioty, takie jak szersze łyżki czy nożyk do krojenia pizzy. Jeśli posiadasz dużo akcesoriów kuchennych w różnych kształtach, wybierz system FineLine MosaiQ, który umożliwia modułowe dopasowanie różnych elementów. Szuflady są doskonałym miejscem na przechowywanie nie tylko sztućców i akcesoriów kuchennych, ale też wspomnianych wyżej talerzy, a także mniejszych garnków czy patelni. Aby przedmioty te nie brudziły wnętrza szuflad i nie przesuwały się samoczynnie przy ich otwieraniu oraz zamykaniu, warto zdecydować się na maty antypoślizgowe. Przydadzą się one również, gdy chcesz w szufladach umieścić inne, zdawałoby się – mniej typowe przedmioty, takie jak chlebak. Wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie trzymać chleb w nowoczesnej kuchni. Odpowiedź jest prosta – to właśnie szuflada idealnie się do tego nadaje. Klasyczny chlebak jest duży i zajmuje sporo miejsca na blacie roboczym. Tymczasem szuflada to idealny miejsce do przechowywania pieczywa i wcale nie musisz wstawiać do niej całego chlebaka. Wystarczy większy plastikowy lub szklany pojemnik albo torba płócienna, do której włożysz chleb w torebce ze sklepu.


Funkcjonalny półwysep

Funkcjonalny półwysep Jeśli szukasz ciekawego sposobu na zagospodarowanie kuchni, prawdopodobnie spodoba się Tobie pomysł, by zrobić w niej wyspę lub półwysep. Dają one ogromne możliwości aranżacyjne, nierzadko stanowiąc rozdzielenie strefy kuchennej i jadalnianej. Jak zagospodarować półwysep w kuchni? Odpowiedzi jest wiele – wystarczy wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Półwysep od strony salonu może mieć formę barku, przy którym ustawi się wysokie krzesła – w ten sposób powstanie miejsce do spożywania posiłków. A jeżeli półwysep jest odpowiednio szeroki, pomyśl nad zamontowaniem w nim kuchenki – pozwoli to zaoszczędzić przestrzeń w pozostałej części kuchni. Półwysep i wyspa są też miejscem, w którym warto pomyśleć o umieszczeniu szafek narożnych. Ale jakie szafki wybrać, by przestrzeń wewnątrz nich była optymalnie wykorzystana?

Jak zagospodarować narożnik w kuchni, żeby był funkcjonalny, a dostęp do przechowywanych w nim rzeczy stał się łatwy? W narożniku, zwłaszcza gdy znajduje się on w pobliżu kuchenki, warto przechowywać garnki i sprzęt AGD. Sprawdź możliwości, jakie dają nowoczesne systemy narożne, i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Akcesoria do sprzątania

Kuchnia jest miejscem, w którym przygotowujemy posiłki, ale też sprzątamy po gotowaniu. Dlatego warto mieć wszystkie najpotrzebniejsze do tego akcesoria zawsze pod ręką. Jednak detergenty do mycia zlewu czy blatu, a także różnego rodzaju szczotki albo najczęściej używane – ścierki – nie wyglądają dobrze, jeżeli po prostu ustawimy je na blacie. Wiele osób woli je schować, by nie były widoczne przez cały czas. Środki do czyszczenia można ewentualnie wstawić do szafki pod zlewem, ale jak ukryć ścierki w kuchni? Przyjrzyj się systemowi Sesam i Sesam Mini, Snello, Pesolo oraz Extendo – każdy z nich pozwala stworzyć innego rodzaju strefę z przyborami do sprzątania, w zależności od tego, jakim miejscem dysponujesz.

POLECANE artykuły

Zaplanuj kuchnię
Systemy przechowywania w małych mieszkaniach

Średnio w Unii Europejskiej na osobę przypada 41,7 m2 mieszkania, w Polsce natomiast tylko - 27 m2. To, w czym zdecydowanie ustępujemy krajom rozwiniętym, to rozmiar lokum. Aż jedna trzecia mieszkań w Polsce ma powierzchnię mniejszą od 50 m2. Co z tego wynika dla projektantów i architektów wnętrz?

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Kuchnia w perfekcyjnej odsłonie z produktami GRASS

Wszyscy marzymy o perfekcyjnie wyposażonej kuchni, w której każdy przedmiot doskonale spełnia swoją funkcję, a technologia idzie w parze z dobrym designem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jest to możliwe.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Kuchnia gotowa na lockdown

Minął ponad rok od chwili, kiedy wraz z pojawieniem się koronawirusa nasz świat zmienił się nie do poznania. Dużo czasu musieliśmy i wciąż musimy spędzać w domu, a to uzmysłowiło nam, jak ważną rolę odgrywa kuchnia - centrum życia domowego i główny magazyn dla zwiększonych zapasów żywnościowych, które w dobie kryzysu zawsze warto mieć.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Dlaczego szafki cargo są tak wygodne? Oto 7 powodów

Meble kuchenne wyposażone w cargo coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Co to jest system cargo? Co to jest cargo w kuchni? Jakie cargo do kuchni wybrać? Dlaczego warto postawić na tego typu szafki? Oto 7 powodów.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Organizacja wnętrza szuflad

Odpowiednio zaplanowany układ w szufladzie zapewnia nie tylko utrzymanie ładu w sztućcach czy kuchennych akcesoriach, ale przede wszystkim sprawia, że wszystkie niezbędne przyrządy nie gubią się i masz je zawsze pod ręką. Mamy w ofercie kilka naprawdę fajnych rozwiązań, które pomagają w utrzymaniu porządku w kuchni.

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
Przedświąteczna misja specjalna: dobrze zorganizowana kuchnia

Co zrobić, by kuchnia była dobrze zorganizowana? Podpowiadamy!

czytaj więcej
Zaplanuj kuchnię
jak odnowić strefę odpadów w kuchni

Kłopoty ze śmieciami towarzyszą nam od zawsze. Jak sobie z nimi poradzić, aby uniknąć wysokich rachunków i przykrych zapachów? Właśnie o tym piszemy w tym obszernym i mamy nadzieję praktycznym felietonie. Dzięki dobrej organizacji strefy odpadów, będzie Wam łatwiej je posegregować i pozbyć się z kuchni.

czytaj więcej
X F